Angela Merkel;Vlagyimir Putyin;Francois Hollande;újévi üzenetek;Ferenc pápa;Petro Porosenko;

2015-01-02 06:36:00

Megbékélésre szólított fel Ferenc pápa

Mindig lehetséges a megbékélés – hangsúlyozta újévi békeüzenetében Ferenc pápa. A szentatya tegnap újévi misét mutatott be a Vatikánban. A katolikus egyház január elsejét a béke világnapjaként ünnepli. Ferenc pápa 2014 utolsó napján a szegényekkel való szolidaritásra hívott fel.

Ferenc pápa január 1-i üzenetében minden vallás hívőit felszólította, hogy küzdjenek az emberkereskedelem, a modern rabszolgaság ellen. „Mindenkinek Isten adta joga van a szabadságra” – mondta az egyházfő a Szent Péter-székesegyházban. Előző napi üzenetében a korrupciót és a szegények kizsákmányolását ostorozta. „Meg kell védenünk a gyengéket, és nem kihasználni őket” – hangsúlyozta a pápa.

Vlagyimir Putyin orosz elnök hivatalba lépésének 15. évfordulóját is ünnepelte idén szilveszterkor. Hagyományos újévi üzenetében dícsérte az orosz lakosság patriotizmusát, egységét és szolidaritását, „felemelő érzésként” üdvözölte a Krím visszatérését Oroszországhoz, nem szólt azonban a kelet-ukrajnai területekről.

„Az új év úgy alakul, ahogyan alakítjuk” – mondta tévébeszédében Putyin. Az orosz elnök 35 ország vezetőnek külön üzenetet is küldött, még a NOB-ot és a FIFÁ-t is üdvözölte. Köszöntötte az eltávolított ukrán elnököt, Viktor Janukovicsot, nem szólt azonban a jelenlegi államfőről, Petro Porosenkóról.

Barack Obamához küldött üzenetében emlékeztetett a II. világháború végének közelgő 70. évfordulójára, s a nemzetközi stabilitás fenntartásáért viselt amerikai és orosz felelősségre. Angela Merkel német kancellárnak reményét fejezte ki, hogy folytatódik az országaik közötti „konstruktív párbeszéd”. Ferenc pápát arról biztosította, hogy tovább fejlődik az Oroszország és a Vatikán közötti építő jellegű együttműködés.

Angela Merkel újévi üzenetében a a jobboldali populista mozgalmakat támadta, mondván, vezetőik előítéleteket, hidegséget, sőt, gyűlöletet táplálnak a szívükben. Minden korábbinál erélyesebben kelt ki az iszlámellenes, nacionalista, idegengyűlölő Pegida-mozgalom ellen. A német kancellár hangsúlyozta: Oroszország ukrajnai beavatkozása a békés európai rend alapjait teszi próbára. Leszögezte ugyanakkor, hogy nem Oroszország ellenében, hanem Oroszországgal partnerségben kell törekedni az európai biztonság megerősítésére.

Francois Hollande francia elnök újévi üzenetében elismerte, hogy a 2014-es év kemény esztendő volt, de reményét fejezte ki, hogy 2015 javulást hoz az eurózóna második legerősebb gazdasága számára. Az idei év a klíma éve lesz, emlékeztetett arra, hogy Párizs ad otthont a döntő fontosságú klímacsúcsnak, ahol a kiotói jegyzőkönyv helyébe lépő új megállapodást fogadják el az állam- és kormányfők a remények szerint.

David Cameron brit miniszterelnök ünnepi üzenetében úgy vélte, Nagy-Britanniának sikeres éve lehet, ha a polgárok jó döntést hoznak a közelgő választásokon, s nem változtatnak a szigetország gazdasági irányvonalán. Ed Miliband munkáspárti vezető szerint az emberek a zsebükön is érzik majd a fellendülést, ha a Labour-re adják szavazatukat május 7-én.

Giorgio Napolitano olasz államfő újévi üzenetében megerősítette, hogy leköszön posztjáról, amikor Olaszország hivatalosan is átadja az Európai Unió soros elnökségét Lettországnak. Narendra Modi indiai kormányfő csodálatos új évet, békét és gazdasági felvirágzást kívánt mindenkinek évvégi üzenetében.

Abe Sinzo japán kormányfő újévi beszédében hangsúlyozta, a második világháború utáni pacifizmusra alapozva akarja kiépíteni az erőteljesebb nemzetközi szerepet vállaló új Japánt. A II. világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából a japán miniszterelnök csúcstalálkozót tervez Barack Obama amerikai elnökkel. A kormányfő 2015-ben is folytatja „abenomics” néven emlegetett gazdaságpolitikáját.

Tárgyalna Szöullal a kis vezér
Meglepően békülékeny hangú beszédet mondott Kim Dzsong Un. Az észak-koreai vezető újévi üzenetében késznek mutatkozott arra, hogy még az idei évben „a legmagasabb szintű” találkozót rendezzen a két Korea között.
„Történelmet kell írnunk a két ország közötti kapcsolatokban” – hangoztatta az észak-koreai vezető.Két nappal korábban Rjo Kil Cse, a két Korea egyesítéséért felelős miniszter szintén magas rangú tárgyalásokat ajánlott Phenjannak, amelyet szerinte már januárban meg lehetne tartani. Az utolsó jelentősebb találkozót 2014 februárjában rendezték meg, ezt követően néhány az 1950-1953 közötti háború során elszakított család Észak-Koreában találkozhatott egymással.
Októberben, a dél-koreai Ázsia Játékok idején váratlanul magas rangú észak-koreai küldöttség utazott Szöulba, hogy megbeszéléseket ajánljon, de ezt nem követték további lépések.Nagy kérdés, mennyire lehet komolyan venni a kis vezér tárgyalási ajánlatát. Két évvel ezelőtti újévi üzenetét hasonlóan békülékeny hang jellemezte, de semmi változás sem történt hazája politikájában. Tavaly január elsején pedig egyenesen nukleáris katasztrófával fenyegetett. (R.T.)