repülőgépbaleset;Kuala Lumpur;Malaysia Airlines;

2016-03-25 06:41:00

Rolls Royce-logó a roncsdarabon

Ausztrál illetékesek megerősítették, hogy a napokban talált újabb roncstöredék „nagy valószínűséggel” a több mint két éve rejtélyes körülmények között eltűnt maláj gép, a MH 370-es járat darabja lehet. Malajzia közlekedési minisztere, Liow Tiong Lai kedden jelentette be, hogy egy dél-afrikai régész is rábukkant egy roncsdarabra, amelyen a Boeing 777-es utasszállító repülőgép motorját gyártó cég logójának egy része látható.

A 35 éves dél-afrikai archeológus, Neels Kruger a mozambiki tengerparton, a Mossel-öböl egyik strandján sétált, amikor furcsa tárgyra figyelt fel a homokban. Amikor megfordította, rögtön rájött, hogy egy fekete Rolls Royce logóval ellátott fehér töredéket talált. Azonnal arra gondolt, hogy az eltűnt repülő darabját tartja a kezében. Fotókat készített, elküldte egy pilóta barátjának, aki több másik kollégával konzultálva megerősítette, hogy ez egy repülőgép motorjának töredéke. Kruger értesítette a dél-afrikai polgári légihatóságot, akik arra kérték, óvatosan csomagolja be és őrizze meg a töredéket, amíg érte nem mennek.

Nemrégiben két darab is felbukkant, egy mintegy egy méter hosszúságú, háromszögletű farokrészt egy amerikai kincskereső, Blaine Gibson találta meg, szintén a mozambiki tengerparton, egy másik nagyobb, fehér darabot egy dél-afrikai tizenéves, Liam Lotter még karácsonykor fedezte fel, de mivel szülei lebeszélték, csak idén március elején jelentkezett a hatóságoknál. Tavaly júliusban Réunion partjainál egy szárnyrészre, úgynevezett flaperonra bukkantak. A tengeráramlás alapján nem kizárható, hogy Afrika keleti részéhez sodródtak az ismeretlen okból lezuhant gép darabjai.

A Malaysia Airlines MH 370-es járata 2014 március 8-án tűnt el, az utasszállító gép 239 emberrel a fedélzetén Kuala Lumpurból Peking felé indult, de a repülésirányító hatóságok csak nagy késéssel fedezték fel, hogy eltűnt a radarképernyőktől. A műholdas adatok elemzése alapján az Indiai-óceán déli részén, Ausztrália partjainál folyik máig a víz alatti kutatás a roncsok után, már 100 ezer négyzetkilométernyi területet fésültek át eredmény nélkül. A kutatást várhatóan júniusban végképp lezárják.