televízió;média;lövöldözés;agresszió;

2015-08-29 07:17:00

Agresszív ember volt a lövöldöző

A virginiai WDBJ televíziós csatorna élő adásában gyilkoltak meg két televízióst, akik éppen egy interjút készítettek a helyi kereskedelmi kamara vezetőjével. A támadóról később kiderült, korábban ugyanezen csatorna munkatársa volt, de konfliktusai miatt elbocsátották. A gyilkosság oka ismeretlen. A fegyveres ugyanis az elkövetést követően öngyilkos lett, holott - a rendőrség beszámolója alapján – egyáltalán nem erre készült, amit az autójában talált tárgyak is bizonyítanak.

Élő adásában gyilkolta meg egy amerikai tévécsatorna munkatársait egy férfi szerda reggel. Az áldozatok éppen interjút készített egy helyi bevásárlóközpontban, amikor a fegyveres odalépett hozzájuk és lelőtte őket. Az eset során az interjúalany, Vicki Gardner a helyi kereskedelmi kamara vezetője is megsérült. Őt kórházba szállítását követően kétszer is megoperálták, állapota stabil.

A tragédia híre és a helyszínen készült videofelvételek bejárták a világsajtót. A 41 éves Vester Lee Flanagan, korábban riporterként dolgozott a televíziónál. A férfit 2013 februárjában kirúgták a csatornától, mert konfliktuskereső ember volt, így nehéz volt vele együtt dolgozni. Flanagan ezt nem hagyta annyiban, s afroamerikai származására hivatkozva rasszizmus vádjával beperelte a csatornát. A pert később elvesztette, a sérelmek megmaradtak. Ezt bizonyítja legalábbis az a 23 oldalas fax, amelyet rögtön a gyilkosság után küldött az ABC televízió híradójának. Egyes sajtóértesülések szerint üzenetében egyebek között a faji megkülönböztetésre panaszkodott. Állította, a pohár akkor telt be nála, amikor júniusban egy fehér rasszista támadó meggyilkolt kilenc fekete hívőt egy charlestoni templomban. Ezután két nappal döntött úgy, hogy vásárol két 9 milliméteres Glock típusú pisztolyt. A faxban Flanagan továbbá kitért arra is: nagy hatást gyakorolt rá Cso Szjung Huj, aki 32 emberrel végzett és 25-öt megsebesített 2007. április 16-án a Virginiai Műszaki Egyetemen, majd öngyilkosságot követett el.

A levélben a gyilkos nem tett viszont említést a gyilkosság okáról, s olybá tűnik, erre sosem kaphatunk választ. Flanagan, tettét követően egy bérelt Chevrolet Sonic típusú autóval megpróbált elmenekülni a helyszínről, de a rendőrök hamar a nyomára bukkantak. Ekkor a férfi maga ellen fordította fegyverét, majd kórházba szállítása után meghalt. A rendőrök szerint az elkövetőnek nem állt szándékában öngyilkosnak lenni, legalábbis a járműben talált tárgyak (paróka, napszemüvegek, három rendszámtábla, nagy mennyiségű lőszer) erre engednek következtetni. Eszerint a férfi tettét nem előre megfontoltan hajtotta végre, és bízott a menekülés lehetőségében.

Andy Parker a meggyilkolt riporternő édesapja a CNN-nek nyilatkozva sürgette a virginiai és a szövetségi törvényhozókat, hogy szigorítsák a fegyvertartásra vonatkozó előírásokat, különösen elmebetegek esetében. A férfi saját bevallása szerint híve a fegyverviselés alkotmányos jogának, de megfogadta, addig nem nyugszik, amíg nem látja, hogy "valami történik" az ügyben. Donald Trump, a republikánusok jelenleg legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsa csütörtökön közölte, szerinte a probléma nem a fegyverekkel, hanem az elmebeli instabilitással van.

Az amerikai járványügyi hivatal adatai szerint az Egyesült Államokban 2013-ban mintegy 34 ezer lőfegyver okozta haláleset történt, amelyek több mint egyharmada gyilkosság volt.

A WDBJ adásának szereplői pénteken reggel - Parker és Ward halálának időpontjában - néhány pillanatnyi csenddel, egymás kezét megfogva emlékeztek meg az áldozatokról.