EU;Lázár János;menekültek;migráció;kvóta;aláírásgyűjtés;Miniszterelnökség;szuperkórház;

2015-11-05 20:55:00

Marad a válsághelyzet

Nem tudja, hogy Békemenet helyett gyűjti-e a kötelező kvóta ellen az aláírásokat a Fidesz, de reméli, minél többen csatlakoznak a kezdeményezéshez - mondta lapunknak Lázár János. A Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint korábban egyetlen népszavazáson sem mondhattak véleményt a magyarok arról, akarnak-e Szegednyi bevándorlót befogadni és a választási kampányokban sem volt ilyesmiről szó, de az aláírásokkal majd most nyomást lehet gyakorolni Brüsszelre.

"Nem fogadunk vissza senkit"

Demokráciában illik megkérdezni a választókat és a kötelező kvóta ellen tiltakozó akcióval nyomást lehet gyakorolni Brüsszelre. A Miniszterelnökség vezetője lapunk kérdésére a csütörtöki kormányinfón arról beszélt, korábban egyetlen népszavazáson sem mondhattak véleményt a magyarok arról, akarnak-e Szegednyi bevándorlót befogadni és a választási kampányokban sem volt ilyesmiről szó. Lázár János azt ugyan nem tudja, hogy a Fidesz a Békemenet helyett gyűjti-e az aláírásokat, de reméli, hogy minél többen csatlakoznak a kezdeményezéshez, a politikai támogatásra ugyanis szüksége van a kormánynak. A kötelező kvótával a nagy uniós országok jól járnak, a kicsik viszont nem, ezért akarja a kormány ezt megtámadni - állította.

Ha Németország bevándorlókat akar behívni tegye, ezt a magyar kormány tiszteletben tartja. Az viszont elképzelhetetlen, hogy ezt Magyarországra is rákényszerítsék akkor tegyék, de az lehetetlen, hogy ezt Magyarországra is rákényszerítsék. "Ha Németországnak lelkiismeret-furdalása van valami miatt, és bárkit be akar telepíteni, azt megteheti, de az nem lehet kötelező a mi számunkra." Lázár ezzel reagált Angela Merkel német kancellár bejelentésére, miszerint legalizálni kellene a bevándorlást. A Miniszterelnökség vezetője ezúttal is elmondta, a német javaslat, a betelepítés nem fogja megoldani a krízist. A kvóta önámítás, csalás, meghívólevél azoknak, akik jobban akarnak élni. Az Európai Unió ráadásul kötelezően biztosított ellátást is szeretne nyújtani a migránsoknak, amit Magyarország szintén elutasít. "Hogyan fogadható el olyan uniós elképzelés, miszerint a bevándorlók akár több fizetést, nyugdíjat, szociális segélyt kaphatnának, mint a magyar állampolgárok?" - riogatott a kancelláriaminiszter. Lázár szerint ugyanis a magyar emberek támogatására, és nem a betelepítés támogatására van szükség. A következő hetekben le kell folytatni a társadalmi és parlamenti vitát, hogy a kvótával kapcsolatos uniós döntés megtámadható legyen. A miniszter bízik abban, hogy az Országgyűlés december elejéig dönt arról, hogy a kormány akár a szlovákokkal, akár egyedül nemzetközi bírósághoz fordulhasson az ügyben.

A bevándorlás elleni küzdelem jegyében déli megyékben nem oldják fel a bevándorlás miatt kihirdetett válsághelyzetet, a határokat meg kell védeni. Erről a kormány szerdai ülésén döntött. Kerítésre szükség van, hiszen idén 400 ezren jöttek illegálisan Magyarországra, de ez elérte volna a 600 ezret, ha nem építjük fel a határzárat - mondta. Lázár szerint egyébként korábban irányított akcióban szállították a migránsokat a magyar határhoz, felszerelték, tájékoztatták őket, s "ezt valakinek finanszírozni kellett". Az esetleges visszatoloncolások végrehajthatóságát kétségesnek minősítette, felvetve: milyen eszközzel tennék, fegyverrel, jó szóval pénzügyi motiválással. Jelenleg 40 ezer esetben jelezték, hogy visszaküldenének bevándorlókat Magyarországra, de mi "nem fogadunk vissza senkit", a migránsok ugyanis nem itt, hanem Görögországban léptek először az unió területére.

