Szabadság tér;Horthy Miklós;Schmidt Mária;német megszállási emlékmű;

2014-11-04 06:07:00

Horthy fia is kikerülhet a Szabadság térre?

Horthy István egykori kormányzóhelyettes neve is helyet kaphatna a Szabadság téri emlékmű felületén - erre következtetnek legalábbis a Szabadság téri tiltakozók Schmidt Mária egy napokban felmerült ötletéből. A Terror Háza Múzeum főigazgatója ugyanis a múlt csütörtöki "Haza, Szeretet - Nemzeti ellenállás 1944" című konferencián arra tett javaslatot, hogy az megszállási emlékműre írják fel "azoknak a hős magyar repülőtiszteknek és repülőfőtiszteknek a névsorát, akik a harcvonalban mindenről elsőként informálódva, a németek által feláldozva, állandó életveszélyben harcolva, a náci és a kommunista diktatúrával szemben egyaránt küzdve haltak mártírhalált". 

A repülő főhadnagy 1942. augusztus 20-án hajnalban vesztette életét a Belgorodi területen fekvő Alekszejevka város közelében, miután Héja típusú vadászgépével - röviddel a felszállás után - életét vesztette.

Horthy Miklós elsőszülött fia ismert volt náciellenes nézeteiről is, emiatt halálához számos találgatás fűződik, valóban baleset történt, vagy merénylet áldozata lehetett. Ha nem is kifejezetten Horthy István "kedvéért" dedikálnák a repülőtiszteknek is a botrányos szobrot, A szabadságért, a demokráciáért csoport - Mécs Imre, Magyar Fruzsina és Zoltai Andrea - szerint Schmidt ötlete akkor is arról árulkodik: a történelmi tények, események feltárásának szükségességét ismét teljesen figyelmen kívül hagyja a kurzus. Ezért is követelik Schmidtől, vonja vissza a javaslatát, amellyel szerintük csak az áldozatok emlékét gyalázza tovább.

"Nemzeti lapulás" - jellemezte lapunknak Mécs az Orbán-kabinet mindent összemosó történelemfelfogását, emlékezetpolitikáját kísérő reakciókat. Mint mondta, önmagában nem is azzal van gond, amikor történelemhamisítás zajlik, hiszen a legtöbb kurzusnak ez jellemzője. "Ám, hogy annyira nyeregben érzi magát a hatalom, hogy akadémikusok véleménye, a tudomány, a történelem ismerete vagy megvitatása nélkül bármit el lehet fogadtatni, az szörnyű. Sokkal szörnyűbb, mint a hazugságok" - mondta az egykori '56-os halálraítélt. "Ha valami nagyon abszurd és blőd volt az utóbbi időben, számomra mindig arra volt bizonyíték, hogy az a kormányfőtől származik" - fogalmazott Mécs, hozzátéve, a miniszterelnök környezetében nincs senki, aki szólni merne, ha nincs igaza.

Egyébként a Szabadság téri tiltakozókat nemcsak Schmidt váratlan emlékműves ötlete lepte meg, de azok a mondatok is, amelyeket a múzeum főigazgatója a konferencián ejtett el. Többek között arról beszélt, hogy a német megszállás alatti nemzeti ellenállás történetét máig mostohán kezeli a magyar történetírás, és a tét az, hogy "sikerül-e a birodalomhívő nemzetállam-elleneseknek", akik nacionalizmussá akarják degradálni a hazaszeretetet, továbbra is "megakadályozni bennünket abban, hogy nemzetünk erkölcsi tőkéjére támaszkodva írjuk végre újra az elmúlt évszázad történelmét".