X_Foci Eb 2016;hulladék;Franciaország;labdarúgó Európa-bajnokság;Portugália-Magyarország;

2016-06-22 22:07:00

Csoportelső a magyar válogatott

Veretlenül, csoportelsőként jutott tovább a nyolcaddöntőbe a magyar labdarúgó válogatott a Franciaországban zajló labdarúgó Európa-bajnokságon, miután a torna eddigi talán legjobb mérkőzésén a nemzeti tizenegyünk 3-3-as döntetlent Portugália ellen. Félelmetes gólok, nagyszerű jelenetek jellemezték a mérkőzést, ráadásul mindháromszor mi vezettünk. Sokáig emlékezetes meccs lesz ez.

Feszült légkör uralkodott szerdán Franciaország szerte, mivel bombariadó miatt reggel kiürítették a lille-i sajtóközpontot. A magyarok találkozójának helyszínén, Lyonban is szigorították a biztonsági intézkedéseket, a magyar szurkolókat mindössze két kapun akarták beengedni a Portugália elleni mérkőzésre. Az óriási tömeg azonban a nagy hőség miatt rosszul viselte a lassú haladást, az egyik várakozó férfi el is ájult. A szervezők végül még időben kapcsoltak, s újabb kaput nyitottak a bejutáshoz. A portugál válogatott sztárja, Cristiano Ronaldo pedig a nap folyamán önuralmát veszítette el, az egyik őt faggatni próbáló riportertől elvette mikrofonját, s elhajította azt.

Bernd Storck szövetségi kapitány több játékosnak is pihenőt adott a nyolcaddöntőt megelőzően: nem szerepeltette a sárga lapos figyelmeztetésben részesülteket, így Kádárt és Nagy nyilvánvalóan már a nyolcaddöntőre gondolva. A portugálok ezzel szemben a lehető legerősebb összeállításukban léptek pályára. Ami a két együttes közös múltját illeti, eddig összesen során tíz alkalommal találkoztak egymással, hét portugál siker mellett három döntetlen született. A magyarok tehát még sosem győzték le aktuális ellenfelüket.

Forró meccsre volt kilátás. Szó szerint, hiszen 37 fokos hőségben kezdődött a meccs. Ehhez képest végig rengeteget futottak a játékosok, nyoma sem volt annak, hogy a körülmények finoman fogalmazva nem voltak éppen a legideálisabbak.

A mérkőzés tapogatózó játékkal indult, s noha a portugálok birtokolták többet a labdát, a magyar védelem jól állta a sarat. Guzmics Richárd a 13. percben felrúgta Nanit, a játékvezető pedig felmutatta neki a sárgalapot. Negyedóra elteltével már az ötödik szögletét rúghatta a portugál csapat, veszélyt azonban egyikből sem tudott okozni. Nem úgy a magyarok, akik első lehetőségüket gólra váltották. Egy jobboldali szögletet követően Gera Zoltánhoz került a labda, aki 18 méterről a hosszú alsóba bombázott. A magyar válogatott tízese 2014 novembere után volt ismét eredményes a nemzeti csapatban, ahol összességében 25. találatát jegyezte. Ez volt az Eb egyik legszebb találata!

A 29. minutumban aztán Juhász Roland is besárgult, így a válogatott mindkét középhátvédje idejekorán begyűjtötte a maga lapját. A megítélt szabadrúgást Ronaldo tűzte kapura, Király Gábornak először kellett hárítania. A 40. percben Pepe kanalazását követően Nani talált a magyar kapuba, a játékvezető azonban lesállás miatt szerencsére annulálta a találatot. Egy perccel később azonban már nem kerültük el a gólt: Nani most már tényleg egyenlíteni tudott: üres területre mozgott a tizenhatoson belül, Guzmics lemaradt róla, majd Király mellett a rövid alsóba gurított. A hajrában tovább éledeztek a portugálok, a magyar csapat számára jókor jött a félidő.

De még milyen jókor! A második félidő elején Szalai buktatása után Dzsudzsák végezhetett el szabadrúgást 26 méterről, a labda megpattant a sorfalon, s a portugál kapus tehetetlen volt. 2-1 a magyarok javára! Dzsudzsák mondhatni oktatta Ronaldót, hogy is kell elvégezni egy szabadrúgást. Egy perccel később majdnem növeltük az előnyt, de Lovrencsics az oldalhálót találta el. Kár a kihagyott helyzetért, mert a 49. percben máris egyenlített az ellenfél, méghozzá egy csodaszép góllal: egy jobboldali beadás után Ronaldo sarokkal vette be Király kapuját (2-2). Gyors gólváltás volt tehát a második félidő első négy percében.

A magyar csoda azonban nem ért véget: az 54. percben ismét Dzsudzsák volt a főszereplő. Dzsudzsák szabadrúgása visszapattant a sorfalról, de ismét hozzákerült a labda, befelé vitte azt, rálőtte, megpattant egy portugál védőn, s védhetetlenül vágódott a jobb felső sarokba (3-2). A kétszeres gólszerző gólöröm miatt sárga lapot kapott. Utoljára egyébként a portugálok 2014. június 16-án kaptak több mint két gólt: akkor világbajnoki csoportmeccsen szenvedtek 4-0-s vereséget a németektől.

