egészségügy;

2015-07-01 08:05:00

Túl bonyolult ez

Az alapellátás egyik nagy tudású oktatója nem kevés öniróniával sütötte el a viccet a háziorvosok szerepéről egy tegnapi konferencián: Jucika, az asszisztens áll a rendelő bejáratánál és az első beteget fülészetre küldi, a másodikat nőgyógyászhoz, és így tovább. A lényeg, csak senki ne zavarja a doktor urat! Biztosan vannak kórházi viccek is, segítenek a káosz elviselésében. Mert túl bonyolult rendszer ez az egészségügy. A kívülálló könnyen elvész benne, az itt dolgozók sem mindig tudnak mit kezdeni egymással, a politikusok meg úgysem tudják megoldani a problémákat.

197 éve ezen a napon született Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, 2011 óta július 1-jén a rendelőkben és kórházakban csak ügyeletet adnak az orvosok és ápolók. Más kérdés, hogy az épp kitüntetetteken kívül ki ünnepel közülük? A díjak mellé most azt a keserű pirulát csomagolta be a területért felelős államtitkár, hogy a szakma minden erőlködése ellenére nem lesz egységes életpálya orvosoknak, ápolóknak. Túl bonyolult rendszer ez az egészségügy – hangzott az indoklás.

Ma megint utcára vonulnak az ágazat dolgozói, de ezúttal is külön tüntetnek fehérek és feketék. A szakdolgozói kamara fehérei azt üzenik, becsüljük meg a kis sikereket is, a 12 pontos követeléslistánkból négyet teljesít a kormány. A többiért meg harcoljunk tovább! Azért is, amit a Akciószövetség szakmai és érdekvédelmi fekete csapatai mondanak béremelésről, létszámhiányról, mert már az ellátórendszer egésze van romokban. Kívülálló nem is tudja követni, hány szervezet képviseli az ágazatban dolgozókat, akik amúgy mind kamarai tagok is, nem kizárt, hogy közülük sokan cikáznak ma egyik demonstrációról a másikra. Mondom: túl bonyolult ez a rendszer.

Annyira, hogy a parlament egészségügyi vitanapján messzire menekültek a képviselők az ülésteremből, és aki ma utcára megy, az lehet, hogy nem remél nagyobb aktivitást a beharangozott rendkívüli egészségügyi kormányüléstől sem. Az ugyanis csak akkor lenne eredményes, ha pénzt is találnának az ágazatnak, de ennek nullánál is kevesebb az esélye. A vita biztosan hasznos lesz: a politikusok is megnyugszanak a szabadság előtt, hogy rendbe tették ezt a túl bonyolult magyar egészségügyet.