Tóbiás József szerint az MSZP visszatalált önmagához, értékeihez, abból a meggyőződésből, hogy ma "ordítóan szükséges" egy valódi, hiteles baloldali politika. Az MSZP az esély, a biztonság és a szabadság pártja, ez az alap, amire építkezik, ez amit képvisel - szögezte le. Kitért arra, a Fidesz egy "gátlástalan üzleti vállalkozás, amely ma élősködik a magyarokon". Bebetonozza magát kétharmaddal, majd elveszi a levegőt az ellenzéktől, a választópolgároktól, tűrhetetlen és megalázó javaslatokkal áll elő a népszerűségvesztésére válaszul - közölte. Tóbiás József szerint nem engedhetik meg, hogy a kormány drogtesztnek álcázva szorítsa ki a szabad véleménynyilvánítást. Ez, mint mondta, a sajtószabadság elleni aljas támadás.
Képmutatásnak tartja a kormány nemzetegyesítő politikáját, ugyanis szerinte százszorosan hajtja végre a nemzet megosztását. A pártelnök szólt arról is, hogy az LMP részéről hiba, téves értékelés, hogy egyenlőségjelet húz "az elmúlt nyolc év" és a Fidesz-éra között. Tóbiás József a Jobbikról azt mondta, ideológiája vállalhatatlan, társadalmi megoldásai hazugságokra, ordas eszmékre épülnek. A párt létét rendszerhibának, mellékterméknek tartja, a Jobbik valójában szerinte nem alternatíva, csupán irigykedik a Fidesz hatalmára.
Botka: A kormányzóképesség felépítése a legfontosabb feladat
Az MSZP pártértekezletén Botka László, a szocialista párt választmányi elnöke is beszédet mondott. A politikus szerint a párt legfontosabb feladata kormányzóképességének "felépítése", ehhez következetes és karakteres baloldali politikára, a társadalmi beágyazottság növelésére, hitelességre, szakmai megalapozottságra van szükség.
Botka László. FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava
Az értekezlet célja a párttagok véleményének megvitatása a választási vereség okairól, majd új irányvonalak kijelölése - emlékeztetett Botka László. Az MSZP 2006 óta elvesztett minden választást, amelyek után mindig eldöntötték, hogy jobban fogják csinálják ugyanazt, de most felismerték: "ami korábban jó volt, az már nem elég" - hangsúlyozta. Gyökeres változásokra van szükség a párt politikájában, működésében és stílusában - fejtette ki. Ehhez az "MSZP mint brand" nem menthetetlen, hanem erős, "erősebb, mint amilyen politikával az elmúlt időben megtöltöttük" - fogalmazott.
Szerinte a valódi politikai fordulat választások után következett be, a Fidesz ugyanis az elmúlt két hónapban szavazói 40 százalékát, több mint 900 ezer voksolót vesztett el. "Ez gyorsaságában és nagyságában felér két őszödi beszéddel" - mondta. Az MSZP választmányi elnöke úgy látja, a "Fidesz "összeroppanásának" fő oka a "kormányzati korrupció", amely szerinte törvényekkel segíti a lopást. "A francot voltunk egyformák, (..) nem kicsi a különbség, nagy a különbség" - mondta a szocialista és fideszes kormányok alatti korrupcióra utalva, ennek alátámasztására pedig példaként említette, a trafik-, a föld- és a takarékszövetkezeti törvényt, valamint az adójogszabályok "személyre szabását".
Botka László és Tóbiás József. FOTÓ: Tóth Gergő/Népszava
Botka László kifejtette, a baloldali politizálás középpontjában a szabadság, a szolidaritás és az igazságosság áll. Ennek a három értéknek a jövőben állandóan érezhetőnek kell lennie az MSZP politizálásában, szemben a múlttal, amikor főleg kormányzásuk alatt nem minden válaszukban igazodtak ezen értékekhez. Szólt arról is, hogy a Fidesz "soha nem látott nyomort hozott" hatalma megtartása érdekében, és szerinte ez a folyamat jövőre is folytatódni fog a szociális ellátórendszer további megszorításaival, például a közgyógyellátás és a lakásfenntartási támogatás csökkentésével. Botka László azt jósolta, hogy a következő időszakban ezért több százezerrel nőhet a létminimum alatt élők így is négymilliós tábora. Ennek eredményeként pedig Magyarország lesz az egyetlen európai uniós tagország, ahol a lakosság több mint fele él a létminimum alatt - mondta, majd aláhúzta: ezeknek az embereknek remény és baloldali politika kell, a "középpontban ők állnak és nem a GDP".
A szocialista politikus elmondta támogatják a civilek által szervezett tüntetéseket és elfogadják, hogy a "szervezők még nem akarnak politikusokat látni a színpadokon". Botka László ugyanakkor reményének adott hangot, hogy idővel ők is elhiszik majd, hogy a szocialisták nem a 2010 előtti kormányzás visszahozását akarják. A "jó szándékú csodaváróknak" ezért azt üzente, a civilek tucatnyi kormányt döntöttek meg az európai demokráciákban, de egyet sem alakítottak. "Lehet utálni a mi oly sok hibáinkat", de naivság azt hinni, hogy a kormányzóképességet néhány év alatt fel lehet építeni az utcáról.
Kiemelte még, hogy az "ismert politikai szereplőknél már csak az ismeretlenek a veszélyesebbek", a választók pedig szerinte az MSZP-t bízták meg azzal hogy az "Orbán-rezsim baloldali alternatívája" legyen, mert tudják, a párt mit képvisel. Botka László beszéde végén leszögezte, az idei választási tapasztalatok alapján csak azzal hajlandók összefogásra, "aki nem tőlünk akar vinni, hanem többletszavazót, gondolatot és értéket hoz".
Fidesz: a magyarok nem kérnek a baloldal visszatéréséből
A Fidesz szerint a magyar emberek nem kérnek a baloldal és a "Gyurcsány-pártok" visszatéréséből. A párt közleményében az áll: a magyar emberek idén háromszor is világossá tették, hogy nem kérnek a baloldal visszatéréséből. Nem kérnek többet a megszorításokból, a bukott gazdaságpolitikából, a hazájukat külföldön eláruló politikusokból, és nem akarnak újra segélyen tengődő országot - írták.