Obama a Brexit ellen

Helikopterrel érkezett az Obama-házaspár Windsorba, II. Erzsébet és férje, Fülöp edinburgh-i herceg személyesen fogadta Barack és Michelle Obamát a kastély mögötti gyepen. Az amerikai elnök a Daily Telegraph tegnapi számában közzétett cikkében azt írta, nagy-britanniai látogatásának elsődleges célja az volt, hogy személyesen köszönthesse fel a királynőt 90. születésnapja alkalmából. A windsori vizit ugyanakkor búcsúlátogatás is, a jövőre leköszönő amerikai elnök hivatalos minőségében valószínűleg utoljára vendégeskedik II. Erzsébetnél. Az amerikai elnöki párt 2011-ben hivatalos állami látogatáson fogadta a királynő, s jó kapcsolatukat az sem árnyékolta be, hogy első találkozásukkor, 2009-ben Michelle Obama a protokollt megsértve átkarolta a brit uralkodó vállát. Barack Obama a 12. amerikai elnök, akivel a királynő találkozott.
Az elnöki vizit másik, nem titkolt célja, hogy az amerikai elnök megtámogassa David Cameron brit kormányfőt a június 23-ra kiírt európai uniós referendum előtt. Obama a Telegraph-cikkben kiemelte, barátként, az amerikai-brit különleges kapcsolat szellemében nyilvánít véleményt. A briteknek, írta az amerikai elnök, büszkéknek kell lenniük arra, hogy az Európai Unió segítette az amerikaiak és a britek által is vallott értékek és gyakorlat – a demokrácia, a jogállamiság, nyitott piacok – elterjesztését az európai kontinensen és a perifériáján. „Egy erős Európa nem fenyegeti Nagy-Britannia globális vezető szerepét, hanem erősíti azt” – húzta alá Obama. Kiemelte, hogy az EU-tag Nagy-Britannia milyen fontos szerepet játszott az iráni nukleáris megállapodásban, a globális klímaegyezmény tető alá hozásában. Rámutatott, hogy a brit gazdaság számára hatalmas lehetőségeket nyitott meg az egységes piac, s reményét fejezte ki, hogy tovább növeli ezt az EU és az Egyesült Államok között formálódó szabadkereskedelmi egyezmény, a TTIP.
A Downing Street 10-ben folytatott tárgyalásokat követő sajtóértekezleten az amerikai elnök megerősítette, tárgyaltak a közelgő brit népszavazásról. Obama igen határozottan állást foglalt a brit EU-tagság mellett. Kifejtette, az Egyesült Államoknak érdeke, hogy egy erős Nagy-Britannia tagja maradjon az Európai Uniónak. Obama leszögezte ugyanakkor, a döntést a brit szavazóknak maguknak kell meghozni. A brit kormányfő a sajtóértekezleten leszögezte, az EU-tagság nem veszélyezteti az amerikai brit különleges jóviszonyt. A döntés a britek szuverén döntése lesz, de meghozatala előtt érdemes hallgatni a baráti tanácsra, mondta Cameron.
A Brexit, a brit EU-kilépés hívei már Obama útja előtt kifogásolták, hogy az amerikai elnök állásfoglalásával beleavatkozik a brit belügyekbe. Boris Johnson, London polgármestere, a „Vote Leave”-kampány vezéregyénisége a The Sun számára írt cikkében ismételten kifejtette, hogy az Egyesült Államok soha nem fogadna el olyan kötöttségeket, mint amelyeket az EU-tagság ró Londonra. Johnson egy nyilatkozatával túlment a határon, megjegyezte, hogy Obama "félig kenyai" származása miatt neheztel a brit birodalomra. A SkyNews által közölt felmérés szerint a britek 60 százaléka ellenzi, 29 százaléka helyesli az amerikai elnöki „beavatkozást”.