MSZP;interjú;Tóbiás József;MSZP-pártértekezlet;

2014-12-13 06:02:00

A dolgok hajlanak, de egy ponton túl törnek

Az MSZP elnöke pártja fő feladatának tekinti, hogy a parlamentben megjelenítse azokat a kezdeményezéseket és kritikákat, amelyek a tüntetéseken megfogalmazódnak. Tóbiás József közölte, együttműködő partnerségre törekednek a demonstrálókkal. Szerinte a tiltakozások sokasodnak és ha a kormányzat bezárkózik, elszigetelődik a saját társadalmától és nemzetközileg is légüres térbe kerül. Tóbiás úgy látja, 25 év után először zajlik valós értékelés az MSZP-n belül, ezt szolgálja a mai pártértekezlet is. A fő céljuk, hogy jelen legyenek a helyi társadalomban.

- A szombati pártértekezlettel egy hosszú beszélgetéssorozat végére ér a szocialista párt. Mi változik?

- Úgy vélem 25 év után először zajlik valós értékelés a pártban. Ezt nem utolsó sorban az idei év három választási veresége tette szükségessé, ezért mélyebben kell elemezni az elmúlt időszakot. Ennek pedig legfőbb célja, hogy a belőle fakadó tanulságokat hasznosíthassuk a jövőben. A pártértekezleten meg kell fogalmazni, miben kell változtatnunk, mi az, amit másképpen kell csinálni a jövőben.

- És mit kell másképpen csinálniuk?

- Megváltozott körülöttünk a világ. Új szervezeti formában, politikai tartalmában egyenes megoldásokra összpontosító politikára van szükség. Markáns szakmai álláspontok kidolgozása van napirenden, így tudjuk hitelesíteni a kormányzóképességünket.

- Különböző anyagokban értékelték az elmúlt időszakot. Közülük mi kerül ma a pártértekezlet elé és mit akarnak esetleg üzenni az értékelő csoportoknak?

- Nem akarunk senkinek se üzenni. A pártértekezlet feladata elsősorban az összegzés, és a jövő felé fordulás. Arról kell beszélnünk, ami sürgetően vár megoldásra ma Magyarországon. A kiszolgáltatottság növekedéséről, az egyre terjedő szegénységről, van szó, arról, hogy ma már az amúgy még munkával rendelkezők sem képesek fenntartani saját magukat, a családjukat. Sokan csúsznak egyre lejjebb, s már nem tudják megőrizni a maguknak teremtett értékeiket. Beszélni kell arról, mit is jelent ma Európa Magyarország számára. Jó-e a keleti szél, amiről a miniszterelnök beszél állandóan. A pártértekezlet nem arra való, hogy visszafelé nézzen. A tanulságokat a múlt szombati választmányi ülés megvitatta és az erről folyó vitát le is zárta. Nekünk a jövőről kell beszélnünk, ez a kihívás. Az emberek az utcán folyamatosan tüntetnek. A mi feladatunk, hogy a kezdeményezéseiket, vagy azokat a kritikákat, amelyeket a kormánnyal szemben megfogalmaznak, megjelenítsük a parlamentben. Végeredményben tehát képesnek kell lennünk arra, hogy a társadalom számára alternatívát kínáljunk.

FOTÓ: Tóth Gergő

FOTÓ: Tóth Gergő


- A civilek azonban nagyon sokszor elmondták, hogy ők nem akarnak a pártokkal semmilyen kapcsolatot.

- Sokrétű kérdés ez. De ezzel nincs semmi baj. Magam is azt látom, hogy a politika az elmúlt 25 évben gyakran távolodott el a civil világtól, függetlenül attól, ki volt éppen kormányon. Ugyanakkor azonban a civilek nem határolódhatnak el teljesen a politikától, számukra is fontos, hogy szándékaik megvalósuljanak. Ma a politikai pártok a között választhatnak, hogy bezárkóznak, és azt hiszik, ők formálják egyedül és kizárólag a jövőt, vagy magától értetődőnek veszik a civil szervezetek igényeit, és keresik velük az együttműködés lehetőségét. A Magyar Szocialista Párt az utóbbi utat választja.

- Van önöknek elég erejük ahhoz, hogy élére álljanak a változások követelésének?

- Ez ellentétes lenne azzal, amit az előbbiekben elmondtam. Nem az élére akarunk állni, partnerséget ajánlunk, együttműködést szeretnénk a civilekkel. Vagyis a miniszterelnök rosszul értelmezi a történéseket és emiatt hamis következtetésekre jut. A demokráciában a végén mindig egy választás dönt, ahol pártok indulnak, de most nem azon kell aggódni, hogy ki áll a mozgalmak élére. Együttműködő partnerségre van szükség. Ez azt jelenti, hogy mindenki tiszteletben tartja a másik szuverenitását, miközben felmutatja a saját értékeit. Változtatnunk kell az elmúlt 25 év rossz beidegződésein. Észre kell vennünk, a társadalom megváltozott.

- Hogyan tudnak partnerséget kialakítani a civilekkel?

- Például úgy, hogy a parlamentben vállaljuk az utcán tüntetők ügyeit. Emlékezzünk, az internetadó kapcsán fogalmazódott meg az a követelés, hogy mondja ki az Országgyűlés, nem lesz internetadó. Előtte ugyanis a miniszterelnök kétértelműen nyilatkozott, amikor nem azt mondta, hogy nem lesz, hanem csak azt, hogy másképpen nevezik. Erre azt kérték a civilek, hogy törvény mondja ki: ne legyen. Az MSZP ezután benyújtotta a javaslatát, de a Ház nem volt hajlandó szavazni róla. Ez esetben nem a szocialista párttal szemben foglaltak állást, hanem a civil társadalom kezdeményezését utasították el. Ilyen ügyeket kell fölmutatni a magunk terepén, a közpolitikában.

- Egyelőre azonban úgy tűnik, a civilek annyira elzárkóznak, hogy nem is akarják meghallani, ha valaki képviseli a követeléseiket.

- Akinek nincs türelme ehhez a játékhoz, az ne fogjon bele. A civilek jogosan háborognak, jogosan tiltakoznak, ha a szociális ellátórendszer teljes felszámolásáról van szó, hiszen a jövő évben sem lakhatási támogatásra, sem a közgyógyellátásra, sem a gyermekétkeztetésre nem biztosít forrást az állam az önkormányzatoknak. Érthető, hogy ilyen esetben a civilek, és a szakma képviselői megszólalnak, tüntetnek. Nekünk pedig az a dolgunk, hogy a parlamentben javaslatainkkal erre ráerősítsünk. Ezek az utak előbb-utóbb össze fognak érni, némi idő kell hozzá.

Interjúnk a következő oldalon folytatódik!