felsőoktatás;Corvinus Egyetem;

Fotó: Népszava

- "Jó egyetem voltunk, a kertészekkel együtt"

Jelentősen átalakulhat a Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME), a Budapesti Corvinus Egyetem kertészeti és élelmiszer-ipari karai a Szent István Egyetem részeként működhetnek tovább és összeolvaszthatják a szolnoki és a kecskeméti főiskolát – jelentette be Palkovics László, az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatásért felelős államtitkára. A Figyelő szerint a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank és a Corvinus közötti megállapodás, és a jegybanki tanszék létrehozása sokat nyomott a latban, így az egyetem részben Matolcsynak köszönheti megmaradását.

Tény, hogy létezik megállapodás a Corvinus és Matolcsy György között, de túlzás lenne azt állítani, hogy ő mentette meg az egyetemet - válaszolta lapuknak Mészáros Tamás. A Corvinus volt rektora sajnálatát fejezte ki, hogy az egyetem kertészeti és élelmiszer-ipari karai a Szent István Egyetem részeként működnek tovább: "Jó egyetem voltunk, a kertészekkel együtt" - fogalmazott. Hozzátette azt is, hogy a végső döntések augusztus végén születnek meg, addig még sok minden fog kiderülni.

Az MSZP szerint legalább a 2010-es szintre kellene visszaállítani a felsőoktatás finanszírozását ahhoz, hogy hatékony lehessen az egyetemek és főiskolák rendszerének átalakítása. Hiller István, a szocialisták oktatási kabinetjének vezetője, volt szakminiszter elmondta, pártja kormányzásának utolsó évében 186 milliárd forinttal gazdálkodott a felsőoktatás, míg az idén csak 153 milliárd forint, jövőre pedig 165 milliárd forint lesz ugyanerre a célra.

Hangsúlyozta, a kabinet által tervezett szerkezeti átalakítások csak akkor lehetnek sikeresek, ha legalább 20 milliárd forinttal növelik az ágazat állami támogatását. "Semmit róluk nélkülük!" - fogalmazott az ellenzéki politikus, aki szerint a kormánynak az érintett intézmények mellett a felsőoktatási kerekasztal, valamint a parlamenti pártok véleményét is ki kell kérnie, mivel az ágazatban végrehajtott átalakítások hosszú távon, várhatóan csak a következő országgyűlési ciklusokban fejtik ki hatásukat.

A korábbi tárcavezető szólt arról is, hogy a felsőoktatás átalakítását össze kell hangolni a közoktatás szabályozásával is. Elmondta, 2010 óta 25 százalékkal csökkent az egyetemekre és főiskolákra jelentkezők száma, az alapképzésekre 30 százalékkal kevesebb hallgatót vesznek fel. Mindennek természetes velejárója, hogy egyes vidéki intézmények nehéz helyzetbe kerültek - jelezte Hiller István, aki szerint a közoktatás helyzetének javítása segíthetne ezen a problémán. Az MSZP képviselője egyértelművé tette, semmilyen olyan átalakítást nem támogatnak, amely forráskivonással jár, hiszen az egyértelműen további színvonalcsökkenéssel jár. Hiller külön kitért a Corvinus Egyetem helyzetére, amiről azt mondta, csak olyan változtatásokat hajlandóak elfogadni, amelyhez az intézmény hallgatói és oktatói testületei is hozzájárultak.

A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a felsőoktatásban tervezett átalakítások szakmailag megalapozatlanok, "pénzügyileg kiszámítatlanok", ráadásul az érintett oktatókkal és hallgatókkal sem egyeztettek róluk.

Pótfelvételi határidő
Augusztus 10-ig és kizárólag elektronikusan nyújthatnak be pótfelvételi kérelmet azok a diákok, akiket nem vettek fel az általános felvételi eljárásban, vagy akik az idén nem jelentkeztek felsőoktatási intézménybe.
A pótfelvételi ponthatárokat augusztus 26-án hirdetik ki.



Kerítésépítésre hívtak be a megyeházára 490 munkanélkülit csütörtökön, az eligazítást azonnali orvosi vizsgálat követte - írja a delmagyar.hu. Aki egészségileg alkalmas arra, hogy a szerb-magyar határzárnál dolgozzon, annak tehát vállalnia kell a munkát, különben elesik a havi 22 ezer 800 forintos foglalkoztatást helyettesítő támogatástól.