Szijjártó Péter;külügy;Fidesz-kormány;Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet;Szalay-Bobrovniczky Vince;Csák János;

2015-01-19 06:36:00

Tömeges leváltások a magyar külügyben

Újabb szakaszához érkezett a külügy „átalakítása”. Olyan nagyköveteket váltottak le, akiket már a Fidesz kormány nevezett ki. Eddig 60 misszióvezetőt cseréltek le, jövő szeptemberig pedig további 14 váltást terveznek – jelentette ki a külügyi és külgazdasági miniszter.

A leváltottak között olyanok is vannak, akik többször védelmezték hevesen adott állomáshelyükön a Fidesz kormány döntéseit. Közéjük tartozik például Csák János volt londoni, vagy Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi külképviselet-vezető. Mindketten többször is védelmezték a kormányt a külföldi „támadásokkal” szemben.

Utóbbi például 2012-es értesülés szerint levélben próbálta meggyőzni a Riporterek Határok Nélkül sajtószabadság díj zsűrielnökét, egy nyugalmazott osztrák diplomatát, hogy nem kellett volna két magyar újságírónak adni a szervezet 2011-es díját. A magyar diplomata szerint a döntés csak az ország elleni lejárató kampány irányítóinak köszönhető.

Ugyanakkor hírek szerint több olyan külképviselet-vezető is volt, akit ugyan a Fidesz-kormány nevezett ki, de elégedetlenkedtek amiatt, hogy nem diplomáciai tevékenységet várt el tőlük a kabinet, hanem a kormány ádáz védelmét minden újságcikkel, megnyilatkozással szemben.

A mostani átalakítás során a egyes állomáshelyekre az Orbán Viktorhoz lojális személyek kerültek. Az eddigi római nagykövetet Balla Jánost például Moszkvába helyezték, s bár jó képességű diplomatának tartják,korábbi lapértesülések szerint áthelyezésében szerepet játszhatott, hogy erőteljesen kötődik a Fideszhez, s jó viszonyban van a kormányfővel. Ráadásul a moszkvai állomáshely az új külpolitikai irányvonalban igencsak felértékelt.

A Magyar Közlöny pénteki számában azt közölte, hogy Szabadhegy Péter János üzletember vezeti a londoni, Szilas Andrea Cecília a pekingi, Győri Enikő volt államtitkár a madridi, Ódor Bálint Dávid az ottawai, Pintér Attila a belgrádi, Keskeny Ernő a kijevi, Kiss Gábor az ankarai, Szijjártó Orsolya a hágai (csak névrokona a tárcavezetőnek), Breuer Klára Erzsébet a lisszaboni (Mádl Ferenc néhai elnök külpolitikai főtanácsadója volt), Jakab Péter Zsolt a bangkoki, Müller Adrien a rigai, Heizer Antal a tiranai a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Hivatal elnöke, pozsonyi nagykövet volt), Négyesi József a szarajevói, Barcsi Gyula a Buenos Aires-i, Deák Miklós a Santiago de Chile-i, Ternák Gábor pedig az abujai nagykövetséget.

Horváth Zsuzsanna vezeti az ENSZ és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) mellett működő genfi állandó képviseletet. Az EBESZ és az ENSZ melletti bécsi képviseletet Dán Károly vezeti.

Konkoly Norbert korábbi lisszaboni nagykövet a brazíliavárosi képviselet élére kerül. Bus Szilveszter eddigi jakartai nagykövet az új-delhi nagykövetséget vezeti. Perényi János korábbi rabati nagykövet pedig Bécsben látja el Magyarország képviseletét. Csillag Ferencet felmentették a kuvaitvárosi nagykövetség vezetése alól, egyúttal megbízták a rijádi nagykövetség vezetésével. Bayer Mihály korábbi kijevi nagykövet a kuvaitvárosi nagykövetség élén folytathatja a munkát. Varga Koritár Pál eddigi Buenos Aires-i nagykövet pedig ezen túl a mexikóvárosi nagykövetséget vezeti.

Cséfalvay Zoltán látja el az ország képviseletét a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) mellett, miután elődje, Mikola István a Külgazdasági és Külügyminisztérium biztonságpolitikai és nemzetközi együttműködésért felelős államtitkára lett. Kiss Rajmundot és Gosztonyi Krisztinát rendkívüli követté és meghatalmazott miniszterré, Kumin Ferencet és Szalay-Bobrovniczky Kristófot rendkívüli és meghatalmazott nagykövetté nevezték ki.

Forrai Kristóf helsinki nagykövet képviseli Magyarországot ezentúl Észtországban is. Kocsis Sándor, aki a nairobi nagykövetséget vezeti és ellátja Magyarország képviseletét Etiópiában, Ugandában, Dzsibutiban, Tanzániában, ezentúl Burundiban, Ruandában, a Közép-afrikai Köztársaságban és Szomáliában is képviseli az országot. Marton Béla a tripoli nagykövetség vezetése mellett megbízást kapott az ország képviseletére Nigerben.

A határozatok értelmében egyúttal felmentették megbízatása alól Csák János Zoltán londoni, Kusai Sándor Zoltán pekingi, Huszár János tiranai, Sümeghy Gyula hágai, Pandur József szarajevói, Terényi János új-delhi, Szíjjártó Csaba brazíliavárosi, Pordány László ottawai, Íjgyártó István moszkvai, Kállay Miklós rijádi, Tomaj Dénes bangkoki, Nikowitz Oszkár belgrádi, Hóvári János ankarai, Bucsi Szabó Edit madridi, Dobokay Gábor rigai, Szalay-Bobrovniczky Vince bécsi, Dehelánné Dörömbözi Teréz mexikóvárosi és Haupt Erik Edgár tallinni nagykövetet, továbbá Boros Miklós EBESZ-nagykövetet, Dékány András genfi és Csuday Balázs bécsi ENSZ-nagykövetet. Felmentették Maris Zsoltot is, aki Budapestről látta el az ország képviseletét Nigériában, Ghánában, Dél-Szudánban és Angolában.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter decemberben az Országgyűlés külügyi bizottságának ülésen ismertette: eddig 60 misszióvezetőt cseréltek le, jövő szeptemberig még 14 cserét terveznek.