Izrael;önfeloszlatás;kneszet;

2014-12-03 15:31:00

Feloszlatná magát az izraeli parlament

A kneszet képviselői megszavazták az izraeli parlament feloszlatásáról döntő törvényjavaslat első szövegáltozatát, de még kétszer kell szavazniuk annak törvényerőre emeléséhez.

A közszolgálati rádió közlése szerint a százhúsz képviselő egyhangúlag támogatta a Merec ellenzéki párt hétfőn benyújtott javaslatát a kneszet feloszlatásáról, az előre hozott választásokról. Senki sem volt a törvény ellen, nyolcvannégyen voksoltak rá, s mindössze egy szavazó tartózkodott.

Korábban a frakciók arról állapodtak meg, hogy március 17-én rendezik meg a választásokat, amelyeken a polgárok eldönthetik, mely pártok és milyen arányban képviseljék őket az ország történetének huszadik parlamentjében. A kneszet feloszlatásról várhatóan hétfőn döntenek második és harmadik olvasásban a képviselők.

A kölcsönös vádaskodások légkörében a politikusok szokatlanul éles szavakkal bírálták egymást a felfokozott hangulatú ülésteremben. A Jediót Ahronót című újság honlapja, a ynet szerint Juval Steinic, a stratégiai ügyek minisztere azt mondta Jaír Lapidnak, a centrista Jes Atíd (Van Jövő) párt vezetőjének, hogy „menjen vissza a tévébe műsorvezetőnek”.

A kedden menesztett Cipi Livni volt igazságügy-miniszter pedig kijelentette Benjámin Netanjahu miniszterelnökről, hogy „személyiségének része a nem igazmondás”. Livni pártjának, a Tnuának (Mozgalom) a frakcióülésén kijelentette: „Netanjahu hisztérikus, fél és hazudik. Itt az ideje, hogy leváltsuk.”

Limor Livnat, a Likud párt politikusa válaszul úgy nyilatkozott, hogy „ha ez a véleménye a kormányfőről, akkor miért vett részt a kormányában előző estig, a menesztéséig”, és hiteltelennek minősítette Livnit. Netanjahu pártjának, a Likudnak a frakcióülésén bejelentette: „Ezek a választások egy kérdésről szólnak: ki vezesse az országot. Az Izraellel szembeni kihívásokkal szemben nagy kormányzó pártra van szükség. Csakis a Likud jöhet számításba.”

Ahmed Tibi, az egyik arab párt képviselője jelezte: az arab pártok várhatóan közös listán indulnak a tavaszi választásokon, hogy ott lehessenek a következő parlamentben, annak ellenére, hogy márciusban az eddigi 2-ről 3,25 százalékra emelkedett a pártok bejutási küszöbe.