Lázár szerint egyébként hiba volt, hogy Ausztria "magas lóról tárgyalt" Magyarországgal, amikor megépítettük a kerítést. Pedig a példa "láthatóan nem marad követők nélkül". Ausztria már szögesdrótot telepített a határra, de Szlovénia is ezt mérlegeli. Az osztrák politikusok megbélyegezték Magyarországot és a miniszterelnököt, most pedig ők is szöges drótot helyeztek el a szlovén határon - fogalmazott Lázár, aki csütörtökön ezt nem kívánta minősíteni. Azt viszont megüzente, mi úri módon viszonyulunk a fejleményekhez, ezért "a kormány nem fogja azokat az emberi jogi és európai értékeket számon kérni rajtuk, amelyeket ők kértek számon rajtunk". A magyar megoldás szerinte bírja a visegrádi országok, a V4-ek támogatását, s egyébként is mintaértékű a koalíció Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország között.

Soros

Lázár szerint Soros György politikai programot hirdetett. Kimondta, Európának bevándorlókra van szüksége, így a magyar kormánynak nem kell a tőzsdegurut megneveznie, "mindenki tudja, mit akar". Erről már kérdésre válaszolva beszélt a Miniszterelnökség vezetője, aki szerint "gyomorforgató, példátlan és elképesztő lejárató kampányt indított az európai, de különösen a német liberális sajtó Orbán Viktor ellen".

Földügy

Valóban nem értékesíti a kormány azokat az állami termőföldeket, amelyeket a Csányi Sándor OTP elnök-vezérigazgató tulajdonában lévő Dalmand Zrt. és Bólyi Zrt. használ. A kabinet szerint nincs Magyarországon olyan szakember, aki megkérdőjelezné, hogy a Csányi-cégek mintagazdaságoknak számítanak, ezért tartják állami tulajdonban bérelt területeiket. Mintagazdaságok jönnek létre a mezőhegyesi, a bábolnai és a szilvásváradi ménesre alapozva is. A földárverés, amit minden ellenzéki párt támad, november 16-án indul. Lázár csütörtökön megdöbbentő fordulatnak nevezte, hogy az LMP, a Jobbik és az MSZP azért fordult az Alkotmánybírósághoz, mert zavarja őket, a külföldiek kimaradnak a földvásárlásból és a nagybirtokosok érdekei sérülnek.

Szuperkórház

Szeretne egyszer egy olyan parlamentnek a tagja lenni, ahol a beteg embereket is megkérdezik, hogy mire volna szükségük - állította a miniszter. A majdani budapesti szuperkórház helyéről a fővárosiak nélkül nem döntenek, és az egészségügyiek véleményére is kíváncsiak. Erről vagy a főváros vezetése, vagy a kormány meg fogja kérdezni az érintetteket - válaszolta lapunk idevágó kérdésére Lázár.

Orbán: az EU nem építheti a jövőjét családok helyett bevándorlásra
Az Európai Unió nem építheti a jövőjét a családok helyett bevándorlásra, családbarát európai politikára van szükség - mondta Orbán Viktor a Budapesti Demográfiai Fórumot megnyitó beszédében. A miniszterelnök kifejtette: ha nincs elegendő gyermek, előkerül a bevándorlás kérdése, legalábbis addig, amíg a tömeges klónozás divatja el nem terjed az európai civilizációban, amitől reményei szerint "megkímél majd bennünket a Jóisten". A közösségek külső erő bevonása nélkül is fenn kell tudják tartani magukat, aki mástól várja a segítséget, annak előbb-utóbb meg kell fizetnie ennek az árát. "Ez vastörvény, nincs alternatívája", még akkor sem, ha Brüsszelben vannak, akik szerint az Európába özönlő bevándorlókra áldásként kell tekinteni, mert velük "egy csapásra meg tudjuk oldani" a gazdasági, demográfiai gondokat. Ez rendkívül veszélyes, mert olyan életfelfogást telepít a kontinensre, amelynek a munkához, az emberi kapcsolatokhoz és a családhoz való hozzáállása elüt az európaitól - tette hozzá. "Érdemes lenne erről komolyan beszélni, mégis ehelyett más, életidegen dolgokra és vitákra sokkal több idő, figyelem, energia és pénz jut. Gender-vita, homoszexuálisok házassága, és tudnánk említeni néhányat. Ezek kedves és fontos dolgok, de mégiscsak másodlagosak" - fogalmazott a kormányfő.