Folyamatosan csúsznak a rezidens ösztöndíjak kifizetései, ami nehéz helyzetbe hozza a fiatal orvosokat – figyelmeztette a mellette ülő egészségügyi államtitkárt a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) új elnöke az államtitkárságon tartott tegnapi sajtótájékoztatón. Sipka Balázs visszásnak tartja, hogy ha a szakorvosjelölt nem tart be valamilyen szabályt, azonnal visszafizettetik vele az ösztöndíjat, miközben az állam rendszeresen pontatlanul utal. Ónodi-Szűcs Zoltán elismerte, hogy eddig valóban hosszú és bonyolult jelentési és elszámolási rendszer működött az ösztöndíjak kifizetésére, de épp a rezidensekkel folytatott tárgyalások eredményeként már készül az új szabályozás, ami felgyorsítja és kiszámíthatóvá teszi az utalásokat. Jelenleg a fiatal szakorvosjelöltek 35 százaléka egyhónapos csúszással, 15 százaléka pedig ennél is nagyobb késéssel kapja meg a pénzét. Az államtitkár ígérete szerint február végére, legkésőbb március elejére kormány elé kerülhet az új szabályozás, ami megszünteti ezeket a csúszásokat.
Sipka Balázs azt is felvetette, hogy a rezidens ösztöndíjak jók, de csak részben javítják a pályára lépő orvosok hosszú távú kilátásait, hiszen nem épülnek be az alapbérekbe, vagyis nem számítanak a pótlékok kiszámításakor és a nyugdíjaknál sem. Folytatják a tárgyalásokat a kormánnyal, hogy a rendszer ebbe az irányba mozduljon. A Népszava kérdésére, hogy van-e kormányzati szándék az egészségügyi ösztöndíjak alapbéresítésére, Ónodi-Szűcs Zoltán kitérő választ adott. Kifejtette, hogy az államtitkárság minden felvetett kérdéshez, problémához konstruktívan kíván hozzáállni, de az idén ez biztosan nincs napirenden, azt pedig még nem lehet látni, hogy jövőre gondolkodhat-e róla a kormány.
Az idei rezidenspályázatok február 3-án lezárultak, 924 jelentkezést fogadtak be, a pályázatok elbírálását pedig egy olyan bizottság végzi majd, amelynek a MRSZ is tagja. A szakorvosjelöltek általános Markusovszky Lajos-ösztöndíjára 546-an, a hiányszakmákra kiírt ösztöndíjra 357-en, a házi gyermekorvosi és a sürgősségi orvostan ösztöndíjra hárman-hárman, a kórházgyógyszerészi ösztöndíjra pedig tizenöten jelentkeztek. A rendes szakorvosjelölti ösztöndíj nettó 100 ezer, a hiányszakmákra jelentkezők ösztöndíja 150 ezer, a házi gyermekorvosi és a sürgősségi orvostan ösztöndíj pedig nettó 200 ezer forint havonta.
Az egészségügyi államtitkár csak félreértésnek minősítette, hogy minden fiatal szakorvosnak nettó 270 ezer forintos bért ígértek volna, miközben a valóságban mindössze 357 kezdő szakorvos kap 151 ezer forintos szakorvosi támogatást, amivel eléri ezt az összeget. A többiek kevesebbet keresnek, mint amikor rezidens ösztöndíjat kaptak, de - ahogy azt a héten az államtitkárság többször is kifejtette - a pályázat előttük is nyitva áll, legközelebb márciusban adhatják be igényüket.