Egy évvel ezelőtt foglalta el az Iszlám Állam Irak második legnagyobb városát, Moszult, s azóta szinte megállíthatatlanul tör előre Szíriában és Irakban egyaránt. Három héttel Moszul bevétele után kihirdették a kalifátus megalakítását. Az Egyesült Államok vezetésével létrejött nemzetközi koalíció légicsapásai – amerikai külügyi források szerint – az IS több mint tízezer harcosával végeztek, lerombolták több mint 6200 harcállásukat, de a terrorszervezet erejét nem tudták megtörni.
A bombázások megkezdése óta az Irakban elfoglalt területek alig tíz százalékáról tudták visszaszorítani az IS-t. A terrorszervezet nincs híján anyagi forrásoknak, s soraiba özönlenek az önkéntesek, száz országból toboroztak harcosokat. Egy nemrégiben közzétett ENSZ-jelentés szerint tavaly június és idén március között 71 százalékkal nőtt az IS létszáma.
Barack Obama amerikai elnök hétfőn a G7-csúcs után tartott sajtóértekezletén elismerte, hogy Washingtonnak még mindig nincs kidolgozott stratégiája az IS ellen. Obama arra kérte a Pentagont, hogy gyorsítsák fel az iraki erők kiképzését és a fegyverszállításokat. A Washington Post ennek kapcsán emlékeztetett, az elnök hónapokkal korábban is ugyanígy fogalmazott. Az iraki fegyveres erők finoman szólva sem állnak a helyzet magaslatán, a szíriai fronthelyzet pedig még ennél is homályosabb.
A londoni székhelyű szíriai emberi jogi megfigyelő központ jelentése szerint az IS Szíria területének már felét ellenőrzi. Irakban nemrég vették be Anbar tartomány központját, a majd egymilliós Ramadit, Szíriában pedig az ősi romvárosáról híres Palmirában kezdett rombolni az IS. Irakban ellenoffenzívára készül a hadsereg, de keveslik a nemzetközi támogatást. A CNN katonai elemzőket idéz, akik szerint az IS „új típusú háborút” vív, taktikailag felkészültek, rugalmasak, fegyelmezettek. A hagyományos harcmodort terrormódszerekkel ötvözik.
A BBC tudósítója, Ghadi Sary több hónapon keresztül készített titkos felvételeket Moszulban azt követően, hogy a várost hatalmába kerítette az Iszlám Állam. Az IS például szigorúan megköveteli, hogy a nők tetőtől talpig fátyolozzák le magukat, az arcukat is fekete fátyol mögé kell rejteniük. Egy Hanaa nevű nő elmondta, ki sem mozdul, mert előfordult, hogy a vendéglőben is rászóltak, hogy takarja el az arcát. Egy férfit megbotoztak, mert a felesége nem viselt kesztyűt.
A kézről kézre adott, kicsempészett felvételek is megerősítik, hogy a dzsihadisták kegyetlenül üldözi az etnikai kisebbségeket, kiűzték őket otthonaikból, kirabolták házaikat. Egy keresztény orvosnő beszámolt róla, hogy az utolsó pillanatig kitartott, de végül mégis menekülnie kellett. A házát megjelölték, könyvgyűjteményét az utcára dobálták és felgyújtották. Az IS lerombolja a mecseteket és a szentélyeket. Kegyetlenül megtorolja, ha valaki vét a „sarija” ellen. A tolvajlást kézlevágással büntetik, a hűtlen asszonyra megkövezés vár.
Egy Fuad nevű férfi az egyik videón elmondta, hogy a bátyját akarta elfogni az IS, de mivel nem találták, őt hurcolták el. A börtönben megkínozták, egy kábellel ütötte a kínzója, amíg bele nem fáradt, az ütések nyomait azóta is a hatán viseli. Moszulban tökéletesen megváltozott az élet, nincs üzemanyag, sokszor nincs áram- és víz, leálltak az építkezések, bezárták az iskolákat, mindent ellep a szenny. „Elvesztettem az állásomat, félbe kellett szakítani a tanulmányaimat” – mondta el a BBC tudósítójának Hisham.
Elpanaszolta, hogy az IS szerint minden tilos, még a piknikelést is betiltották. Az IS a fizetések negyedét levonja a város újjáépítésére. Hisham bátyát húsz botütésre büntették, mivel az ima idejére nem zárta be a boltját. A lakosok rettegnek, nem merik megkérdőjelezni az IS intézkedéseit.