Ezzel azonban még nem értek véget az elképesztő izgalmak. A 62. percben egy bal oldali beadás után Ronaldo fejjel volt eredményes. Juhász maradt le róla (3-3). Aztán egy perccel később majdnem megint vezetést szereztünk: szélvészgyors támadás után Lovrencsics adott balról középre, Szalai jobb belsővel a kapufát találta el. Egy perccel később megint helyzetbe kerültünk, de maradt a 3-3. Lüktetett a játék, s a külföldi hírportálok is elismerték, hogy ennek a meccsnek az Eb-n mindez idáig nem volt pártja.

Ezután kicsit csökkent az iram, de ahhoz képest, micsoda játék folyt a 70. percig, s mennyit futottak a rekkenő hőségben, ez teljesen érthető volt. Támadgatni próbáltak a portugálok, de ez inkább meddő mezőnyfölény volt. A majdnem 20 ezer magyar drukker szédületes hangulatot teremtett. „Itthon vagyunk!” – skandálták, s tényleg az lehetett az érzésünk, mintha a válogatott hazai környezetben lépne pályára.

Közben Bernd Storck cserékkel próbálta frissíteni a csapatot, először a rengeteget dolgozó Szalait hozta le, s Németh Krisztiánt hozta a helyére, majd a 82. percben Lovrencsicset váltotta Stieber.

Fél év letöltendő egy magyar drukkernek
A magyar válogatott szombati marseille-i mérkőzése után öt magyar szurkolót vettek őrizetbe, egyiküket hivatalos személy elleni erőszak miatt hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítéltek.
A drukkerek közül kettőt pirotechnikai és tiltott eszközök birtoklása, kettőt garázdaság, egyet pedig hivatalos személy elleni erőszak miatt vettek őrizetbe. Utóbbit videofelvételek alapján azonosították. A másik négy tettest szabadlábra helyezték, illetve 250-500 euró közötti pénzbüntetésre ítélték, de nem utasították ki őket az országból.
MTI

Tabella
1. Magyarország 1 2 0 6-4 5 pont
2. Izland 0 3 0 4-3 5
3. Portugália 0 3 0 4-4 3
4. Ausztria 0 1 2 1-4 1

Bernd Storck szövetségi kapitány elmondta, fantasztikus teljesítményt nyújtott csapata, s gratulál az együttesnek. Mint mondta, mindig időben tudtak újítani, s nemcsak védekezésben nyújtották a maximumot, rendre próbáltak előremenni. "Egy álom valósult meg" - fogalmazott. Gera Zoltán elmondta, alig várják már a következő mérkőzést.

A válogatott legközelebb hétfőn lép pályára a nyolcaddöntőben.

F csoport, 3. forduló
Magyarország-Portugália 3-3 (1-1)
Lyon, Stade de Lyon, 55500 néző
Jv.: Atkinson (angol)
MAGYARORSZÁG: Király – Lang, Juhász, Guzmics, Korhut – Pintér, Elek – Lovrencsics (Stieber, 82), Gera (Bese, 46.), Dzsudzsák – Szalai (Németh, 70.). Szövetségi kapitány: Bernd Storck
PORTUGÁLIA: Patrício – Vieirinha, Pepe, R. Carvalho, Eliseu – W. Carvalho – Mário, Moutinho (Sanchez, 46.), Gomes (Quaresma, 61.) – Nani (Pereira, 81.), Ronaldo. Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: Gera (19.), Dzsudzsák (47., 55.) illetve Nani (42.), Ronaldo (50., 62.)
Izland-Ausztria 2-1 (1-0)
Párizs, Stade de France, 50000 néző
Jv.: Marciniak (lengyel)
IZLAND: Halldórsson – Saevarsson, R. Sigurdsson, Árnason, Skúlason – Gudmundsson (Ingason, 86.) G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason – Sigthórsson (Traustason, 80.) Bödvarsson (Bjarnason, 71.). Szövetségi kapitány: Lars Lagerbäck és Heimir Hallgrímsson
AUSZTRIA: Almer – Klein, Hinteregger, Prödl (Schopf, 46.) Fuchs – Dragovic, Baumgartlinger – Alaba, Ilsanker (Janko,46.), Arnautovic – Sabitzer (Jantscher, 78.). Szövetségi kapitány: Marcel Koller
Gólszerző: Bödvarsson (18.), Traustason (94.) ill. Schopf (60.)

Ezrek ünnepeltek Budapest belvárosában

Lezárták a Margit hidat, a tömeg a Nagykörúton vonult a belváros felé, sokan a magyar válogatottat ünneplő rigmusokat skandálnak. A Erzsébet térről is tömeg indult el az Astoria és a Nyugati pályaudvar felé, a Károly körutat elfoglalták a szurkolók, akik folyamatosan tapsoltak. Leállt a tömegközlekedés. Az autósok és a buszok is dudálással csatlakoznak a szurkolók ünnepléséhez, folyamatosan hallatszott a "ria, ria, Hungária!". A Deák téren petárdák is robbantak.

A Nagykörúton több örömittas szurkoló felmászott a Wesselényi utcai villamosmegálló tetejére.

Belgium a következő ellenfél
A belga válogatott 1-0-ra nyert a svéd csapat ellen az E csoport harmadik fordulójában. Ezzel a második helyen végzett és a magyarokkal mérkőzik a nyolcaddöntőben, vasárnap 21 órakor Toulouse-ban.