pályázat;gazdák;Hortobágy;nemzetközi segítség;földbérlet;Hortobágyi Nemzeti Park;

Nemzetközi segítséget kérnek a hortobágyi gazdák

Nemzetközi segítséget is készek kérni azok az állattartók, akik egyetlen hektárt sem nyertek a Hortobágyi Nemzeti Park területén meghirdetett állami földbérlet-pályázatokon.

 A hortobágyi és a bihari síkság több településéről mintegy 40 gazda vett részt a tiltakozáson Váncsod határában. Rezes Gábor agrármérnök, az érintettek képviselője a Népszavának elmondta, érthető a gazdák indulata, hiszen 40 ezer juh, 4-5 ezer szarvasmarha került végveszélybe, hiszen április elején, illetve végén kellene kihajtani a jószágot a legelőkre. A kormányzattól senki nem áll szóba velünk, kirekesztették a gazdákat a polgári társadalomból, megsértették az alapvető állampolgári jogaikat, az élethez és a tulajdonhoz fűződő jogokat - sorolta sérelmeiket Rezes Gábor.

Váncsodon a gazdák kérésére megjelentek a Fehér Kereszt Állatvédő Liga képviselői. Megegyeztek, hogy a gazdák figyelemmel kísérik az új bérlőket, akik közül többen soha nem foglalkoztak állattartással és ha nem megfelelően bánnak a jószággal, közösen lépnek föl állatkínzás miatt. A gazdák azt üzenték a szaktárca államtitkárának, aki mutyit kiabálóknak nevezte őket, hogy ők nem mutyit kiabálnak, hanem állítanak és bizonyítanak. A hortobágyi pályázat kárvallottai nemzetközi sajtótájékoztatót is szerveznek.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) reagált a szerdai gazda-megmozdulásra

Szerintük nem fenyegeti éhhalál a hortobágyi nyájakat, gulyákat, mert van elegendő takarmány. Rezes Gábor agrármérnök, a gazdák képviseletében a Népszavának elmondta, a téli takarmány legföljebb május elejéig tart ki, de nem is ez a legfőbb baj, hanem az, hogy a juh egy olyan jószág, amelyik ha megérzi a friss fű illatát, nem hajlandó a száraz takarmányt enni.

Rezest személyében is támadta az agrártárca, mondván, hogy ő nem is pályázott, a fia Gergely pedig a Földet gazdáknak program keretében többször is nyert a pályázatokon. Az FM szerint Rezeséknek az fáj, hogy most nem ők nyerték el azt a 85 hektárt, amit megpályáztak, hanem egy 9 tagú legeltetési társulás. A minisztérium szükségesnek tartotta azt is közölni, hogy Rezes Gergelynek 157 birkája van. Rezes Gábor lapunkkal közölte, ő mint családi gazdálkodó, nem csak a saját, hanem a gazdatársak ügyét is képviseli.

Az igaz, hogy Gergely, mint családi vállalkozó nyert pályázaton, de azzal a feltétellel, hogy az állományt bővíti és őshonos juhokat állít be, s 22 cigájával eleget is tett ennek az előírásnak - mondta a gazdák szóvivője a vádakra válaszolva. A fiatal gazda ebből az állományból törzstenyészetet csinált és egy embernek munkaalkalmat is teremtett. Rezes Gergely azért pályázott legutóbb is, hogy az őshonos juhok a természetes élőhelyükön gyarapodhassanak. A szaktárca előírja a pályázati feltételeket, s ha megfelel neki a gazda, de azután nem adja meg a legalapvetőbb feltételt, a legelőt. Hodályban nem lehet juhot tartani - hangsúlyozta Rezes Gábor.

Lapunk információi szerint tegnap már egy mezőpeterdi és egy váncsodi gazda pere kezdődött el. Az alperesek a HNP és az új bérlők. Egyetlen hektár legelőt sem nyertek, veszélyben a nyájuk. A tárgyalás áprilisban folytatódik.