Fidesz;bevándorlás;Kósa Lajos;Rogán Antal;parlamenti vitanap;

2015-01-28 06:07:00

Menekültekről vitáznak

Parlamenti vitanapot kezdeményez a Fidesz a bevándorlás- és a menekültkérdésről – közölte Rogán Antal az M1 Az este című műsorában, hétfőn. A kormánypárt frakcióvezetője kijelentette, hogy a magyar politikai élet szereplőinek világossá kell tenniük a véleményüket az ügyben. "Bizonyos körben érdemes megkérdezni egyébként az embereket is"- tette hozzá. Rogán szerint Magyarországnak – már csak a megelőzés miatt is – "minimum" az ausztriai példát kell követnie, ahol szigorításokat vezethetnek be menekültügyben. Rogán korábban jogszabály-módosításokról beszélt, míg Kósa Lajos a kormánypárt ügyvezető alelnöke a menekültügyi eljárások néhány naposra való lerövidítésének ötletét fogalmazta meg.

A DK figyelemelterelő akciónak minősítette a vitanapot: szerintük "a kormány a párizsi terrortámadást használja fel gyalázatos módon arra, hogy többek között korrupciós ügyeiről, gazdagodó minisztereiről, a kitiltási botrányról, Matolcsy György milliárdos költéseiről elterelje a figyelmet". Az MSZP is kételyeit fogalmazta meg közleményében, ugyanis arra való tekintettel, hogy a Fidesztől egyelőre nem láttak a terrorizmus elleni fellépésről vagy a bevándorlásról szóló konkrét beadványt, feltételezik, hogy nem érdemi vitáról lenne szó, hanem a "kormányzat korrupciós botrányait elfedő kommunikációs trükközésről". A szocialisták a terrorveszély hiányára hivatkozva maradtak távol arról az ötpárti egyeztetésről, amelyet az LMP hívott össze tegnapra. A megbeszélésen a Fidesz által életre hívott terrorizmus elleni szakmai egyeztető fórum feladatairól tárgyaltak volna, de az LMP-n és a Jobbikon kívül egyik párt sem jelent meg az eseményen.

A bevándorlók elleni kampányt Orbán Viktor indította el hetekkel ezelőtt: a párizsi vérengzés áldozatainak tiszteletére rendezett menet után tett a francia fővárosban migránsok ellen hangoló nyilatkozatot. A miniszterelnök ezután többször nyomatékosította álláspontját; legutóbb már riasztónak nevezve a menedékjogot kérők számának növekedését, amely "gonddal" a magyaroknak az unió nélkül kell megbirkózniuk: "nekünk kell megvédeni magunkat" – fogalmazott. A Fidesz egyre erőteljesebb kijelentéseit a kormányközeli Századvég felmérésével támasztanák alá: a telefonon végzett kutatás eredménye szerint ugyanis a lakosság több mint kétharmada szigorítaná a bevándorlással kapcsolatos magyarországi szabályozást. Ezzel szemben a nemzetbiztonsági bizottság ülésén a biztonságpolitikai szakma képviselői egyöntetűen kijelentették, hogy Magyarországon ma nincs közvetlen terrorfenyegetettség, főleg nem a menekültek miatt.

Hamis érvekkel próbálkoznak
A miniszterelnök és a kormány által, a bevándorlás kapcsán megjelent kijelentések és elképzelések nélkülöznek mindenféle szakmai tényt – állítja a Helsinki Bizottság. A menekültügyi törvény módosításának kidolgozásakor is megfeledkezett a kormány az emberi jogi garanciákról, 2015-ben nem lehet lezárni a határokat, mert nemcsak jogi, hanem morális elvek is ez ellen szólnak – mondta tegnap a szervezet társelnöke. Pardavi Márta közölte, egyetértenek azzal, hogy gyorsítsák a menekültügyi eljárásokat, hisz az érintetteknek is ez az érdekük, de annak a gyorsított eljárásnak, amiről kormánypárti politikusok beszélnek, nincs meg sem a jogi, sem az infrastrukturális lehetősége. Három nap nem elegendő a jogorvoslatra, ezt a gyakorlatban nem lehet megvalósítani – emelte ki, hozzátéve: most ez nyolc nap, ez is kevés, korábban 15 nap volt. Az egész eljárás egyébként 8-10 hónap alatt lezajlik, ami európai viszonylatban is megfelelő. Egyébként a Helsinki Bizottság látja el az érintettek képviseletét az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának támogatásával. 2014-ben mintegy 43 ezer kérelem érkezett, közülük 530-an kaptak lehetőséget arra, hogy Magyarországon maradjanak. A többiek főként Nyugat-Európába mentek, gazdasági okokból vagy, mert családtagjaik ott élnek.