Burkina Faso;hatalomátvétel;

- Új vezető Burkina Faso élén

Isaac Yacouba Zida alezredes személyében új vezető vette át a hétvégén Burkina Faso irányítását, miután az egyre hevesebbé váló tüntetések nyomán bejelentette távozását az afrikai államot 27 éven keresztül jobbára önkényuralmi eszközökkel uraló eddigi államfő, Blaise Compaore. (Ő mellesleg 1987-ben ugyancsak katonai erővel, puccsal vette át a hatalmat.) Zida személyét hivatalos közleményben támogatta a hadsereg, miután egy ideig egy ellenjelölt, Honore Traore tábornok is bejelentette igényét az elnökségre. Compaore elhagyta az országot, a fővárosban, Ougagadougouban éjszakába nyúló örömünnepségekkel „búcsúztatták” a megbuktatott politikust, aki a szomszédos Elefántcsontparton keresett menedéket.

Egyelőre a térség szakértői sem biztosak benne, hogy Zida csupán átmeneti szereplőnek bizonyul vagy végleg Compaore helyébe kíván lépni. Az ország alkotmánya szerint a lemondott elnök helyét a szenátus elnökének kellene átmeneti időre elfoglalni, majd 60-90 napon belül új választásokat tartani. Az ellenzéki pártok és civil szervezetek mára megmozdulást hirdettek, tiltakoznak a katonai hatalomátvétel ellen.

Az amerikai külügyminisztérium mindenesetre figyelmeztetést adott ki, közölvén: a várható erőszakcselekmények miatt nem tanácsolja az amerikai állampolgároknak, hogy Burkina Fasóba utazzanak. Washington számára korántsem közömbös, ki irányítja a jövőben a stratégiai fontosságú afrikai országot, amely eddig partner volt a terrorizmus elleni harcban, s területét felhasználhatták antiterrorista katonai műveleteknél. Az Egyesült Államok segített az ország határvédelmének erősítésében, s antiterrorista egységek kiképzésében.

Szó sincs semmiféle tűzszünetről, közölte a Nigériában tevékenykedő, hírhedt terrorszervezet, a Boko Haram vezetője. Abubakar Shekau ezzel nem csupán az abidjani kormányzat korábbi, fegyvernyugvásról közölt bejelentését cáfolta, hanem egyben tagadott minden olyan hírt is, amely a szélsőséges muzulmán milícia által tavasszal elrabolt több, mint 200 diáklány közeli szabadon bocsátásáról szólt. A Boko Haram vezetője az AP amerikai hírügynökséghez eljuttatott videófelvételen azt is tagadta, hogy ismernék a közvetítőt, aki állítólag a kormánnyal tárgyalt a szervezet nevében a lányok elengedéséről.