Macedónia;összecsapások;Kumanovó;euroatlanti integráció;

- Pattanásig feszült helyzet Macedóniában

Hétfőn nyugalom honolt a koszovói határhoz közeli macedóniai településen, Kumanovóban, ahol hétvégén 30 órán keresztül tartottak a harcok a macedón rendőrség és egy több tucatnyi személyből álló fegyveres csoport között.

Egy szkopjei bíróság elrendelte 30 személy 30 napra való elzárását. Közülük a hivatalos közlések szerint18-an koszovóiak, ketten Koszovóban élő macedón állampolgárok, egy pedig egy Németországban élő albán állampolgár. A bíróság szerint többségük illegálisan hatolt be Macedónia területére. Húsz személyt „terrorista fenyegetéssel” vádolnak.

A német Deutsche Welle egy német szakértőt, a bukaresti egyetem balkáni ügyekkel foglalkozó professzorát idézte, aki utalt arra, hogy Macedóniában egyre válságosabb a belpolitikai helyzet, s nem zárható ki, hogy előbb-utóbb elszabadul a pokol. Mint mondta, ha a legrosszabb forgatókönyv következne be, az a szomszédos országokra is hatással lenne. Kifejtette, Nikola Gruevszki miniszterelnök önkényes módon vezeti hazáját, s emiatt veszélybe kerül az ország euroatlanti integrációja.

Hogy mi történt pontosan hétvégén a belbiztonsági erők és a rendőrség között, arról lassan derülnek ki részletek. Szkopjei médiumok azt állították, hogy a rendőröket a tetőkről mesterlövészek lőtték. Az összecsapások miatt sok hagyták el lakóhelyüket, a belgrádi B92 szerint, túlnyomó többségük azonban egyelőre térhet vissza otthonába.

Tegnap zárva maradtak a térségben az iskolák is. Zoran Damjanovski, Kumanovo polgármester szerint a helyi lakosság rendkívül ideges, hiszen a település még sosem került ennyire drámai helyzetbe. Az összecsapásokban vasárnapi közlések szerint 14 „terrorista” és nyolc rendőr vesztette életét.

Nikola Gruevszki macedón kormányfő szerint külföldi terroristák alkották a mintegy negyvenfős csoportot. A miniszterelnök szerint „tömegmészárlást” akadályoztak meg a macedón belbiztonsági erők, mert a fegyveresek „sporteseményeket, bevásárló központokat” akartak megtámadni. A szkopjei belügyminisztérium ezt azzal egészítette ki, hogy a harcosok között többen olyanok is voltak, akik háborús tapasztalatokat szereztek a Közel-Keleten.

Az ellenzék szerint a kormány tudatosan generál feszültséget a macedón és az albán lakosság között, mert el akarja terelni a figyelmet a belpolitikai botrányokról. Néhány hónapja derült ki, hogy a kormányzat 20 ezer embert figyelt meg.

Koszovóiak után montenegróiak is útnak indultak az utóbbi hónapokban, hogy az Európai Unió országaiban próbáljanak szerencsét, a becslések szerint idén több mint 3 és fél ezer montenegrói hagyta el otthonát - számolt be erről honlapján a Szabad Európa Rádió balkáni irodája hétfőn.