Barack Obama;Fehér Ház;Mitch McConnell;választási eredmény;Real Clear Politics;

2014-11-07 06:31:00

Obama vette az üzenetet

Barack Obama a félidős választási eredményt értékelő sajtóértekezletén elismerte, hogy "jó napjuk volt" a republikánusoknak. Közölte azt is, hogy meghallotta a választók üzenetét, s arra kérte a republikánus többségű kongresszus vezetőit, hogy jelöljék meg, mely területeken lehetséges az együttműködés a Fehér Ház és a kongresszus között.

Obama ezúttal nem követte el azt a hibát, mint négy évvel ezelőtt, amikor a demokrata vereséget minősítette (a lapok akkor lelkesen idézték a szavait: "jól megruháztak bennünket"), igaz, önkritikát sem gyakorolt. Inkább arról beszélt, hogy a választók mindkét nagy párttól azt várják, tegye a dolgát, s az együttműködés útját megtalálni a demokraták és republikánusok közös felelőssége.

Az amerikai elnök a Fehér Ház Keleti-termében tartott sajtóértekezletén (az egyik újságíró felvetette, hogy jó lenne, ha több ilyen esemény lenne) utalt arra is, hogy a választásra jogosultak kétharmada ezúttal nem ment el szavazni, s ez is hozzájárulhatott ehhez az eredményhez.

Az elnök már gratulált a republikánus kézbe került szenátus jövendő többségi vezetőjének, Mitch McConnellnek, s ma mindkét párt vezetőit ebéden látja vendégül a Fehéz Házban. Ezen a konzultáción már össze is lehet szedni, milyen kérdésekben tudna együttműködni a demokrata elnök a republikánus többségű törvényhozással.

Mitch McConnell még az elnököt megelőzően válaszolt újságírók kérdéseire a Capitoliumon, s közölte, a maga részéről mindent meg akar tenni, hogy véget vessenek a patthelyzetnek, s mozgásba akarja hozni a kongresszus két házát.

Már előre megüzente az elnöknek, ha egyoldalú lépést akarna tenni az illegális bevándorlás rendezésére, az olyan lenne, mintha "vörös zászlót lengetne a bikák előtt", s megmérgezné a reménybeli kétpárti együttműködés légkörét.

Obama erre reagálva emlékeztetett, tavaly a szenátusban már született egy egész jó kétpárti terv az illegális bevándorlásról, de elhalt a republikánus többségű képviselőházban. Az elnök mindenesetre megígérte, hogy nem akarja elnöki rendelettel szabályozni a kérdést.

A Kentucky államot képviselő, veterán szenátor "súlyos hibának" minősítette, hogy Obama republikánus szavazatok nélkül fogadtatta el az egészségügyi reformot, Obama pedig pont ott húzta meg a "vörös vonalat": az "obamacare" eltörlését, mint közölte, mindenképpen megvétózná.

A jövendő többségi vezető a maga részéről arra tett ígéretet, hogy nem lesz több kormányzati leállás a költségvetési viták miatt. A republikánusok, mint jelezte, energiaügyekben, a nemzetközi kereskedelmi megállapodások előmozdításában, az adórendszer reformjában remélnek közös nevezőt találni.

McConnellnek ezután sem lesz könnyebb dolga, mint eddig, hiszen a szenátusban ott ül néhány radikális teapárti szenátor, több "éles könyökű", elnöki álmokat dédelgető honatya.

Egy darabig még az is kétséges volt, hogy közülük a legharciasabb, a texasi Ted Cruz elfogadja-e egyáltalán, hogy a most hatodszor újraválasztott kentucky szenátor legyen a republikánus frakció vezetője. Cruz a választás éjszakáján még hallgatott erről, azóta megtette a hűségnyilatkozatot.

Tévedtek a közvélemény-kutatók

Jóval nagyobb arányú lett a republikánusok győzelme, mint ahogy a közvéleménykutató intézetek prognosztizálták. A több felmérés átlaga alapján dolgozó Real Clear Politics például mind a nyolc nyitott szenátusi szavazást elmérték, hat helyen csak a győzelem mértékét becsülték alá, két helyen Észak-Karolinában és Kansasban pedig épp ellenkező eredményt jósoltak, a demokrata jelöltek győzelmét jelezték előre.

Rácáfolt az eredmény az előrejelzésre abban a három - hagyományosan demokrata többségű - államban is, ahol végül a republikánus jelölt nyerte meg a kormányzóválasztást.

Evans Witt, a Princeton Egyetem szakértője szerint a ténylegesen szavazók összetételét becsülték meg hibásan, két éve a demokrata szavazók létszámát becsülték alá, ezúttal a biztosan szavazó republikánusokét.