LMP;információszabadság;közérdekű adatok;földpályázatok;adatigénylés;

- Péterfalvi Attila nem aggódik

A távirati iroda vasárnapi állításával szemben nem az információszabadságról szóló törvény sokat vitatott módosításai miatt kellene 7,7 millió forintot fizetnie Sallai R. Benedek LMP-s képviselőnek, ha kikérné a földpályázatok adatait, a magas összeget az eddigi szabályok alapján kérik tőle, a módosításnak ez a része ugyanis csak októberben lép hatályba. El lehet ugyanakkor képzelni, mekkora összegre duzzadnak a közérdekű adatigénylése az új, a munkaerő-ráfordítást is megfizettetni szándékozó passzusok alapján.

A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke a Magyar Hírlapnak azt mondta, a törvény végrehajtási utasításai reményei szerint "bölcs belátással" korlátozni fogják a költségtérítés mértékét. "Nem fogjuk szó nélkül hagyni, ha azt látjuk, hogy bármilyen illetékes megpróbál irreálisan magas, a közérdekű adatok megismeréséhez való jogot sértő költségtérítést kicsikarni az adatigénylőtől" - állította Péterfalvi Attila, aki szerint azonban "felelőtlenség lenne előre kijelenteni" azt, hogy az információszabadságról szóló törvény módosítása megsérti az állam alapjogvédelmi kötelezettségét.

Megírtuk, az igényelt közérdekű adatok másolásának technikai költségei és az esetleges szállítási díjak megfizetése mellett októbertől a másolást végző munkaerő "aránytalan igénybevételével" járó kiadásokat is az adatkérőnek kell megfizetni, ami súlyosan korlátozza a közérdekű adatok megismerhetőségét. A Transparency International Magyarország, valamint a Társaság a Szabadságjogokért és a K-Monitor is arra kérte korábban a köztársasági elnököt, hogy ne írja alá az információszabadságról szóló törvény módosítását, mert szerintük annak több részlete sérti a közérdekű adatok megismeréséhez és terjesztéséhez való alapjogot, például mert szerzői jogi védelemre hivatkozva a külsős tanulmányokat, illetve azért, mert "jövőbeni döntéshozatalt megalapozó" adatként való hivatkozással számos közérdekű információ eltitkolásának lehetőséget teremt. Áder János nem találta aggályosnak a változtatásokat, az ellenzéki pártok az Alkotmánybírósághoz fordulnak az ügyben.

A Jobbik szerint a Fidesznek és Vida Ildikónak is  tisztáznia kell a közvélemény előtt, hogy mi áll a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökének lemondása  mögött.