vereség;franciák;Női kézilabda Eb;

2014-12-20 06:58:00

Zakó, biztatás és 6. hely az Arénában

A magyar női kézilabda-válogatott szoros csatában vereséget szenvedett a franciáktól, így a hatodik helyen végzett a horvátokkal közös rendezésű Európa-bajnokságon. Németh András szövetségi kapitány a mérkőzés után a fiatalokat emelte ki. Mint mondta: nemcsak Rióig, hanem sokkal tovább is tartani tudják a csapatot a világ élvonalában. A magyar csapat pont ötven százalékos teljesítménnyel zárta a kontinensviadalt: 3-3 győzelem és vereség mellett egy döntetlent játszott.

A magyar-francia összecsapás előtt tíz perccel még a budapesti Papp László Aréna előtt kígyózott a sor, ehhez képest a stadionba belépve relatíve kevesen ültek a lelátón. Holott ugye a magyar válogatott volt az egyik pályán lévő csapat, ráadásul az ötödik helyért lépett pályára a magyar-horvát közös rendezésű női kézilabda Európa-bajnokságon.

Németh András tanítványainak frissek lehettek az élményei riválisról, ugyanis a kontinenstorna előtt éppen a gallok ellen játszották az utolsó felkészülési mérkőzésüket, akkor 22-22-es döntetlen született. Ezt megelőzően nyolcszor csak tétmérkőzésen kerültek össze a csapatok, a mérleg ötven százalékos. A 2004-es athéni olimpián, a 2007-es franciaországi vb-n, a 2008-as és 2010-es világkupán a franciák, a 2004-es magyarországi Eb-n, a győri csoportban, a 2008-as és 2010-es Eb-n, valamint a 2009-es vk-ban a magyarok diadalmaskodtak.

A két gárda talán legemlékezetesebb összecsapása a 2003-as zágrábi vb-döntő volt, amelyen a magyarok az utolsó hat percben hatgólos előnyt veszítettek el, és végül hosszabbítás után kikaptak hétezernyi magyar szurkoló előtt. De ez már a múlt, most a jelenre kellett koncentrálni, hogy a magyar lányok megszerezzék az ötödik helyet a tornán.

A tegnap összecsapáson nyoma sem volt a norvégok ellen nyújtott teljesítménynek. Tomori Zsuzsannáékon az látszott, hogy már a végét várják. Nem volt lendület, ötlet a játékunkban. A kapuban Kiss Éva helyett, ezúttal Bíró Blanka mutatott be bravúrokat, és 50 százalékos teljesítménnyel hozta le az első félidőt, aminek nem örülhetett a Németh-csapat, ugyanis háromgólos hátránnyal (16-13) várhatták a folytatást. A szünet után Bódi Bernadettért aggódhattunk, aki nem jött ki a második játékrészre, mert mellkasi fájdalmakra és hányingerre panaszkodott. A helyszínen elvégzett EKG-vizsgálat nem mutatott ki rendellenességet, ám a játékost elővigyázatosságból kórházba szállították, ahol további vizsgálatokat végeztek el rajta.

A mérkőzés viszont nem állt meg. A biztatásban most sem voltak híján a lányok, végig zúgott a lelátón a „magyarok, magyarok!” Szemmel láthatóan küszködött a magyar együttes, a támadójátékunk megint nem működött. A kapusteljesítmény pedig önmagában kevés volt. Triscsuk Krisztina góljainak köszönhetően nem húztak el tőlünk a franciák, ráadásul az utolsó tíz percre valami megváltozott. A hazai együttes kezdett magára találni: előbb egyenlített, majd a vezetést is megszerezte.

Bíró Blanka, a magyar válogatott kapusa, a franciák ellen vívott meccs legjobbja: „Nagyon örülök neki, hogy jól ment a védés, de mégsem tudok most neki örülni, hiszen vesztettünk” FOTÓ: ORLOCI ZSUZSANNA

Az utolsó három percben aztán kiengedték a kezükből az irányítást Szucsánszki Zitáék, és 26-25-ös vereség lett a vége. A magyar válogatott a hatodik helyet szerezte meg a kontinenstornán. A legjobb magyar játékosnak a káprázatosan teljesítő Bíró Blankát választották.

„A norvégok elleni mérkőzés legjobbjai most nem tudtak ugyanolyan jó teljesítményt nyújtani, így cserélni kellett. Ezért folyamatosan hátrányban voltunk, és csak egy rövid szakaszra tudtuk átvenni a vezetést. Így pedig a franciák megérdemelten nyertek” – mondta a szövetségi kapitány.

A szakvezető külön kitért a fiatalokra, és a jövőbeli célokra.

