egészségügy;orvosok;rezidensek;egészségbiztosító;

Sipka Balázs, Ónodi-Szűcs Zoltán és Mészáros János helyettes államtitkár a sajtótájékoztatón FOTÓ: MTI/BRUZÁK NOÉMI

- Tárgyal, tárgyal az államtitkár

A fiatal szakorvosjelöltek 35 százaléka egy hónapos csúszással, 15 százaléka pedig ennél is nagyobb késéssel kapja meg az ösztöndíját, az egészségügyi államtitkár azonban heteken belül megoldást ígér. Kiszivárgott hírek szerint az ágazat több országos intézménye, így az egészségbiztosító mégis önálló maradhat. Aláírták az ágazati kollektív szerződés első fejezetét.

Folyamatosan csúsznak a rezidens ösztöndíjak kifizetései, ami nehéz helyzetbe hozza a fiatal orvosokat – figyelmeztette a mellette ülő egészségügyi államtitkárt a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) új elnöke az államtitkárságon tartott tegnapi sajtótájékoztatón. Sipka Balázs visszásnak tartja, hogy ha a szakorvosjelölt nem tart be valamilyen szabályt, azonnal visszafizettetik vele az ösztöndíjat, miközben az állam rendszeresen pontatlanul utal. Ónodi-Szűcs Zoltán elismerte, hogy eddig valóban hosszú és bonyolult jelentési és elszámolási rendszer működött az ösztöndíjak kifizetésére, de épp a rezidensekkel folytatott tárgyalások eredményeként már készül az új szabályozás, ami felgyorsítja és kiszámíthatóvá teszi az utalásokat. Jelenleg a fiatal szakorvosjelöltek 35 százaléka egyhónapos csúszással, 15 százaléka pedig ennél is nagyobb késéssel kapja meg a pénzét. Az államtitkár ígérete szerint február végére, legkésőbb március elejére kormány elé kerülhet az új szabályozás, ami megszünteti ezeket a csúszásokat.

Sipka Balázs azt is felvetette, hogy a rezidens ösztöndíjak jók, de csak részben javítják a pályára lépő orvosok hosszú távú kilátásait, hiszen nem épülnek be az alapbérekbe, vagyis nem számítanak a pótlékok kiszámításakor és a nyugdíjaknál sem. Folytatják a tárgyalásokat a kormánnyal, hogy a rendszer ebbe az irányba mozduljon. A Népszava kérdésére, hogy van-e kormányzati szándék az egészségügyi ösztöndíjak alapbéresítésére, Ónodi-Szűcs Zoltán kitérő választ adott. Kifejtette, hogy az államtitkárság minden felvetett kérdéshez, problémához konstruktívan kíván hozzáállni, de az idén ez biztosan nincs napirenden, azt pedig még nem lehet látni, hogy jövőre gondolkodhat-e róla a kormány.

Mégis lehet ágazati kollektív?
A Népszava érdeklődésére jelentette be az államtitkár a rezidensösztöndíjakról tartott tájékoztatón, hogy még pénteken aláírják az egészségügyi sztrájkbizottsággal a tervezett ágazati kollektív szerződés munkaidő és pihenőidő szabályozásról szóló fejezetének jegyzőkönyvét. Ez érzékeny pont az ágazat dolgozóinak életében, mert az ügyeletek, műszakok átadásának akár félórás időtartama jelenleg nem számolható el munkaidőként, ami jelentős ingyenes túlórákra kényszeríti az ápolókat. Cser Ágnes, a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (MSZ EDDSZ) elnöke később emlékeztetett arra, hogy a mostani megállapodás után két hét múlva folytatódnak a tavaly májusban indult sztrájktárgyalások.
Lapunknak arra a felvetésére, vajon a 2017-es költségvetés tervezéséig hátralévő néhány hónap elegendő lehet-e a béreket szabályozó kérdések, bennük a rezidensösztöndíjak esetében is felmerült alapbéresítés tisztázására, Ónodi-Szűcs Zoltán azt felelte, rajta nem múlik a sikeres egyeztetés.

Az idei rezidenspályázatok február 3-án lezárultak, 924 jelentkezést fogadtak be, a pályázatok elbírálását pedig egy olyan bizottság végzi majd, amelynek a MRSZ is tagja. A szakorvosjelöltek általános Markusovszky Lajos-ösztöndíjára 546-an, a hiányszakmákra kiírt ösztöndíjra 357-en, a házi gyermekorvosi és a sürgősségi orvostan ösztöndíjra hárman-hárman, a kórházgyógyszerészi ösztöndíjra pedig tizenöten jelentkeztek. A rendes szakorvosjelölti ösztöndíj nettó 100 ezer, a hiányszakmákra jelentkezők ösztöndíja 150 ezer, a házi gyermekorvosi és a sürgősségi orvostan ösztöndíj pedig nettó 200 ezer forint havonta.

Az egészségügyi államtitkár csak félreértésnek minősítette, hogy minden fiatal szakorvosnak nettó 270 ezer forintos bért ígértek volna, miközben a valóságban mindössze 357 kezdő szakorvos kap 151 ezer forintos szakorvosi támogatást, amivel eléri ezt az összeget. A többiek kevesebbet keresnek, mint amikor rezidens ösztöndíjat kaptak, de - ahogy azt a héten az államtitkárság többször is kifejtette - a pályázat előttük is nyitva áll, legközelebb márciusban adhatják be igényüket.

Egészségügyi kárelhárítás
Az egészségügy vezetői elbizonytalanodtak, senki nem tudja pontosan, mi a feladata – így jellemezte az ágazat mostani helyzetét Sinkó Eszter szakközgazdász egy regionális konferencián, amelyről a medicalonline.hu számol be. A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának igazgatóhelyettese arról számolt be, hogy a háttérintézmények felszámolásáról szóló eredeti tervekhez képest az egészségügyben talán kevesebb áldozatot kell hozni. Sinkó Eszter úgy tudja, az Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központot biztosan beáldozzák, de kiszivárgott hírek szerint megtarthatja önállóságát az Országos Tisztifőorvosi Hivatal, és talán az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is. Utóbbitól viszont elveszik az ellátásszervezési feladatokat, amelyet tavaly aggattak a nyakába. Talán megússza az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet és a rezidensösztöndíjak kifizetését intéző Egészségügyi Nyilvántartási és Képzési Központ is. Az egészségügyi szakközgazdász arra is emlékeztetett a konferencián, hogy a 2010 óta folyamatossá vált átszervezések az érintettek megkérdezése nélkül zajlottak, az ágazat szereplői úgy látják, a szakpolitika eltűnt a rendszerből. A politika felülírt mindent.



Összesen nyolcszázmillió és egymilliárd forint között kell fizetnie az Országos Roma Önkormányzatnak (ORÖ), ha új választásokat írnának ki az önkormányzat feloszlatását követően – írta a Népszabadság.