Der Standard;Paul Lendvai;berlini fal;Németh Miklós;Mihail Gorbacsov;

2014-11-05 06:35:00

Paul Lendvai a berlini fal leomlásáról

A berlini fal leomlása előtt szinte minden németországi politikus illúziónak tartotta a német egység megteremtését – írta a Der Standard napilapban megjelent publicisztikájában Paul Lendvai, magyar származású Ausztriában élő újságíró.

Emlékeztetett arra, hogy az 1989. november 9-én történt falomlás, az akkori történelmi események alakulásának üteme mindenki vezető politikust meglepett. Azt sem jósolta meg előre senki, hogy a magyar határnyitás után ilyen gyorsan omlik össze a keleti blokk.

Lendvai megállapítja, meg kell említeni akkor, amikor az Orbán-rezsim át akarja írni a történelmet, hogy a történelmi fordulat Mihail Gorbacsov reformkommunistáinak köszönhető: Németh Miklós miniszterelnöknek, Horn Gyula külügyminiszternek, illetve a Horváth István Bonnba akkreditált magyar nagykövetnek.

Lendvai idéz abból az interjúkötetből, amely néhány hete jelent meg Németországban, s a Kohllal a 200-es évek elején készült beszélgetések leiratait tartalmazza. A

volt kancellár ebben úgy foglalt állást, ha Gorbacsov páncélosokat vonultatott volna fel a kelet-berlini határnál, az NDK keményvonalasai visszaállították volna a falat, hiszen az NSZK nem kockáztatott volna meg egy fegyveres konfliktust.

Mint írta, Gorbacsov felismerte, hogy nem tarthatja egyben a rezsimet. A magyar származású újságíró megemlíti, hogy Brigitte Seebacher néhai férjéről, Willy Brandtról szóló életrajzában elárulja, hogy az egykori szociáldemokrata német kancellár átaludta a fal leomlását, s egy riporterről értesült róla hajnali 4 és 5 óra között.

Brandt ezután egy brit kisgéppel repült Berlinbe (1957-1966 között Nyugat-Berlin főpolgármestere volt). Itt hangzottak el aztán híressé vált szavai: „Összenő, ami összetartozik” – zárja cikkét Paul Lendvai.