EP;szélsőjobb;Franciaország;Nemzeti Front;

- Csalt a szélsőjobb?

Az Európai Parlament szerint visszaél az anyagi támogatással a francia jobboldali radikális Nemzeti Front. Ezért az unió korrupcióellenes hivatalát, az Olafot kérték fel az eset kivizsgálására. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke és „pénzügyi rendellenességekről” tett említést.

Feltételezések szerint a Nemzeti Front az EP költségvetéséből finanszírozz húsz olyan személyt, akik Franciaországban dolgoznak, s nem a párt EP képviselőit segítik munkájukkal, hanem csak a francia belpolitikában tevékenykednek. Az EP közleménye szerint ha bárkit Brüsszel finanszíroz, munkáját az EP képviselők érdekében kell végezniük.

Martin Schulz Christine Taubira francia igazságügy-minisztert is felkérte a vizsgálatra. Az eddigi megállapítások szerint összesen 7,5 millió euróról van szó. Jaune Duch, az EP szóvivője ugyanakkor azt közölte, nem tesznek „végső megállapításokat”, hanem csak gyanújukat osztják meg az illetékes hatóságokkal. Az Olafnak kell döntenie,eljárás induljon-e az ügyben.

A Nemzeti Front visszautasította az állítást, Marine Le Penm a FN elnöke pedig a Twitteren azt közölte, hitelrontás miatt feljelentést tesznek. A párt elnökhelyettese, Florian Philippot pedig azt közölte, „munkatársaink nem az EU-ért, hanem ellene dolgoznak”, jelenlegi formájában elutasítják az uniót.

A Nemzeti Frontnak 23 képviselője van az EP-ben. A március végén esedékes önkormányzati választáson a párt a voksok 30 százalékára számíthat. Manuel Valls kormányfő a hétvégén rámutatott, milyen veszélyei lennének annak,ha a jobboldali radikálisok nyernék meg a voksolást.

Nagyon kemény reakciókat váltott ki az Egyesült Államokban az a levél, amelyet 47 republikánus képviselő küldött Iránba. A dokumentumban a szenátorok azt írták, amennyiben megállapodás születik Irán atomprogramjáról, az csak addig maradhat érvényben, amíg Barack Obama az Egyesült Államok elnöke. Mint írták, Obama hivatali ideje ugyan 2017-ig tart, de sok képviselő ezután is hivatalban marad. Utaltak arra, hogy bármilyen megállapodást egyetlen tollvonással visszavonhatnak, s a Kongresszus módosíthatja a szerződés feltételeit.