Tarlós István;Vitézy Dávid;Fővárosi Közgyűlés;BKK;

2014-11-27 06:03:00

Feldarabolják a BKK-t

Új gigaholding alakul Budapesten. A fővárosi közgyűlés tegnap elfogadta azt a javaslatot, melynek értelmében január 15-től létre jön a Budapesti Városigazgatás Holding (BVH) Zrt., amelyik egyebek mellett a Budapesti Közlekedési Központ Zrt.-t (BKK) is bekebelezi. A döntés lehetővé tesz, hogy a főpolgármester menessze Vitézy Dávidot, a BKK vezérigazgatóját. Az MSZP támogatta a holding felállítását, ám a PM-es Karácsony Gergely nemmel szavazott.

Eldőlt a BKK Zrt. sorsa, a fővárosi közgyűlés tegnap Tarlós István főpolgármester, illetve Kocsis Máté önkormányzati és rendészeti tanácsnok javaslatára január 15-től létrehozta a BVH Zrt.-t, amelynek része lesz a tömegközlekedésért az utóbbi években felelős központ. A jövőben nem a BKK Zrt. gyakorolja a tulajdonosi jogokat a BKV Zrt. felett, így utasításokat sem adhat annak.

Bár a közlekedésszervezés, a személyszállítás továbbra is a BKK feladata marad, a központot az új gigaholdingba integrálják, a közutak kezelése, fenntartása, üzemeltetése a BKK-ról leválasztott BKK Közút Zrt.-hez kerül, amely ezentúl önálló gazdasági társaságként működik. Az így megerősített cég szedheti majd be a közútkezelési díjakat, és ugyancsak ők üzemeltethetik a taxiállomásokat. A korábban kivitelező cégként működő BKK Közút vezetője a jövőben is a korábban az MDF-ben politizáló Almássy Kornél marad.

Az új holding a Budapest Városüzemeltetési Központ (BVK) utódaként a főváros cégeit és ezek mellett a nem kizárólagosan a fővárosi tulajdonban lévő "vegyes" cégeket, így a a Fővárosi Vízműveket, a Fővárosi Csatornázási Műveket, valamint a Budapesti Dísz- és Közvilágítási társaságot is irányítani fogja. Városigazgatóvá Bán Tamást, a BVK korábbi vezérigazgatót választotta a közgyűlés, amelyik arról is döntött, Szarvas Ferencet, a BVK jelenlegi vezérigazgatóját, visszahívja a tisztségből.

A főpolgármester az ülésen azt mondta, nem ördögtől való, amit szeretnének: a tulajdonosi jogokat a törvény által címzett jogos tulajdonos visszakéri. Tarlós közölte, az eredeti elképzelés szerinti működést szeretnék megvalósítani és nem akarják, hogy a BKV "egy minden szempontból kiszolgáltatott rabszolga szerepébe süllyedjen".

Az MSZP egyetért azzal, hogy a BKK olvadjon be az új városigazgatási holdingba, ezért igennel szavaztak a javaslatra. Horváth Csaba közölte, az előző ciklus két "csodafegyvere", a BKK és a BVK kudarcot vallott. Arra emlékeztetett, hogy a szocialisták korábban is hibának tartották, hogy a BKK nem csak megrendelője, hanem a szolgáltatás végzője is lett. A szocialista politikus korábban lapunknak azt mondta, városigazgatóságok más országokban is sikerrel működnek, így Budapesten is támogatható a javaslat, ám miután az "ördög a részletekben lakik", nem mindegy hogyan sikerül az elképzelést megvalósítani.

Karácsony Gergely, Zugló PM-es polgármestere viszont nem szavazta meg az új városüzemeltetési koncepciót. Ezt az MTI-nek azzal indokolta, hogy sérülni fog a közlekedésszervezésben az eddig tapasztalt rendszerszintű gondolkodás. A DK-s Gy. Németh Erzsébet még a szavazás előtt arról beszélt, Tarlós képes az egész városüzemeltetést és a tömegközlekedést átalakítani azért, hogy eltávolíthassa Vitézy Dávidot, a BKK vezetőjét. A fideszes "cicaharchoz" pártja nem kíván asszisztálni - tette hozzá.

Tarlós két éve elégedetlen Vitézyvel, azóta akarja posztjáról eltávolítani. Pedig fővárosi ellenzéki frakcióvezetőként még támogatta, hogy a VEKE fiatal szóvivője a BKV felügyelőbizottságában a Fidesz delegáltjaként. A 2010-es választások után pedig maga nevezte ki Vitézyt a BKV hatásköreinek jelentős részét átvevő BKK élére. Azóta megváltozott a helyzet, így Vitézy december 3-án távozhat a BKK éléről. Az Index szerint Tarlós Finta Sándor főépítészt is menesztheti.

Vitézy nem levelezett
Vitézy Dávid nem írt levelet az EBRD-nek - közölte lapunkkal a BKK. A bank kereste meg a BKK-t, amikor kiderült, hogy átalakítják a központot. Az EBRD arra hívta fel a figyelmet, hogy kötelességszegés esetén felbonthatják az elektronikus jegyrendszer finanszírozásáról szóló hitelszerződést.
A portfolio.hu hétfőn azt írta, a bank felbonthatja a jegyrendszer finanszírozásáról szóló, fővárossal kötött szerződését, ha elmozdítják a BKK éléről Vitézyt, vagy jelentősen szűkül a központ hatásköre. A főváros vezetői szerint az átalakítás olyan elképzelést nem tartalmaz, ami az EBRD-vel kötött megállapodással ellentétes lenne. Nem számítanak arra, hogy konkrét személyhez kötnék a finanszírozást.