Ferenc pápa pénteki beszédében sürgette, hogy vessenek véget a szegénységnek, igazságtalanságnak és erőszaknak a világban. A katolikus egyházfő óvott a hatalmasok arroganciájától, amely a legszegényebbeket a társadalom peremére szorítja. Emlékeztetett, hogy az elmúlt évet a háborúk, terrorcselekmények, emberrablások, üldöztetések, jogsértések jellemezték. A pápa arra buzdította az embereket, hogy ne adják fel a reményt, lépjenek túl a gonoszságon, a közömbösségen, segítsék a szenvedőket, migránsokat, állástalanokat. "Az emberiség kritikus helyzetekben képes szolidárisan cselekedni, s túl tud lendülni az egyéni érdekeken, a beletörődésen és a közönyön" - hangsúlyozta a katolikus egyházfő újévi miséjén.
"Németország erős és képes megbirkózni a menekültválság kihívásával" - mondta Angela Merkel szilveszter estéjén sugárzott újévi üzenetében. A német kancellár ismételten hangsúlyozta: Németország magától értetődő módon segíti és fogadja be mindazokat, akik védelmet keresnek területén. "Nemigen volt még olyan esztendő, amelynek során akkora kihívás lett volna a szavakat tettekre váltani, mint 2015-ben" - ismerte el Merkel, rámutatva, a sikeres bevándorlásból az ország még mindig profitált, társadalmilag és gazdaságilag is. Németország a menedékkérők integrációjának nagy feladatát is "a holnap esélyévé tudja tenni" - mutatott rá a kancellár.
David Cameron brit kormányfő újévi videóüzenetében leszögezte, nem tesz új évvégi fogadalmakat, de a tory kormányprogramban ígértek teljesítésén munkálkodik majd 2016-ban, kiemelve, hogy 31 millióan dolgoznak 2016 kezdetén, többen, mint bármikor korábban. A miniszterelnök jelezte, a konzervatív kormány tartja magát ahhoz is, hogy legkésőbb 2017 végéig kiírja a népszavazást a brit EU-tagságról. Cameron közölte, kemény tárgyalásokat folytat, s célja az, hogy átalakítsák mindazt, ami a briteket bosszantja az EU-ban. A végső döntést a kilépésről vagy a bennmaradásról a polgároknak kell meghozni. Cameron a szélsőségeseknek azt üzente, nem győzedelmeskedhetnek. Nagy-Britannia nem csak a terror és az erőszak ellen lép fel, hanem azok ellen is akik a gyűlöletet elmélyítik a társadalomban.
Francois Hollande csütörtök este sugárzott beszédében méltatta a francia népnek a terrortámadások nyomán tanúsított helytállását, szolidaritását. "Franciaország még nem győzte le a terrorizmust" - mutatott rá a francia elnök, jelezve, hogy egyelőre fenntartják a legmagasabb terrorkészültséget. Ígéretet tett rá, hogy folytatódik a francia fellépés az Iszlám Állam terrorszervezet ellen. Ismét kilátásba helyezte, hogy a terroristagyanús kettős állampolgárságú személyektől megvonhatják a francia állampolgárságot.
Vlagyimir Putyin a terrorizmus elleni harc fontosságát emelte ki évvégi beszédében. Az orosz elnök méltatta a külföldön harcoló orosz katonák hősiességét. Aláhúzta: talán Oroszország az egyetlen ország, amely képes az Iszlám Állam megállítására Szíriában. Putyin aláírta az új orosz nemzetbiztonsági stratégiát, amely leszögezi, Oroszország újra szuperhatalomnak tekinti magát, a NATO-nak az orosz határ felé közeledését pedig az ország nemzetbiztonságát fenyegető veszélyként értékeli. Moszkva ugyanakkor továbbra is érdekelt a tisztességes és jó viszony fenntartásában a NATO-val, az EU-val és az Egyesült Államokkal. Oroszország továbbra is kész tárgyalni nukleáris arzenáljának csökkentéséről, fenntartja ugyanakkor elrettentő kapacitását.
Barack Obama amerikai elnök újévi fogadalmaként kilátásba helyezte, hogy elnöki rendelettel fogja szigorítani a fegyvervásárlás szabályait, szigorúbb háttérellenőrzést követelve meg a fegyvereladások előtt. Obama várhatóan még az unió helyzetét összegző utolsó elnöki üzenetét megelőzően bejelenti e döntést. Idén január 12-én mondja el a kongresszus két háza előtti beszédét.