A bolti kiskereskedelmi egységek vasárnapi bezárását szorgalmazók a kereskedelmi munkahelyek tízezreinek azonnali megszüntetését idézik elő akkor, amikor hazánkban a munkanélküliségi ráta még mindig meghaladja a 7 százalékot - olvasható a VOSZ tegnapi, szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében, melyben aggodalmuknak adnak hangot azzal kapcsolatban, hogy egyes parlamenti és parlamenten kívüli érdekcsoportok "a kereskedelmi munkahelyek tudatos veszélyeztetésének és megszüntetésének programját tűzték zászlajukra".
A szövetség szerint a törvényjavaslat azért sem életszerű, mert a jelenlegi nyitvatartási rendszer sok, a kereskedelemben dolgozó embernek biztosít munkát, az államnak pedig számottevő járulék- és adóbevételt jelent.
A VOSZ felhívja a korlátozást kezdeményezők figyelmét arra, hogy akik a vasárnapi nyitva tartás megszüntetésére törekednek, azok a kereskedelmi alkalmazottak érdekei ellen dolgoznak, semmibe véve a fogyasztók szabad választási jogát, ezzel ráerőszakolva a vásárolni kívánó többségre a kisebbség által zajosan propagált igényt - írják közleményükben, hozzátéve: szövetségünk ezt nem hagyhatja, ezért népszavazást kezdeményez az üzletek vasárnapi nyitva tartásáért.
Egy átlagos vasárnapon mintegy 870 ezer család vásárol fogyasztási cikkeket - derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet friss adataiból, amelyekből a Pénzcentrum.hu közölt részleteket.
A felmérés többek között arra is rávilágított, hogy a vásárlók nagy része jellemzően hétvégén keresi fel a nagyobb bevásárlóközpontokat, de a hipermarketek mellett a kisebb diszkontokban is sokan vásárolnak a vasárnapi nyitva tartást pedig a nagyvárosok lakói és a budapestiek használják ki leginkább, a fővárosban a vasárnapi vásárlás mértéke átlagon felüli.
A felmérés ugyanakkor csak a napi fogyasztási cikk-piacra koncentrál, vagyis például a tej- és hústermékek, testápolók, takarítószerek forgalmát vizsgálja. Ezek mellett a vasárnapi zárva tartás más, a felmérésben nem szereplő szektorokat - mint például a barkácsboltokat, műszakicikk-áruházakat - is hátrányosan érinthet.
A KDNP javaslatáról szerettük volna megkérdezni Pataky Pétert, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnökét is, ám megkeresésünkre titkárnőjén keresztül annyit üzent, hogy a kérdésben nem tud nyilatkozni.