A Miniszterelnökség vezetője elmondta: a kormánykonferencián - amelyet a tervek szerint ezentúl minden évben megtartanak az őszi parlamenti ülésszak előtt - Orbán Viktor a polgári berendezkedés megerősítésének szemüvegén keresztül tekintette át az elmúlt egy, illetve az elmúlt öt év teljesítményét. Zárszavában pedig arról beszélt a miniszterelnök, hogy 2018-ig mikor és milyen feladatok teljesítése áll a kabinet előtt, és hogy "2018 milyen lehetőségeket kínál nekünk, ha hosszú távon Magyarországon egy polgári berendezkedést szeretnénk (...) mindenkinek felkínálni".
A kormányfő azt is jelezte, a minisztereknek és az államtitkároknak a következő egy évben van még módjuk arra, hogy a kitűzött célok érdekében szükséges lépéseket megtegyék, 2017-2018 már a következő választásról szól majd - idézte Orbán Viktor szavait a Miniszterelnökség vezetője, aki úgy fogalmazott: kijelölték a következő egy évet mint a cselekvés legfontosabb évét.
A kormánykonferencián Cséfalvay Zoltán OECD-nagykövet prezentációjában megtárgyalták a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) legutóbbi jelentését, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Jó állam-jelentését Patyi András rektor előadásában. Lázár János megjegyezte: ismertek az OECD kritikái például a magyar oktatási és egészségügyi rendszerről, de ismertek az elismerő szavak is arról, amit 2010 és 2014 között a magyar államháztartás gazdasági konszolidációjáért tett a kormány.
Granasztói György miniszterelnöki megbízott a magyar polgárrá válás múltjáról, jelenéről és jövőbeli perspektíváiról beszélt, a Központi Statisztikai Hivatalt vezető Vukovich Gabriella pedig a 2010 óta tartó társadalmi folyamatokba adott betekintést. Emellett Varga Mihály nemzetgazdasági minisztert és Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét kérte hozzászólásra a kormányfő - számolt be a Miniszterelnökség vezetője a kibővített kormányülésnek tekinthető kormánykonferenciáról.
Lázárnak túl sok munkája van
Összegzése szerint az előadások egybecsengtek például abban, hogy a következő időszakban nem lehet eltekinteni attól, milyen kárt okoz a magyar vállalkozásoknak az állami bürokrácia. Lázár Jánost kérdezték azzal kapcsolatban, hogy szerdán migránsok újabb nagyobb hulláma várható Szerbiából. Erre válaszul tudatta: Orbán Viktor összehívta kedd estére a nemzetbiztonsági kabinet ülését. A politikából való esetleges kiszállásáról szóló Figyelő-cikket Lázár János nem kommentálta. "Most egyelőre sok munkám van, nincs időm ilyesmivel foglalkozni" - mondta.
Korábban írtuk: Az esemény egyik résztvevője szerint minisztercserék nem lesznek ősszel, leginkább azért nem, mert a menekülttéma még nagyon fut. A DK szerint az ülésen nem értékelés zajlik, hanem új menetrend készül a lopásokhoz.A miniszterelnök zárt körben értékeli a kabinet munkáját, a hírek szerint ez minden évben megismétlődik majd, nyilván csak addig, amíg az Orbán-kormány kezében van a gyeplő. A Népszava egyébként előzetesen megtette ugyanezt, vagyis miniszterekre, pontosabban szolgákra és kiszolgálókra bontva értékelte a kormányzati munkát.
A VS.hu információi szerint több minisztert is kellemetlen meglepetésként ért, hogy konkrét adatokkal, számokkal szembesítették eddigi tevékenységét. „A minisztériumukban nem ehhez szoktak” – a maga kissé pikírt módján így jellemezte a parlamentben zajló „kormányzati konferenciát” a portál munkatársának az esemény egyik résztvevője. A kormányzati konferencián természetesen beszél majd Orbán Viktor a következő három év stratégiájáról.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a Magyar Hírlapnak adott interjújában afféle előzetesként azt mondta: az alapok lerakása után következik a polgári fordulat a hétköznapok szintjén. Ezen persze töprenghetünk, amíg ki nem derülnek a konkrét tervek, hogy mit is jelent a polgári fordulat, na és a hétköznapok szintje Orbán Viktor a Fidesz szemszögéből.
Forrás: Facebook
Egy kormányzati háttérember a VS.hu-nak korábban azt mondta, Orbán Viktor 2016 őszére adott határidőt, ekkorra kell minden, még függőben lévő, politikailag kényesebb ügyet lezárni. Például ekkorra kellene 100 százalékos állapotba hozni a most épülő, új kormányzati médiabirodalmat, Habony Árpád és Andy Vajna vezetésével.
A DK szóvivője nem várta meg, mit is mond a hivatalos kommunikáció a kormányzati konferenciáról, Gréczy Zsolt szóvivő szerint ugyanis valójában nem nem értékelés zajlik, hanem új menetrend készül a lopásokhoz. Az elmúlt években a magyar emberek azt érezték, hogy a gazdaság rosszabbul teljesített, gyengült a forint, az államadósság rekordra nőtt, félmillió magyar menekült el az "Orbán-rendszer elől", a statisztikák szerint négymillió szegény él Magyarországon. Az elmúlt öt évben odavesztek a szabadság és a demokrácia intézményei, túl vagyunk egy maffiaháborún is a korábban minden pályázatot elnyerő Simicska Lajos és Orbán Viktor között. A rendszer "Simicskái" most már Mészáros Lőrinc, Garancsi István és Andy Vajna, ők nyerik a közbeszerzési pályázatokat - tette hozzá a DK szóvivője. Szerinte Orbán Viktortól az lenne az egyetlen elfogadható kormányértékelés, ha "teljes csapatával távozna a hatalomból".