Tarlós István;Magyar Olimpiai Bizottság;Szilágyi Áron;2024-es budapesti olimpia;

2015-05-14 07:54:00

Ötkarikás összefogás

Egyre nagyobb az összefogás a 2024-es budapesti olimpiáért és paralimpiáért, ugyanis a Magyar Olimpiai Bizottság döntése, és a médiumok támogatása után Tarlós István főpolgármester révén Budapest is a közös ügy mögé állt tegnap, a társadalmi párbeszéd keretében megrendezett első szakmai konferencián.

Újabb mérföldkövéhez érkezett tegnap a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai játékok pályázatát előkészítő társadalmi párbeszéd. A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) február 6-i közgyűlésén úgy döntött, javasolja Budapest városának és Magyarországnak, vizsgálja meg a 2024-es ötkarikás játékok megrendezésének a lehetőségét. Ezt követően több mint 50 médium vezetője biztosította a MOB-ot arról, hogy támogatja a kezdeményezést.

A tegnapi napon pedig egy öt alkalmas szakmai konferenciasorozatot indított el a hazai olimpiai bizottság – amelynek következő állomása június 3-án Miskolcon lesz –. A párbeszéd lényege, hogy szakemberek segítségével vizsgálják meg az olimpia rendezésének lehetőségeit és gazdasági hátterét. Nem mellékesen pedig a társadalmi támogatottság növelése is cél, hiszen a nélkül manapság már nem lehet eséllyel pályázni. Borkai Zsolt, a MOB elnöke, megnyitóbeszédében elmondta, hogy pár hónappal ezelőtti mérés szerint 66% volt a támogatottság, amit szeretnének tovább növelni.

„Mindenképpen Magyarország javát fogja szolgálni ez az együttműködés, hiszen kommunikálunk egymással. A sikerhez viszont nagy összefogásra van szükség” – árulta el az elnök. Ezt az összefogást erősíti, hogy a MOB döntése és a médiumok támogatása után Tarlós István, Budapest fideszes főpolgármestere is teljes mellszélességgel kiállt a kandidálási folyamat mellett, pedig elmondása szerint ő sem mindig támogatta.

„Az Agenda 2020 kinyitotta a kapukat a fenntartható olimpiai rendezés mellett, így megváltozott a szkeptikus álláspontom és én is olimpiapárti lettem. Budapest és Magyarország kész arra, hogy joggal és eséllyel pályázzon a 2024-es olimpiára” – mondta a főpolgármester.

Tarlós István azt is elárulta, hogy a MOB-döntést követően június 23-án, a nemzetközi olimpia napján szavaz majd a Fővárosi Közgyűlés az olimpiai pályázatról, amelynek kimeneteléről nincs kétsége a városvezetőnek.

„Azt gondolom, hatalmas fejlődési lehetőséget jelent az olimpiai rendezés, mind létesítményileg, mind az infrastruktúra terén. Személy szerint már sikernek értékelném, ha pár embert meggyőznék, hogy jó dolog olimpiát rendezni, és érdemes erre pénzt, illetve energiát áldozni. Úgy érzem, hogy a magyarok nagy része örülne egy olimpiának, de azért arra meg kell teremteni a feltételeket. Egy olimpiára való készülődés kompromisszumokkal, lemondásokkal is járhat a hétköznapi életben, de ezeket el kell tudni viselni egy jobb és nemesebb cél érdekében” – nyilatkozott lapunknak Cseh László, olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok úszó.

„Jelenleg nézőként tudnám magam elképzelni 2024-ben, de nem lehet tudni mit hoz az élet” – fogalmazott sejtelmesen a klasszis. Szilágyi Áron olimpiai és világbajnok kardvívó megígérte, hogy ha kilenc év múlva Budapesten lesz az olimpia, akkor mindenképp pástra lép. A tavaly visszavonult Polgár Judit nemzetközi sakkmester, az Olimpiai Védnöki Testület tagja pedig azt mondta, ha sportága felkerülne az olimpia műsorába, akkor visszatérne.

A sportolókon tehát ahogy eddig, ezúttal sem múlik. Azonban a siker ezúttal nem csak tőlük függ, hanem attól is, hogy miként sikerül összefognia az országnak.

Jövőre 36 milliárd forint jut fejlesztésekre
A kormány által tegnap benyújtott jövő évi költségvetési javaslat szerint az állam 35,88 milliárd forinttal támogatja 2016-ban a Nemzeti Olimpiai Központ beruházását. A 2017-es budapesti vizes világbajnokság megrendezéséhez szükséges egyes létesítmény-fejlesztések kiadásai 27,27 milliárdot tesznek ki.