„Ezen az Európa-bajnokságon a világ élvonalával játszottunk, mindenkivel meccsben voltunk. Volt, amikor sikerült, máskor nem, hajszálra vagyunk attól, hogy jobbak legyünk. A felkészülés során nem voltak ilyen szintű mérkőzéseink, Görbicz Anita a felkészülés végén került ki a csapatból, át kell gondolni, mit tehetünk másképpen a jövőben. Nagyon sok fiatal van itt, kapusposzton is, akik nemcsak Rióig, hanem sokkal tovább is tartani tudják a csapatot a világ élvonalában”- zárta mondandóját Németh András.

Viszont arról nem beszélt a kapitány, hogy a magyar válogatott erőnlétileg majdnem az összes meccsen összeesett a végére. Amíg a csapat nem bír hatvan percen keresztül végig maximálisan hajtani, addig csak álom marad a világ élvonala.

Ráadásul teljesen érthetetlen arra hivatkozni - mint tette ezt a köztévé riportere és a mellette ülő szakkommentátor -, hogy szegény magyarok érthetően fáradtak, mert kétnaponta meccset játszottak.

Akárcsak az ellenfeleink, akik valahogy sosem tűntek fáradtnak...

Ők mondták

Bulath Anita, balátlövő: „A védekezésünk az elején nem állt össze, az egész mérkőzésen az eredmény után futottunk.”

Tóth Gabriella, irányító: „Nagyon jó Európa-bajnokságon vagyunk túl. Elégedettek lehetünk magunkkal, hiszen a célunkat elértük, az első hatban végeztünk.”

Triscsuk Krisztina, balátlövő: „Nem tudom megmondani mi volt a hiba. Egész mérkőzésen küzdöttünk. A végjáték viszont nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna.”

Bíró Blanka, a magyar válogatott legjobbja: „Nagyon örülök neki, hogy jól ment a védés, de mégsem tudok most neki örülni, hiszen vesztettünk.”

Tomori Zsuzsanna csapatkapitány: „Reális eredmény ez a hatodik hely. Nagyon fiatal csapatunk van, ebből lehet építkezni. A magyar válogatott a jövőben nem arról szól majd, hogy két-három ember húzza a csapatot, hanem együttes erővel oldjuk majd meg a feladatokat.”

A lelátó hangja

Varga Csaba (társasházkezelő): „Sajnálom, hogy nem nyertünk. A mérkőzés elejét rosszul kezdtük, a támadójátékunk gyenge volt. Külön ki szeretném emelni Bíró Blankát és Triscsuk Krisztinát, akik nagyon ügyesen játszottak.

Mendler Péter (épületgépész vállalkozó): „Tomori Zsuzsanna nagyon gyengén játszott. Azt is kiabáltuk, hogy többet vállalkozzon. Triscsuk Krisztina és Bíró Blanka nagyon jól játszott, nekik gratulálok. Úgy éreztem, hogy a szurkolás sem volt az igazi. Ha többen buzdították volna a lányokat, akkor a győzelem is meglehetett volna.

Földi Tamás (épületgépész vállalkozó): „A szövetségi kapitány és a csapat között nem volt összhang. Úgy gondolom ebből adódtak a problémák.”

Földi Péter (vállalkozó): „Ennek a csapatnak a pozitívuma, hogy mindig voltak olyan játékosok, akik tudták a hátukon vinni a csapatot. Mayer Szabinát és Planéta Szimonettát külön ki szeretném emelni, róluk keveset beszélnek talán, de az egyik legjobbjai voltak az Európa-bajnokságnak.”

Címvédőt verve döntőben a spanyolok

Az első elődöntőben a sokak által esélyesebbnek vélt címvédő Montenegró, meglepetésre eléggé visszafogottan kezdett a spanyolok ellen. Először a kilencedik percben találtak be, aztán tovább folytatódott a vesszőfutás, az első játékrész derekán már 12-5-re vezettek az ibériaiak, akik kifejezetten jól játszottak, bár a félidő hajrájára ők is többet hibáztak. Katarina Bulatovic vitte a hátán a montenegróiakat, így a szünetre kicsit közelebb kerültek ellenfelükhöz (13-8).

A fordulást követően viszont egyre több hiba csúszott a spanyol gépezetbe is. Sok volt az eladott labda, és csak kapusuk, Navarro teljesítményének köszönhetik a hispánok, hogy nem egyenlített Montenegró. Ugyanis majd negyedórán keresztül képtelen volt betalálni az első harminc percben sziporkázó spanyol együttes. Bulatovicék mégsem használták ki ezt a rövidzárlatot, így a hajrára hiába zárkózott fel egy-két gólra a címvédő, nem sikerült utolérni a jól taktikázó spanyolokat, akik 19-18-as győzelmüknek köszönhetően 2008 után újra Európa-bajnoki döntőbe jutottak.