- Direkt küldte épp Lukács Zoltánt és Nyakó Istvánt az Alkotmány utcába, hogy ott a hajszerkezetükkel kiríjanak a tömegből?
- Nem tudom, mire céloz (nevet - a szerk). Először is nem az a kérdés, hogy egy pártelnök milyen szempontok alapján bíz meg valakit egy jogi kezdeményezés benyújtásával, hanem az, hogy 15-20 skinhead várja a képviselőinket a helyszínen. Éppen ezért ragaszkodunk ahhoz, hogy a kormány, illetve a kormánypártok adjanak konkrét, kielégítő választ erre, vizsgálják ki a fekete kedd eseményeit, tisztázzák érintettségüket. Mondják meg, hogy mit kerestek ott azok, akik a megalapozott gyanú - és most már a Kúria megállapítása - szerint is bűncselekményt követtek el.
- A múlt heti az állampolgári joggyakorlás fekete keddje volt?
- Sőt, már két ilyen fekete kedd is van. A múlt héten bebizonyosodott, hogy a kormány - a hatalmon lévő párt felső vezetéséhez kötődő verőlegények révén - ellehetetleníti az állampolgári jogok jóhiszemű és törvényes gyakorlását. Ezzel egy társadalmilag megalapozott és az emberek többsége által elutasított kérdésben, a boltok vasárnapi zárva tartása ügyében akar megakadályozni egy kezdeményezést. A szabad döntés jogát korlátozták. Orbán Viktor azt mondta, hogy a nép feje felett nem lehet döntéseket hozni, ő maga azonban nem először rendelkezik az állampolgárok életéről, az ő bevonásuk, sőt beleszólási lehetőségük nélkül. A skinheadek bevetésére hosszú hónapok jogi trükközése után került sor. S a választások tisztaságáért felelős intézmények ahelyett, hogy tisztázták volna a helyzetet újabb jogsértésekre adták a fejüket. Mindez túlmutat a Nemzeti Választási Irodában (NVI) és a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) ülésén történteken. Minden magyar állampolgár fölteheti most a kérdést: ha én másként gondolkozom, pedagógusként, egészségügyi dolgozóként, buszsofőrként, vagy hétköznapi munkásemberként, mint a hatalom, akkor engem is meg fognak akadályozni a jogaim gyakorlásában, korlátozni fognak választáskor az urna előtt is?
- Lehet itt másként gondolkodni, csak otthon, a négy fal között teszi az ember.
- Éppen ez a hatalomfölfogás lepleződött le a népszavazási botrányban. Leleplezték magukat azok, akik az állampolgárok szolgálatára esküdtek, elárulták az embereket. Nekem nem tisztem megvédeni az NVI, vagy az NVB elnökét, ezernyi vitám és jogi csatám van és volt velük. Az is zavar, hogy Patyi András a választási bizottság elnöki tisztsége mellett az Államreform Bizottság vezetője, illetve a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora is, ami számomra összeférhetetlen. De most ő egy olyan szakmailag és törvényi szempontból megalapozott javaslatot tett le az asztalra, amelyet a sajátjai szavaztak le érdemi indoklás nélkül, kizárólag a kormány akaratát kiszolgálva. Úgy is fogalmazhatnék, a köz szolgálatát fölváltotta a direkt párthatalom szolgálata.
- Ez az ügy közérthetővé teszi a hatalomgyakorlás módjának eddigi kritikáit?
- Valóban, a bőrfejűek bevetésével világossá vált a Fidesz hatalomgyakorlásának lényege. Megmutatkozott, hogy Orbán Viktortól és körétől idegen a demokratikus joggyakorlás, ennek a hatalomnak a természetét, a manipuláció, az erőfitogtatás jellemzi. Ha valaki ezt nem fogadja el, s megpróbál szakember lenni, azt azonnal lenyomja erőből. Jelzem: a pedagógusok semmi mást nem tettek az elmúlt hónapokban, mint hogy a saját szakmai kompetenciájuk mellett érveltek, a szakma, a tudás szabadságáért küzdöttek. Azt képviselték a tanárok, hogy az a tudás, amelyet ők felhalmoztak a hivatásuk gyakorlása során, képessé teszi őket arra, hogy tudjanak önállóan dönteni, gondolkodni, s a tudásukat képesek továbbadni a jövő generációinak, a gyermekeinknek. Mindezt azért, hogy Magyarország ne veszítse el a jövőjét. Ez frázisnak tűnhet, pedig tény. "Egy nemzet ereje a kiművelt emberfők sokaságában rejlik." Széchenyi István szavai ma is aktuálisak, hiszen ami most történik, az azt bizonyítja, hogy a hatalomnak nincs igénye a szakmaiságra, a kormánynak pedig nincs önkorrekciós képessége. Egyértelműen látszik, hogy a gondolkodás és a döntés szabadsága elfogadhatatlan a hatalom számára.
