VOSZ;Dávid Ferenc;

2016-01-20 07:10:00

Szemfényvesztés nélkül

Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke „Szemfényvesztő adóötlet” című cikkében élesen támadta az LMP többkulcsos adórendszerre vonatkozó javaslatait. Dávid Ferenc írása alapján egyértelmű, hogy a VOSZ főtitkárával néhány alapvetésben sem értünk egyet, de mivel a cikk számos pontatlanságot és félreértést is tartalmaz, így kénytelen vagyok reagálni.

A Fidesz az egykulcsos adó bevezetésével komoly forrásokat vett el az alacsony keresetűektől és adta a legtehetősebbeknek. Mi olyan adórendszert javaslunk, ami ezen változtat: nemcsak azért, mert igazságtalannak tartjuk, hanem azért is, mert véleményünk szerint a Fidesz adórendszere gazdaságpolitikai szempontból sem hatékony: nem növeli ugyanis érdemben sem a hazai vásárlóerőt, sem a hazai beruházásokat, ezáltal továbbra is kiszolgáltatottá teszi Magyarországot az újabb összeomlás előtt álló exportpiacoknak.

Dávid Ferenc hibaként rója fel az LMP-nek, hogy adómentessé tennénk a minimálbért. Szerintünk ez nem hiba, hanem kötelesség: a minimálbér szintje ma a létminimum alatt van, megadóztatásával az állam azt mondja ki, hogy elfogadható, sőt hasznos, ha olyan emberek számára is lehetetlenné tesszük az alapvető szükségleteik kielégítését, akik főállásban dolgoznak. Mi ezzel szemben azt mondjuk, hogy semmilyen személyes jövedelmet nem lehet megadóztatni a létminimum szintjéig.

A VOSZ főtitkára szerint a mi háromkulcsos adórendszer-javaslatunk „sok hasonlóságot” mutat az MSZP 2002-ben bevezetett rendszerével. Láthatóan Dávid Ferenc - a kormányhoz hasonlóan - csak egykulcsos és többkulcsos adórendszer között tud különbséget tenni: a 2002-ben bevezetett rendszer és az LMP javaslata között annyi a hasonlóság, hogy a miénk is több kulcsot tartalmaz. Mi élesen bíráltuk a 2002 utáni adórendszert is, mert az a munkára rakódó magas terhek miatt gátolta a foglalkoztatottság bővülését, és megfojtotta a vállalkozásokat. A kormányváltás előtt az adóék – azaz a jövedelem állam által elvont részének aránya – az átlagbéren 55 százalék volt, az általunk javasolt rendszerben ez 40 százalék lenne.

Súlyos csúsztatás, hogy ha adómentessé tesszük a minimálbért, akkor „több mint egymillió ember nem fog adózni”. Ezek a dolgozók a mi rendszerünkben is hozzájárulnak a közterhek viseléséhez, egyrészt a munkavállalói és munkaadói járulékon, másrészt a fogyasztási és jövedéki adókon keresztül. A kijelentés ugyanakkor pontosan rámutat arra, hogy miért gondolkodik az LMP másként az adórendszerről: szerintünk ugyanis ahhoz, hogy ma egymillió ember, a munkavállalók majdnem negyede csupán minimálbért keres nem alkalmazkodni kell, hanem változtatni rajta.

Dávid Ferenc legkönnyebben cáfolható állítása, hogy értelmetlen most beszélni az adórendszer-javaslatunkról, hiszen a 2016-os adótörvényeket már nyáron elfogadták. Szeretném megnyugtatni a VOSZ főtitkárát, hogy a javaslatunk már a 2010-es választási programunkban is szerepelt, és azóta minden évben – így idén is – a költségvetés és az adótörvények vitája során újra benyújtjuk őket. Dávid Ferenc állításával szemben soha nem mondtuk, hogy a javaslatunk nem érinti a költségvetést. A mi adórendszerünk több pénzt hagyna az embereknél, így valóban csökkentené a költségvetés bevételeit. Szerintünk azonban a létminimum alatt élők helyett inkább a tőkét, a kiugró vagyonokat és a környezetre káros iparágakat kéne magasabb adóval sújtani. De mindenekelőtt le kellene állítani a fölösleges presztízsberuházásokat, és meg kéne gátolni az állami pénzek kilapátolást. Már talán kevesen hisznek ebben, pedig ez egyáltalán nem lehetetlen, de az LMP erre vonatkozó javaslatait sorra lesöpörte a kormány az elmúlt években.

Pozíciójából adódóan arra következtethetnénk, hogy Dávid Ferenc a hazai vállalkozásokat az LMP javaslatától félti. Félnivalója azonban az egykulcsos adótól lehetett volna, mivel később – az általa is emlegetett – „elvárt béremelés” keretében a kormány a vállalkozásokkal akarta kifizettetni saját döntése költségét. Ha Dávid Ferenc részletesen átnézi az LMP javaslatát, akkor megbizonyosodhat róla, hogy a vállalkozóknak nincs mitől félniük: nem növelnénk a munkáltatói járulékokat, de javítanánk a vállalkozások versenyképességét, hiszen itthon tartanánk a most Londonban dolgozó képzett munkaerőt.

Az egykulcsos adót az SZDSZ találta ki, a Fidesz megvalósította, és mára a Demokratikus Koalíció valamint úgy tűnik, hogy Dávid Ferenc is támogatja. Pedig minden adat azt bizonyítja, hogy a Fidesz adórendszere végképp szétszakította a társadalmat. A legfelső jövedelmi tized évi 500 milliárd forintot nyert az új rendszerrel, az alsó 7 tized pedig 134 milliárdot veszített. Mára közel kétmillió ember él a létminimum alatt, 7,6-ról 9,2 százalékra nőtt a társadalom legalsóbb rétegeibe tartozók aránya, és az adózók közel kétharmadának keresete az átlagbér alá esik. Az LMP szerint az egyre növekvő dolgozói szegénységet csak egy többkulcsos adórendszer tudja felszámolni: mi azonban nem a 2010 előtti rendszert akarjuk visszahozni, hanem annál egy jobb, rövid távon a túlnyomó többség, hosszabb távon mindenki számára kedvező rendszerre tettünk javaslatot.

Aki egyetért velünk abban, hogy ma az alacsony fizetések jelentik az ország legnagyobb problémáját, annak támogatnia kell ezt a javaslatot.