Ökotárs;KEHI;Csepreghy Nándor;Ökotárs Alapítvány;Móra Veronika;

2014-12-19 06:02:00

Ökotárs: nincs kettős könyvelés

Nem kereste meg semmilyen hatóság az Ökotárs Alapítványt az ellene folytatott eljárásban a Kehi-vizsgálat lezárulta óta - mondta lapunknak Móra Veronika. Eközben azonban gyűlnek a kormány vádjai a norvég és svájci támogatások ügyében, legutóbb Csepreghy Nándor államtitkár "kettős könyveléssel", gyakorlatilag sikkasztással vádolta meg az Ökotársat, melynek vezetője visszautasítja ezt.

Adminisztrációs hiba miatt igyekszik sikkasztás gyanújába keverni az Ökotárs Alapítványt a kormány. Csepreghy Nándor, a Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációért felelős helyettes államtitkára tegnap a köztévében arról beszélt, hogy az alapítvány nemcsak a norvég fél irányába számolt el bizonyos költségeket, hanem Svájc felé is. "Ha ez adminisztratív hiba, szakmai alkalmatlanságot feltételez, ha szándékos, akkor a klasszikus kettős könyvelés esete, azaz a közpénzekkel történő súlyos visszaélés" - jelentette ki, hozzátéve, hogy a svájci alap esetében is közpénzekről van szó, bár azt már nem tette hozzá, hogy - ahogyan a norvég esetben, úgy itt - nem a magyar adófizetők pénzéről.

Az ilyen feltételezések azonban kiküszöbölhetők lettek volna Móra Veronika szerint, ha az alapítvány működését vizsgáló Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi ) megkeresi őket, "ahogyan ezt a jogszabályok előírják számára". Az Ökotárs igazgatója szerint szó sincs kettős könyvelésről. "Néhány munkatárs bére a Kehi szerint a norvég és a svájci alap terhére is el van számolva, ugyanakkor ha jól megfigyelik, 50-50 százalékban, ami együtt a 100 százalék. Vagyis nincs kettős könyvelés" - húzta alá lapunknak az igazgató, hozzátéve, az ő fizetését is így számolták el.

Abban Móra szerint valóban történt adminisztrációs hiba, ahol a Kehi "kettős finanszírozást" vélt felfedezni. Mint ugyanis elmondta, 2010 második felében a svájci programmal kapcsolatos jelentésben egy olyan munkatárs nevét tüntették fel, aki ugyan valóban a svájci alap ügyeiben dolgozott, ám később átkerült a Norvég Civil Támogatási Alap pályázatainak kezeléséhez. De őt végül ott is adminisztrálták. Felvettek viszont egy új munkatársat is, akit véletlenül a Svájci Civil Alapnál "számoltak el", és lényegében az Ökotárs elfelejtette egyik nevet a másik szervezethez átírni. "De ezt a hibát akkor jeleztük is a támogatók felé, ezzel tisztában is voltak" - jegyezte meg Móra, hozzátéve, egyik Kehi-kifogást sem lehet valós problémaként értelmezni.

Emlékezetes, a Kehi vizsgálata még le sem zárult az Ökotárssal szemben, amikor már kezdeményezték az alapítvány adószámának felfüggesztését, és fel is jelentették őket a rendőrségen. Utóbbi miatt nyomozás is indult, hűtlen kezelés és költségvetési csalás gyanújával. Az adószámuk felfüggesztését a Kehi már szeptember elején kérte, pedig a kormányzati ellenőrzési szerv még két héttel később is további adatokat kért az Ökotárstól, tehát a vizsgálat még javában zajlott. A Kehi - miközben szeptemberben a svájci pénzek után is érdeklődni kezdett - október végére lezárta vizsgálatát az Ökotárs által felhasznált pályázati pénzekről, ebben 63 esetből 61-ben véltek visszaélést felfedezni a pályázatok elbírálásánál, majd az elszámolásnál, noha ezen ügyek töredékénél merült csak fel bűncselekmény gyanúja, ami miatt feljelentést tettek néhány héttel később. Lapunk érdeklődött a rendőrségnél a vizsgálatok állásáról, válaszukat várjuk. Ám eközben az Ökotárs feljelentésére indult eljárásról sincs hír: ők amiatt fordultak az illetékes hatóságokhoz, mert belső levelezésük egy - amúgy a Kehi által lefoglalt - része a Magyar Nemzetben kezdett megjelenni.

A napokban az is kiderült, a svájci alap ügyeit immár hivatalosan is a Miniszterelnökség hívatott "vegzálni". A kormányközeli Napi Gazdaság egy olyan levélre hivatkozva írt, amelyet a pályázati pénzeket kezelő szervezetek - az Ökotárs, a Demokratikus Jogok Fejlesztéséért Alapítvány, az Autonómia Alapítvány és a Kárpátok Alapítvány - küldtek a svájci alap nyertes civiljeinek. Erről Csepreghy azt mondta, kiegészítő vizsgálat folyik, mely a technikai számlákra koncentrál, és a 45 napos határidő után derül ki, lesz-e feljelentés vagy sem.