Merkel;EU-csatlakozás;menekültválság;Orbán;

Angela Merkel német kancellár  és Orbán Viktor miniszterelnök  az európai menekültválságról rendezett rendkívüli csúcstalálkozó

- EU-csúcs - 17 pontos akcióterv született

A menekültválság az egyik legjelentősebb próbatétel, amellyel Európának szembe kell néznie - ezt a német kancellár jelentette ki hétfő hajnalban, a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetőinek brüsszeli csúcstalálkozója után. Angela Merkel a próbatételt mondhatni saját bőrén is érzi, talán az NDK-s múlt miatt is a kerítésektől, falaktól iszonyodó kancellár népszerűsége súlyos csapásokat szenvedett el a menekülők ügyében tanúsított, a problémát emberségesen megoldani igyekvő politikája miatt. Mindeközben a magyar kormányfő  már érkezésekor kijelentette: a nyugat-balkáni migrációs útvonal már nem érinti Magyarországot, ezért már csak megfigyelőként vesz részt a tanácskozáson. Orbán Viktor kívülállása azonban nem gátolta meg a grémiumot abban, hogy elfogadjon egy 17 pontos akciótervet, amelynek a legsürgősebb eleme: a menekülteknek megfelelő menedék biztosítását a tél elől. 

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

A csúcstalálkozót követő közös sajtótájékoztatón Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke elmondta, három dolgot kellett megvitatni: a menekülteknek megfelelő menedék biztosítását a tél elől, - szavai szerint ez nem tűr halasztást - az emberek áramlásának kezelését, valamint a határok ellenőrzését.  Az elnöke kiemelte: minden nap számít, máskülönben hamarosan azt látjuk majd, hogy családok a hideg folyókban gázolva, nyomorúságos körülmények között vesznek oda a Balkánon. Juncker ugyanakkor a schengeni külső határok szigorúbb ellenőrzése mellett is állást foglalt. Egyértelművé kell tenni azt is, hogy azoknak, akik az EU határaihoz érkeznek, de nem nemzetközi védelmet keresve jönnek, nincs joguk szabadon belépni az EU területére - fogalmazott Juncker. 

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

A találkozón résztvevő országok egy 17 pontos akciótervet is elfogadtak a válság kezelése érdekében. Megállapodás született arról is, hogy Görögországban és a Nyugat-Balkánon 100 ezerre nő a menekültek befogadására alkalmas férőhelyek száma, ebből Görögország év végére 30 ezerre növeli a férőhelyek számát, továbbá Görögországban az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is 20 ezer új férőhelyet alakít ki - közölte az Európai Bizottság elnöke. A rend helyreállításának egyetlen módja az emberek ellenőrizetlen áramlásának lelassítása - hangsúlyozta Juncker, aki üzent is Kelet-Európának: az a politika nem elfogadható, hogy egyes országok egyszerűen szomszédjaikra hárítják át a menekültáradatot.

MTI fotó

MTI fotó

Jó kérdés, hogy miért vagyok itt

Orbán Viktor miniszterelnök belépője a csúcstalálkozón az volt, hogy közölte:. A nyugat-balkáni migrációs útvonal ugyanis szerint már nem érinti Magyarországot, ezért ő már csak megfigyelőként vett részt az erről szervezett csúcstalálkozón. Orbán érkezésekor arról is beszélt, kész megosztani Magyarország pozitív tapasztalatait a munkamegbeszélésen. 

Az Európai Bizottság elnöke közölte azt is: még hétfőn minden ország kapcsolattartót jelöl ki, s a vállalások teljesülését heti rendszerességgel ellenőrizni fogják. Juncker szerint a schengeni övezet megőrzéséhez meg kell erősíteni a határok védelmét.

Nem csak az EU és az övezet, hanem a görög-macedón és a macedón-szerb határok ellenőrzését is javítani kell. A luxemburgi politikus arról is beszámolt, hogy egy héten belül 400 fős erősítés érkezik az uniós határrendészettől Szlovéniába. Olyan megoldás nem lesz, ami csodával ér fel. A határok lezárása nem hosszú távú megoldás. Európa nem egymás kárára, hanem egymás segítése révén épül - figyelmeztetett a politikus.

Fotó: Getty Images

Fotó: Getty Images

Angela Merkel német kancellár a csúcs után - a népszerűségvesztés, támadások ellenére kitartva álláspontja mellett - leszögezte:  Európának azt kell megmutatnia, hogy az értékek és a szolidaritás kontinense. Rendet kell tenni a menekülthelyzetben, amihez rövid- és középtávú intézkedések egyaránt szükségesek. Utóbbiak közé sorolta, hogy Görögország elkötelezte magát a menekültkérelmek feldolgozását segíteni hivatott hot spotok létrehozásában. Mint mondta, ez fontos és minőségi előrelépés a helyzet rendezettebb kezelése és a terhek megosztása felé az Európai Unióban. A kancellár emellett az érintett országok közötti információáramlás javításának fontosságára hívta fel a figyelmet. 

A 17 pont a Juncker által elmondottak mellett azt tartalmazza, hogy az érintett államok 24 órán belül megfogalmazzák szükségleteiket, valamint az érintettek értesítése nélkül nem támogatják a menekültek eljutását egy másik ország határához. A dokumentumban arra is kitértek, hogy megtagadható a belépés azoktól, akik nem kérnek menekültstátust, valamint az összes rendelkezésre álló eszközzel tájékoztatják a menekülőket jogaikról és kötelezettségeikről.

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

Pofon nem volt, de "ziccer" igen Orbán belépőjekor

Bár most pofont nem kapott Orbán Viktor miniszterelnök Jean-Claude Junckertől, és az EB elnöke ezúttal nem is diktátorként köszöntötte, ám most is figyelemfelkeltő volt a két politikus találkozása a brüsszeli rendkívüli uniós csúcs előtt: Juncker viccesre véve ugyan a figurát, de látványosan el akarta kerülni a kézfogást a magyar kormányfővel. A felvétel itt látható. 

Az exit-pollok igazolni látszanak az előzetes közvélemény-kutatásokat, Varsóban valóban befuthat a budapesti gyors. Jaroslaw Kaczinsky pártja a Jog és igazságosság (PiS) köré tömörülő választási szövetség az exit-poll szerint 36 százalékkal megnyerte a vasárnapi lengyelországi parlamenti választást.