világbajnokság;vívás;férfi kardcsapat;

2015-07-18 07:59:00

Vívó-vb: hetedik a férfi kardcsapat

Negyeddöntős mérkőzésén vereséget szenvedett a magyar férfi kardválogatott a moszkvai vívó-világbajnokságon, így a legjobb esetben az ötödik helyen végezhet. A négy közé kerülésért az oroszokkal kellett megküzdeni, akiknél mindhárom pástra lépő - Alekszej Jakimenko, Venjamin Resetnyikov és Nyikolaj Kovaljov - volt már egyéniben világbajnok. Ugyanez a párharc tavaly, a kazanyi vb-n a bronzéremért zajlott, akkor a magyarok kerültek ki győztesen, most viszont a hazaiak vívtak jobban.

Szilágyi Áron az első asszóban 5-1-re verte az egyéni győztes Jakimenkót, majd Gémesi Csanád 5-4-re Kovaljovot, a harmadik párban azonban Szatmári András 7-5-re kikapott Resetnyikovtól (15-12). Ezzel együtt még a magyarok vezettek három találattal, de a következő párban Jakimenko 8-1-re verte Gémesit, innentől pedig már az elején bizonytalannak tűnő oroszok irányítottak. Szilágyi ugyan 6-5-re verte Resetnyikovot, az egy hozott tus azonban a következő asszóban eltűnt, amikor Szatmári 5-4-re kikapott Kovaljovtól (26-30). A hetedik párban Gémesi helyett Decsi Tamás lépett pástra, de nem tudott javítani a helyzeten, 5-3-as vereséget szenvedett Resetnyikovtól, majd végleg eldőlt az összecsapás, mert a nyolcadik párban vívó Szatmári és Jakimenkó asszóját utóbbi 5-0-ra nyerte. Szilágyi 29-40-es állásnál ment fel a pástra Kovaljovval szemben, s győzött ugyan 7-5-re, de a vége így is kilenctusos orosz siker lett.

Ezután a magyarok az 5-8. helyért léptek pástra. A negyeddöntős vereség után azonban a következő mérkőzésén is kikapott, majd utolsó pástra lépése alkalmával nyert a magyar férfi kardválogatott, ezzel a hetedik helyen végzett. A csapat előbb az amerikaiakkal találkozott, és négy tussal maradt alul. Az összecsapás közepén a tengerentúliak tíz találattal is vezettek, innen sikerült visszazárkózni annyira, hogy az utolsó, azaz a kilencedik asszó már 39-40-ről kezdődött. Végül 45-41 arányú vereséget szenvedtünk. A csapat a 7. helyért vívott találkozót aztán meg tudta nyerni Dél-Korea ellen.

Ebben a szakágban nem lesz csapatverseny az olimpián, így a kvótaszerzés csak egyéniben lehetséges.

A női és férfi párbajtőrcsapatunk is bejutott a negyeddöntőbe a moszkvai vívó-világbajnokságon. Az egyéniben győztes Imre Géza, valamint Boczkó Gábor, Rédli András és Somfai Péter alkotta válogatottnak az erőviszonyokat tekintve nem volt nehéz dolga, ennek megfelelően simán biztosította helyét a legjobb nyolc között, ahol majd szombaton folytatódnak a küzdelmek. A magyarok - a vb honlapja szerint - előbb 17 tus különbséggel verték a hongkongiakat, aztán 19-cel a kanadaiakat.

A világranglistán hetedik helyezett magyarok következő ellenfele a rangsorban második dél-koreai csapat lesz. A riói játékokon ebben a szakágban rendeznek csapatversenyt is, így elsősorban a válogatottnak célszerű kvótát szereznie, mert ha ez összejön, egyéniben is biztossá válik három versenyző ötkarikás indulása. A kvalifikációs időszak májusban kezdődött és jövő márciusban ér véget, s az összesítésnél a Moszkvában szerzett pontszámok nagy súllyal esnek számításba, mivel a vb-n a többi versenyhez képest duplázott pontokat osztanak.

Negyeddöntőbe került a magyar női párbajtőrcsapat is. A Szász Emese, Révész Julianna, Antal Edina, Budai Dorina összeállítású válogatott az argentinok elleni magabiztos győzelemmel kezdett, majd egy nagyon fontos mérkőzés várt rá az amerikaiakkal szemben. Az összecsapás tétje a negyeddöntőbe kerülés volt, ami a mostani lebonyolításban szombati folytatást jelent, illetve azt, hogy megmarad az esély értékes pontok megszerzésére az olimpiai kvalifikációs versenyfutásban.

A magyar-amerikai mérkőzés - a vb honlapja szerint - az elején szoros volt, aztán a közepén a magyarok többször is vezettek már hat találattal is, a végére viszont az amerikaiak visszazárkóztak. A kilencedik párban Szász és Courtney Hurley 26-23-nál kezdte asszóját, de a vívóidő lejártakor már 29-29 állt az eredményjelzőn. Következett a hosszabbítás, amelyben 13 másodperc elteltével a magyar párbajtőröző vitte be a végső találatot. Ezen a mérkőzésen Szász mellett Révész és Antal vívott.

A versenyben 31 csapat indult. A világranglistán tizedik helyezett magyarok következő ellenfele a rangsorban második román csapat lesz.