A Város Mindenkié Csoport;lakhatási szegénység;ferencvárosi önkormányzat;LÉLEK-program;

2015-11-30 06:14:00

Húsz ember kerülhet utcára Ferencvárosban

Hétfőn minden lakónak el kell hagynia a ferencvárosi Vaskapu utca 49. alatti házban lévő lakását. Az épületben több olyan család is él, akik felhatalmazás nélkül, a lakhatási szegénységre válaszként költöztek be az üresen álló lakásokba. Számukra az önkormányzat eddig semmilyen alternatív elhelyezést nem ajánlott fel, így holnap, a tél beálltával, húsz ember az utcára kerülhet.

Ferencvárosban, a Vaskapu utca 49. alatti házban egy áramvezeték kiégése után az önkormányzat (hatósági határozat nélkül) életveszélyesnek nyilvánította az épületet, és minden lakót kiköltözésre szólított fel hétfői határidővel – olvasható A Város Mindenkié csoport közleményében. A teljes egészében önkormányzati tulajdonban álló ház rendkívül rossz állapotban van, a lakásoknak egy jelentős része üresen áll. Jelenleg már áram és fűtés sincs az épületben. A ház állapotának rendkívüli leromlása egyértelműen az önkormányzat felelőssége, mely évtizedek óta nem költött a karbantartására.

A szerződéssel rendelkező lakóknak az önkormányzat biztosít alternatív elhelyezést, viszont a házban több olyan család (jelenleg összesen húsz fő) él, akik felhatalmazás nélkül, a lakhatási szegénységre válaszként költöztek be az üresen álló lakásokba. Számukra az önkormányzat eddig semmilyen alternatív elhelyezést nem ajánlott fel, így ma, a tél beálltával, húsz ember az utcára kerülhet.

Ha az elmúlt évtizedekben a Ferencvárosi Önkormányzat fordított volna pénzt az épület karbantartására, ha kiadta volna a lakásokat azoknak az embereknek, akik ezt számtalanszor kérték, és akik sok esetben saját maguk fel is újították a lakásokat, akkor nem alakult volna ki ez a helyzet. Ráadásul mára már meg is szűnt az életveszélyesség, hiszen a teljes házban lekapcsolták az áramot. Ezért egyértelműnek tűnik, hogy az önkormányzat a vezetékkiégés esetét kihasználja arra, hogy a lakóktól megszabaduljon.

A Vaskapu utcai ház sűrítve mutatja meg az önkormányzati lakásgazdálkodás visszásságait. Rendszerszintű probléma, hogy az önkormányzatok nem szánnak forrást a tulajdonukban álló épületek felújítására és rendszeres karbantartására (Ferencvárosban ez a városrehabilitációs programok keretében történik, de a programokon kívül eső épületeiket teljesen elhanyagolják); hogy szinte lehetetlen rászorultsági alapon önkormányzati lakáshoz jutni, és hogy a települési és kerületi önkormányzatok abban érdekeltek, hogy a szegény lakosokat fokozatosan kiszorítsák. Mindeközben a piaci albérleti árak megfizethetetlenek, ezért egyre több ember kerül olyan helyzetbe, hogy csak informális módon tudja lakhatását megoldani.

A húsz lakó, akik sorsa hétfőtől teljesen bizonytalan, azt kérik, hogy az önkormányzat ne rendőrségi, hanem szociális úton kezelje a kialakult helyzetet, és biztosítson a szerződés nélküli családoknak együttes elhelyezést. Erre az önkormányzatnak lenne lehetősége: a kerületben körülbelül 260 önkormányzati lakás áll üresen, illetve működik az úgynevezett LÉLEK-program is, mely épp a kerületben hajléktalanná vált családok és személyek helyzetére hivatott megoldást kínálni.