MSZP;Magyar Posta Zrt.;közérdekű adatok;állami vállalat;adatigénylés;

2016-04-19 07:24:00

A posta tízmilliókért adná az adatokat

Hatalmas mennyiségű közérdekű adatot is hajlandó lenne kiadni az állami tulajdonú Magyar Posta Zrt. Tóth Bertalan kérésére, ám ennek 67 milliós költségét az adatigénylő ellenzéki politikusnak kellene állnia - írja az Origo.

A hétfő reggel érvényes összeg azóta feljebb kúszott, ugyanis a Postáéhoz hasonló taktikát alkalmaz az érdekeltségébe tartozó Díjbeszedő, valamint a vagyonkezelője is. Előbbi 6,5 milliót, utóbbi ennek felét kérné az adatokért cserébe. Az MSZP frakcióvezető-helyettese március végén 23 levélben kért ki különböző, a Magyar Posta Zrt. működésével és gazdálkodásával kapcsolatos közérdekű adatokat az állami vállalattól. A képviselő így többek között kíváncsi a Posta közgyűlésének, felügyelőbizottságának és vezérigazgatójának 2013. január 1-jétől, az FHB Kereskedelmi Bank Zrt. közgyűlésének pedig a 2014. január 1-től hozott határozataira, a Posta és ügyvédi irodák, könyvvizsgálók, valamint mintegy 120 gazdasági társaság között kötött szerződésekre és azok teljesítéseire.

Az összegnek csak elenyésző hányada az adathordozók (DVD-k) ára, a nagyobb tétel az üzletileg kényes vagy személyes adatok kitakarása a dokumentumokból - derül ki a Posta válaszából.

A Posta előzetes becslése szerint mintegy 35500 oldalnyi iratanyagról van szó. A Postánál felmerülő költség meghaladja a 67 millió forintot, és azért csak ennyi, mert a Posta nem lefénymásolja, hanem beszkenneli, majd DVD-re írja ki a dokumentumokat.

A satírozást csak erre feljogosított személy végezheti, akinek az órabére 7500 forint. Ha egy munkavállaló negyedóra alatt végezne egy oldallal, akár öt évig is elszöszmötölhetne, mire a 35 ezer oldal végére jutna.

Tóth Bertalan a Népszavának elmondta, nem hagyja annyiban a dolgot, bíróságon támadja meg a Posta jogkorlátozó próbálkozását. A képviselő időhúzásnak tekinti a az adatkikérés forintosítását, amelyre szerinte a postatörvény legutóbbi módosítása sem ad lehetőséget, függetlenül attól, hogy esetükben az Alkotmánybíróság (AB) zöld utat adott az üzleti adatok eltitkolásának. Az Ab viszont azt is kimondta - tette hozzá a képviselő -, hogy az új törvény nem lehet jogkorlátozó, tehát nem korlátozhatja a közérdekű adatokhoz való hozzáférést. Így - mint Tóth korábbi adatkikéréseinél is - ismét a bíróság mondhatja ki a végső szót a Posta által fizetés nélkül kiadandó közérdekű adatok köréről.