Parlament;vizsgálóbizottság;Buda-Cash;Quaestor;

2015-05-05 07:23:00

A Fidesz nem vizsgálná a Quaestor-ügyet

Továbbra sem alakulhat meg a Quaestor- és a Buda-Cash-ügyekben eljáró parlamenti vizsgálóbizottság. Ezért a Demokratikus Koalíció azt követeli, teremtsék meg a feltételeket, hogy elkezdhesse a munkáját – erről Varju László, a párt alelnöke beszélt hétfői sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus skandalumnak nevezte, hogy az Országgyűlés igazságügyi bizottsága nem döntött a bizottság felállításról szóló kezdeményezés tárgysorozatba vételéről, ehelyett egy héttel elnapolta a kérdést. A független képviselő azt mondta, a jelen időszak nemcsak a vizsgálóbizottság ellehetetlenítéséről szól, hanem “a vizsgálatok leállítását is végzi a kormány”. Varju László szerint a Quaestor-ügyben Matolcsy György jegybankelnök és a Magyar Nemzeti Bank egyértelműen felelős, “bűntársa, elkövető társa” Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, lehet beszélni Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter felelősségéről is, de a legnagyobb felelősséggel Orbán Viktor miniszterelnök tartozik, “aki bennfentes információkkal visszaélve”, embereknek és cégeknek adott lehetőséget arra, hogy hamarabb vegyék ki a pénzüket.

A parlamenti vizsgálóbizottság felállítását a baloldali ellenzéki képviselők javasolták, hogy a Buda-Cash és a Quaestor Brókerház csődjének okait vizsgálja ki. A döntést az igazságügyi bizottság elnöke, Rubovszky György időhiánnyal indokolta, egyúttal hozzátette: a kormánypárti képviselők várhatóan a jövő hétfői ülésen nem fogják támogatni az ellenzéki javaslatot. "Azért nem, mert van egy olyan állásfoglalásunk, hogy folyamatban lévő ügyben vizsgálóbizottságot nem hoz létre az Országgyűlés" - fogalmazott a bizottsági elnök.

Harangozó Tamás, szocialista képviselő annak kapcsán tett fel azonnali kérdést a Parlamentben, hogy a Honvéd Egészségpénztár nem tudta a pénzeket kimenteni a DRB Bank számlájáról. Az MNB szerint az egyenleg visszaállt, de kiderült, a pénzt "eltüntette" a Buda-Cash csődje. Az érintettek nem tőzsdéztek, a kormány által javasolt megtakarítási formát választották - jegyezte meg, hozzátéve: a kabinet tétlenül nézi, hogy a Belügyminisztérium (BM) és a honvédelmi tárca több tízezer dolgozójának eltűnik az egészség-megőrzési célú megtakarítása. Azt kérdezte: kezdeményezik-e a Quaestor-törvény módosítását, hogy az érintettek is hozzájussanak pénzükhöz? Válaszában Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára kitért a konkrét válasz elől és felidézte, hogy két hete a jegybank alelnöke választ adott erre a kérdésre. Az érintettek addig nem jutnak hozzá a megtakarításokhoz amíg a DRB Bank és a köré szerveződött bankcsoport felszámolása be nem fejeződött - erősítette meg.