Vidnyánszky Attila;Pécsi Országos Színházi Találkozó;Magyar Teátrumi Társaság;

Nem hagyják megölni a POSZT-ot

Két hét múlva már kezdődik a XV. Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT), de még nincs döntés arról, hogy végül is hány produkciót értékel majd a zsűri. Még az is előfordulhat, hogy a versenyből visszalépett társulatok le sem játszhatják az előadásaikat, bár ezt egyelőre csak az egyik, részarányát tekintve kisebbségben lévő tulajdonos javasolja.

Az elmúlt hetekben a Pécsi Országos Színházi Találkozó zsűrijének összetétele és a versenytől visszalépett néhány társulat kapcsán kirobbant botránytól volt hangos a hazai média, a tegnapi sajtótájékoztatón mégis egy órán át úgy tettek a szervezők mintha mi sem történt volna.

Aztán végül mégis csak előkerültek a feszültséget gerjesztő témák is. Mint ismert, a botrány hetekkel ezelőtt robbant ki, amikor kiderült, hogy a Színházi Kritikusok Céhe hiába javasolta Csáki Judit kritikust a találkozó zsűrijébe, végül mégsem került be a testületbe. A történtek kapcsán négy kritikus bojkott felhívást tett közzé, amelyhez több százan csatlakoztak. Az ügy nyomán a Színházi Kritikusok Céhe és az Örkény Színház ki is lépett a Magyar Színházi Társaságból.

Három beválogatott társulat – az Örkény Színház, a Szputnyik és a Stereo Akt - pedig úgy döntött, hogy lejátssza ugyan a beválogatott előadását, de visszalép a versenytől. Legutóbb hétfőn került újra a középpontba az ügy, mert a Magyar Teátrumi Társaság a közgyűlésén azt kezdeményezte, hogy hívják össze a POSZT Kft. tulajdonosi taggyűlését, melyen az elnökség azt az álláspontot képviselje, hogy azon produkciók szerződéseit, amelyek a versenybe történő beválogatás ellenére nem kívánnak részt venni a XV. POSZT versenyprogramjában, jogi szakértő bevonásával, a felbontás érdekében, vizsgálja felül.

Szabó László, a Magyar Teátrumi Társaság ügyvezetőtitkára tegnap megismételte ezt az álláspontot, hozzátéve, hogy a szervezet csupán egy hatod részben tulajdonosa a Kft.-nek. Tehát tisztában vannak azzal, hogy nem ők alkotják a tulajdonosi többséget, így leszavazhatók. A Teátrumi Társasággal megegyező mértékű tulajdonostárs, a Magyar Színházi Társaság megengedőbb a kérdésben. Csizmadia Tibor elnök úgy fogalmazott, hogy ők a versenyből visszalépett társulatokat szívesen látják a találkozón és a zsűri eldöntheti, hogy értékeli-e az ő produkcióikat is.

Szabó László azt is elmondta, hogy az elmúlt hónapokban sokan dolgoztak azért, hogy a POSZT megmaradjon, néhányan pedig azon voltak, hogy a találkozó a széthúzás terepe legyen és megsemmisüljön. De ezek az utóbbi elképzelések, vagyis a fesztivál és az együttműködés „meggyilkolására, megölésére” vonatkozó törekvések az ügyvezetőtitkár szerint nem érnek célba.

Szabó László azt is megjegyezte, hogy ők bizony, ami az együttműködést jelenti tiszta lelkiismerettel állnak az Úr színe előtt ez ügyben. Korábban az a hír járta, hogy elsősorban a Teátrumi Társaság nem szerette volna Csáki Juditot a versenyben látni. Azóta kiderült, hogy más a szakmai szervezetek által jelölt - Bodolay Géza rendező és Fábri Péter író - is kimaradt a zsűriből.

A tegnapi sajtótájékoztatón egyébként néhány kulcsszereplő nem volt jelen. Hiányzott a POSZT Kft. többségi tulajdonosának, Pécs városának a polgármestere Páva Zsolt, aki Őri László alpolgármestert küldte maga helyett a tájékoztatóra. Nem volt jelen Vidnyánszky Attila, a Magyar Teátrumi Társaság elnöke sem. Nem jöttek el a Magyar Színházi Társaság által delegált zsűritagok sem.

A Teátrumi Társaság által jelölt bírálók közül a széksorokban foglalt helyet Keserü Katalin művészettörténész, Blaskó Balázs, az egri teátrum igazgatója, illetve Balázs Péter, a szolnoki színház direktora. Utóbbi többször is nyíltan bírálta a POSZT korábbi versenyprogramját, illetve több a fesztiválra beválogatott előadást. De úgy látszik ez nem akadályozta meg abban, hogy most szerepet vállaljon a zsűriben.

Úgy értesültünk, hogy május 26-án tulajdonosi taggyűlésen dől majd el, hogy végül lejátszhatják-e a versenyből visszalépett társulatok a produkcióikat, könnyen lehet, hogy a szerződéseket felbontani kívánó Teátrumi Társaság kisebbségben marad majd a szavazásnál.

Főszerepben az egyetemisták

Idén 150 éves a Színház és Filmművészeti Egyetem, a jubileum alkalmából az idei POSZT-on kiemelt szerepet kap az Egyetem, a város különböző helyszínein számos programmal mutatkoznak be a hallgatók. Öt vizsgaelőadást is elvisznek majd a találkozóra. Ami a további kísérő programokat illeti, folytatódik a színházi nevelésről szóló tavaly elkezdett sorozat, lesz roma fesztivál és a Színezd át a várost sorozat egyik helyszíne is Pécs lesz.

Idén is megrendezik a Kortárs Magyar Dráma Nyílt Fórumát, amely a POSZT egyik befogadott rendezvénye. A sorozat vitáit évek óta és most is a versenyprogram idei zsűrijéből kimaradt Csáki Judit vezeti. A jubileumi fesztivál díszvendége Udvaros Dorottya lesz.

Még lebeg a költségvetés

Az biztos, hogy Pécs városa idén a tavalyi összegnél tíz millióval többel, vagyis hetvenöt millió forinttal támogatja a POSZT megrendezését. A pécsi illetőségű Hoppál Péter, kultúráért felelős államtitkár, aki szintén nem volt tegnap jelen a sajtótájékoztatón, korábban azt ígérte, hogy a minisztérium több forrásból a tavalyi támogatásnak megfelelő összeggel járul majd hozzá a POSZT finanszírozásához. Stenczer Béla, a találkozó egyik ügyvezetője azt mondta, hatvan millió forintot remélnek állami forrásból és erről rövidesen döntés születhet.



.