al-Kaida;Franciaország;terrorakció;Le Canard Enchainé;Charlie Hebdo;

2015-01-15 06:32:00

Elkapkodták a Charlie Hebdo számait

Pillanatok alatt elkapkodták a Charlie Hebdo szerdán megjelent számait. A lapot, amelynek párizsi szerkesztőségét múlt szerdán támadta meg két muzulmán szélsőséges, 5 millió példányban nyomták ki több nyelven. Sok városban már a hajnali órákban hosszú sorok keletkeztek a kioszkok előtt, s több árus jelezte, hogy fél 7-re az összes lap elkelt. Közben a jemeni al-Kaida vállalta a felelősséget a Charle Hebdo elleni terrorakcióért.

A szolidaritás különleges megnyilvánulása volt, hogy tegnap Franciaországban órák alatt szétkapkodták a Charlie Hebdo szerdai számát. A lap ezúttal nem nyolc, hanem 16 oldalon jelent meg, s mintegy 150-szer annyi példányban nyomták ki, mint máskor. A pályaudvarokon, a metróállomásokon a kioszkoknál helyenként kígyózó sorok alakultak ki. Sokan már a nyitás előtt felsorakoztak az újságárus előtt. Csak az állandó kuncsaftoknak foglaltak le előre példányokat.

Bár eredetileg azt közölték egymillió példányban nyomják a lapot, s hétfőn már 3 millióról volt szó, végül 5 millió számot nyomtattak – írta a Le Figaro. Az azonban hamar kiderült, hogy ha kétszer ennyit nyomtak volna a szatirikus lapból, feltehetően az is elfogyott volna. Már csak azért is, mert több cég, illetve kulturális intézmény eleve sok példányt rendelt közvetlenül a kiadótól. A szokásoktól eltérően az Air France járatain is meg lehetett kapni a Charlie Hebdo eheti számát.

Hogy mekkora volt az igény rá, jól mutatja, az ebayen legalább százezer forintnyi eurót ajánlottak a tegnapi lapszámért. Ha valaki unta volna a licitelést, 162 ezer forintért vihette el azonnal a lapot. Ám a korábbi számok ára is megugrott az internetes aukciósházban: egy 1971-es kiadásért több mint 200 ezer forintot kértek.

A megjelenés előtt csak néhány részlet volt ismert a lapból. Például az, hogy a címlapon ismét Mohamed próféta látható, aki a „Je suis Charlie”, azaz „Charlie vagyok” feliratú táblát tartja maga előtt. Feje felett pedig ez a szöveg virít: „Minden meg van bocsájtva”. A lapban emléket állítanak a meggyilkolt karikaturistáknak, több régi rajzukat közölték le.

A szám nemcsak humoros bejegyzéseket tartalmaz. Egyik munkatársukat, Sigolene Vinsont idézték, aki így emlékezett az egy héttel ezelőtti eseményekre: „Pop, pop, pop, pop… S aztán a halál csendjét lehetett hallani”. A Cocóként ismert karikaturista, Corinne Rey pedig a vasárnapi több milliós franciaországi megmozdulásokat üdvözölte: „Áldom a neved, szabadság!” – írta.

Az utolsó lap ismét a humoré. A rajzolók munkájukat a terroristákéhoz hasonlították. „A Cherlie Hebdo karikaturistájának lenni 25 év munka. Terroristának lenni 25 másodpercnyi munka.” Az életben maradt munkatársakról elmondhatjuk, igyekeztek nem elveszíteni a humorérzéküket, a drámai események ellenére sem. Az egyik karikaturista, Luz például azt közölte, soha annyi marijuanát nem kaptak, mint az eltelt egy hét alatt.

Pozitívumként említette azt is, hogy a Libération szerkesztőségében, amely befogadta a Charlie Hebdo alkotóit, még cigarettázhat is. Azt viszont a negatívumok között említette, hogy nem hallhatja már a merénylet során elhunyt főszerkesztő, Charb intelmeit, aki rendre a dohányzás káros hatásaira emlékeztette.

A lapot egyébként a világ 25 országában terjesztették, akadt, ahol valamelyik napilap mellékleteként, így Törökországban. Ugyanakkor nem mindenki tetszését nyerte el a Charlie Hebdo legújabb kiadása. épp Törökországban egy bíróság elrendelte: tegyék elérhetetlenné azokat a honlapokat, amelyeken a címlap látható.

A szunnita iszlám egyik jelentős intézménye, az Al-Azhar elítélte az újabb Mohamed karikatúrákat, amelyek „gyűlöletet gerjesztenek” – hangzott a magyarázat, amelyet a Le Monde idézett. Előzőleg Dar Al-Ifta egyiptomi imám azt közölte, az újabb rajzok közzététele a „világban élő másfélmilliárd muzulmánnal szembeni támadásként értékelhető”.

Az al-Kaida jemeni szárnya, az AQAP videófelvételen vállalta a felelősséget a Charlie Hebdo szerkesztősége elleni terrorakcióért. A tízperces felvételnek a „Bosszú Allahért” nevet címet adták. „Hősöket toboroztunk, akik lecsaptak” – mondta a felvételen Nasszer Ben Ali al-Anasszi, az AQAP egyik vezetője. Közben bejelentették, a másik szatírikus lap, a Le Canard Enchainé szerkesztőségét is megfenyegették.