egészségügy;

2015-05-14 07:03:00

Hogyan tovább, egészségügy?

Az egészségügyi dolgozók megmozdulásai nyomást gyakorolhatnak a döntéshozókra és segíthetik Zombor Gábor államtitkár tárgyalási pozícióit is, amikor az ágazat jövő évi pénzeiért harcol. Ebben reménykedik Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke, amikor a keddi fővárosi tüntetések eredményeiről faggatom. 

A szakmai és érdekvédelmi szervezetek érdemi tárgyalásokban bíznak, amelyek végén 2016-tól bevezethető az ágazat valamennyi dolgozójára kidolgozott életpálya modell. Az elnök szerint az elkövetkező hetek eldöntik, hogy van-e valós szándék a kormány részéről a bérek megemelésére, a működés feltételeinek javítására és az utánpótlást biztosító képzés újbóli elindítására. Ha nem, akkor Semmelweis Ignác születésnapján, július elsején újból a közvéleményhez fordulnak az egészségügyiek, ígérik.

A vezető kormánypárt parlamenti frakciójának a keddi tüntetésekkel egy időben kiadott közleménye ugyanakkor azt jelzi: nem biztos, hogy a döntéshozók megértették a baj nagyságát. A szöveg szerint ugyanis „…a 2002 és 2010 között kivéreztetett egészségügy talpra áll, és ez a kormány azt is bebizonyította, hogy képes megteremteni a közszféra béremelési programjaihoz szükséges gazdasági és pénzügyi feltételeket, mert ígérgetésre bárki képes, de teljesítményre kevesen.” Ez némileg ellentmond Zombor Gábor államtitkár színpadi beismerésének, hogy az ágazatot érintő valamennyi kritikát jogosnak tartja. Cáfolja a közszférára vonatkozó optimizmust az origo.hu egyik cikkében Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének főtitkára is, amikor az Országos Közszolgálati Érdekegyeztető Tanács (OKÉT) legutóbbi üléséről elmondja, hogy semmilyen ígéretet nem kaptak az idei béremelésekre, a kormányzati tárgyalópartner szerint kisebb elmozdulásról esetleg 2016 után lehet szó.

A tegnapi parlamenti vitában sem sokszor került szóba az ápolók és orvosok tüntetése, pedig épp egy egészségügyi salátacsomag volt terítéken. A gyed kiszámításának módjától a gyógyászati segédeszközök kölcsönzéséig számtalan pontosítást tartalmazó javaslattal az ellenzéki felszólalók is egyetértettek. Zombor Gábor a vitában jelezte, hogy június 30-ig elkészül a kórházi kapacitásokról szóló javaslat.

Az MSZP parlamenti vitanapot kezdeményez az egészségügy helyzetéről.