autó;hőség;Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság;Nyitra;Országos Mentőszolgálatot;

2015-07-24 07:13:00

Gyilkos az autóban

Évről évre problémát jelent, hogy figyelmetlen hozzátartozók a hőségben autójukban felejtenek gyerekeket. Ez történt nemrég egy kétéves kislánnyal Nyitrán, akit nagypapája hagyott a "katlanban". Később járókelők találtak rá, azonban ekkor már késő volt, a kisgyerek megfulladt. Később kiderült, a nagypapa bölcsődébe vitte volna, de ehelyett az autót rázárta a gyerekre, majd elment munkahelyére.

Nagyobb szerencséje volt múlt pénteken egy nyolchónapos kislánynak Tatán. Őt édesanyja zárta be véletlenül autójukba, az ajtók azonban ekkor bezáródtak, kulccsal sem lehetett kinyitni azokat. Az anyuka azonnal hívta a rendőröket, akik az autó ablakának betörésével megtudták menteni a gyermeket, így nem történt tragédia.

Meghalt egy ötéves kislány Svájc déli részén egy kempingben, miután a hatalmas hőség ellenére magára hagyták a családi autóban. A mentők hiába küzdöttek, hogy újraélesszék a kislányt. Az államügyészség elrendelte a nyomozást. A haláleset még kedden történt egy Lugano közelében lévő kempingben, eddig azonban nem volt bizonyíték arra, hogy a gyerek az autóban lévő hőség miatt halt meg. Az anya egyelőre kihallgathatatlan állapotban van.

Az autókban tomboló meleget nem csak a gyerekek, az állatok sem bírják. Szombathelyen nemrég egy kutyát kellett kimenteni egy forró autóból. Az állatra egy járókelő figyelt fel, aki riasztotta az állatvédőket. A szerencsétlenül járt, sokkos állapotban lévő állatot kórházba vitték, a rendőrök állatkínzás bűncselekménye miatt indítottak eljárást gazdája ellen.

A fulladásos esetekkel kapcsolatban lapunk megkereste az Országos Mentőszolgálatot (OMSZ), hogy megtudjuk, hozzávetőlegesen mennyi időt bír ki egy kisgyermek a zárt autóban hőség idején. Kérdésünkre Győrfi Pál, az OMSZ kommunikációs és pr igazgatója elmondta, egy kisgyermek hőszabályozása még fejletlen, védtelenebb a „baleseti túlmelegedés” ellen. Így a hőmérséklet és egyéb tényezők függvényében akár percek alatt rosszul lehet és viszonylag rövid idő alatt kerülhet életveszélyes állapotba.

Ennek elkerülése érdekében - ahogyan arról Hajdu Márton az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője tájékoztatott - azt tanácsolja, egy bezárt autóban csakis a klíma bekapcsolásával hagyjunk magára bárkit, s ez csak pár percig tartson. Ha erre nincs lehetőség, inkább vigyük magunkkal gyermekünket. S figyelmeztetett arra is, ha valaki ilyen esettel találkozik, azonnal hívja valamelyik segélyhívó számot, s kövesse a diszpécserek utasításait.

Eközben pedig győződjön meg az autóban lévő állapotáról: kopogjon be az ablakon, vagy rázza meg a járművet. Ha életjelet nem tapasztal, abban az esetben törje be az autó üvegét, majd a sérültet mindenképpen emelje ki a járműből. Az első hivatásos segélynyújtók megérkezésééig pedig maradjon a helyszínen.