Emmi;sztrájk;felsőoktatás;tüntetés;tanárok;diákok;Maruzsa Zoltán;

2015-04-24 03:00:00

Elhallgattatnák a diákokat

Fölöslegessé váltak a diákok és oktatók demonstrációi a kormány szerint: az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) felsőoktatási államtitkársága úgy véli, az egyetemi autonómia és a szabad szakválasztás - ahogy eddig is - most is megvalósul, megegyezés született a felsőoktatási törvény átalakításáról, a szakok "racionalizálásáról". 

Minderről Maruzsa Zoltán is beszélt szerdán Szegeden, egy felsőoktatási fórumon, kiegészítve azzal, hogy az oktatási rendszer nem jár hallgatói létszámcsökkenéssel, oktatók elbocsátásával, tanszékek megszüntetésével. A felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár az átalakítások szükségességéért a felsőoktatási intézményeket is hibáztatta, mert helyben nem tudták megoldani a problémákat, rossz fejlesztési, beruházási döntéseket hoztak. Maruzsa ezzel magyarázza a kancellári rendszer bevezetését, a "professzionális intézményirányítás" szerinte csak kancellárokkal lehetséges.

Az Emmi leszögezte: a hallgatók és oktatók által felvetett kérdéseket is tisztázták. Az érintettek azonban nem így érzik. Az Oktatói Hálózat csütörtökön közleményben jelezte: változatlanul visszautasítják a felsőoktatásra vonatkozó új kormányzati előterjesztéseket, mert azok tovább korlátozzák a tanszabadságot, a felsőoktatáshoz való hozzáférést és felszámolják az egyetemi autonómiát. A felsőoktatásban oktatókat és kutatókat tömörítő szervezet szerint a kormányzat "kisebb, olcsóbb, központilag irányított felsőoktatást akar", az átalakítások pedig nem a fejlesztés, hanem a visszafejlesztés irányába hatnak. "A felsőoktatás tudatos szűkítésének eszköze az egyetemi autonómia további korlátozása is. A kancellár köré a kormány most egy új testületet akarna növeszteni. A konzisztóriumok az egyetemek kormányzati kézi vezérlésének újabb eszközeiként működnének, ezzel a rektor és a szenátus szerepe tovább csökkenne az egyetemek irányításában" - írták. Azt oktatási kormányzat komolytalanságát jelzi az is, hogy bár a korábban megszüntetni kívánt nemzetközi tanulmányok szak mégis megmarad, a szakstruktúra átalakítására csütörtökön összesen három órát adtak az érintett egyetemeknek.

Sikerként értékelték csütörtökön a budapesti Wallenberg Szakközépiskola tanárai és szülői munkaközössége a Balog Zoltánnal folytatott egyeztetéseket, az emberi erőforrás miniszter ugyanis megígérte: bár az iskolának költöznie kell, nem szabdalják szét az intézményt, hanem Tarlós István főpolgármesterrel a következő tíz napon belül keresnek megfelelő épületet, hogy az iskola 1200 diákja együtt maradhasson. A tanárok és a diákok péntekre tervezett demonstrációját is lefújták - nem úgy a Neptun iskola közössége a XV. kerületben, amelyet ugyancsak be akar záratni a kormány. Az iskola szülői munkaközössége jövő hét szerdán "sulifutást" szervez, az iskola sorsáról másnap születhet döntés.

Balog Zoltán "különleges privilégiuma"
Balog Zoltán csütörtökön a 22. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon is megjelent, ahol - a sajtószervezővel történt többszöri egyeztetés után - sikerült elérnünk, hogy egyetlen kérdést feltehessünk a Wallenberg iskola jövőjével kapcsolatban. Lapunk munkatársa fel is tette a kérdést, amely az intézmény lehetséges új helyére vonatkozott. A tárcavezető - magnóval rögzített - válaszát az alábbiakban szó szerint közöljük: "Először is a Népszava állandóan orbitális hazugságokat terjeszt rólam, úgyhogy tekintse egészen különleges privilégiumnak, hogy szóba állok egyáltalán önökkel, mert nagyon súlyos, amit művel az újság. (Ezután a Wallenbergről - a szerk.) Már bejelentettem a sajtónak, hogy megegyeztünk a szülőkkel. Hogy hova és mikor költözhet az iskola, van tíz napunk arra, hogy javaslatot tegyünk Tarlós főpolgármester úrral. Keressük a helyszínt, van néhány iskolaajánlat, mert Demszky Gábor több iskolát is bezáratott annak idején Budapesten, úgy hogy vannak üres iskolák, a legjobb épületet fogjuk megtalálni. Annyi előrelépés történt, hogy csütörtökön a kormányülésen a kormány fölhatalmazott arra, hogy legyen egy pénzügyi keret, amivel előre tudjuk mozdítani ezt a dolgot." Miután munkatársunk megköszönte a választ, Balog újabb gesztusként úgy búcsúzott: "Ne vegye személyesnek, meneküljön onnan."