- A múlt vasárnapi, salgótarjáni szocialista győzelem ennek a - mint fogalmazott - lelepleződésnek jele, vagy egy abból következő fordulatnak az előszele?
- A győzelem azt bizonyította, hogy a helyiek pontosan értették, mi a tétje, s az üzenete egy ilyen időközi választásnak. Már a kampányban is érződött, a kormányzati szereplők fenyegető fellépései is mutatták, hogy a hatalomnak elveszett a realitásérzéke, nem észleli a valóságot. Hiába fogalmaznak meg hazug üzenetet széles médiafelületen terjesztve, ha a helyiek a bőrükön érzik, a mindennapjaikban észlelik a valóságot: a nyomor, az nyomor. A szegénység kézzelfogható. A szegény emberek zsarolására a válasz az lett: a tisztesség nem megvehető. Salgótarján lakóinak többsége arra szavazott, amit Dóra Ottó megkezdett: tisztességes együttműködésre.
- Vasárnap este azt is mondta, hogy a legjobb közvélemény-kutatás a választás. Úgy hiszi, hogy túlmutat Salgótarjánon ez a választási eredmény?
- Igen, túlmutat. Helyből indul a változás. Salgótarjánban a hétköznapi valóság válaszolt arra a hatalmi politikára, amit a kormány képvisel. És ez valóban túlmutat Salgótarján közigazgatási határain. Azok az emberek, akik ugyanolyan élethelyzetben vannak, mint a tarjániak, az országban csaknem négymillióan vannak. Ha őket ma megkérdezhetnénk, mit gondolnak a kormány intézkedéseiről, például a földügyben, vagy a vasárnapi nyitva tartás ügyében, sokkal pontosabb képet kapnánk a magyar valóságról. Éppen ezt nem akarja a hatalom.
- A kormány folyamatosan a társadalom bevonását kommunikálja, például a nemzeti konzultációkkal, vagy most épp a kvótaügyi népszavazással.
- De ebben is leleplezték önmagukat. Az NVB előtt éppen ezen a héten volt egy jogilag megfelelően alátámasztott, a társadalmat ténylegesen érintő, a magyarok életvitelét és joggyakorlását lényegében befolyásoló kérdés. A valódi Magyarországnak az az igénye, hogy erről a nép dönthessen, azaz hogy legyen valódi döntési szabadsága az embereknek. Ezzel szemben áll a kormány népszavazási kezdeményezése, amelyet a hazai és a nemzetközi jogász szakma is egyértelműen vitat. Olyan kezdeményezésnek engedett utat az NVB, amelynek nem világos a következménye sem a kormányra, sem az Országgyűlésre nézve. Olyan kérdést, amely kapcsán nem világos, hogy összhangban van-e az alaptörvénnyel, mennyiben érinti az ország európai uniós elköteleződését és nemzetközi jogi kötelezettségeit. Egy ilyen lépést csak veszélyesnek lehet minősíteni. Éppen ezért a választási szervek a második fekete kedd után elvesztették azt a jogukat, hogy kijelentsék: ők a mindenkori választások tisztaságát képesek garantálni.
- De még csaknem egy évtizeden át ezek a tagok uralják a választási szerveket.
- Igen, éppen ezért nehéz munka vár ránk. A 2018-as országgyűlési és a 2019-es önkormányzati választások tisztasága érdekében, nem mondhatunk le, s nem is fogunk lemondani arról, hogy választ kapjunk, mi történt itt az elmúlt két hétben. A miniszterelnök ebben az ügyben is megkerüli az igazságot. A kormánynak ugyanis, ahogyan az általa felügyelt állami intézményeknek is, felelőssége van a választás, s az ahhoz kötődő állampolgári jogok gyakorlásának biztosításában. Ez kötelessége. Amíg a múlt keddi eseményeket nem vizsgálják ki, a kormányoldal nem tisztázza magát minden kétséget kizáróan, s amíg a bűncselekményt elkövetőket nem büntetik meg, addig alapjaiban kérdőjelezhető meg, hogy Magyarországon a kormány akarja-e biztosítani a választáshoz fűződő alapjogok érvényesülését.