MSZP;bevándorlás;Rogán Antal;offshore cégek;letelepedési kötvény;

2016-08-03 07:05:00

Sokat hoztak a konyhára fizetős bevándorlók

A kormányzati kötvénybizniszben ma az ellenőrzés rendszere egyáltalán nem működik, vagy pénzért eltekintenek minden jelzett kockázattól, ez pedig súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarországra és Európára - közölte az MSZP.

A párt szerint az ügyben a miniszterelnök felelőssége sem kerülhető meg: Orbán Viktor tudtával és beleegyezésével, üzletelnek Rogánék a letelepedési kötvényekkel, kérdés mekkora részt kapott az eddig már 100 milliárdos üzletből, amivel már egy városnyi gazdasági bevándorlót hívott be hazánkba". A párt követeli, azonnal függesszék fel a kötvények árusítását, a nemzetbiztonsági szervek világítsák át a közvetítő offshore-cégeket és a vásárlókat, az eredményeket hozzák nyilvánosságra; illetve indítsanak hivatalból vizsgálatot, s derítsék ki, ki a felelős azért, hogy sem a TEK, sem az Alkotmányvédelmi Hivatal, de rendőrség és a Bevándorlási Hivatal sem képes kiszűrni a bűnöző bevándorlókat.

Ezzel szemben Gulyás Gergely Fidesz-alelnök szerint az, hogy a vizsgálat négyszeres szűrőn megy át, az nagyobb biztonságot jelent az ország számára. Ugyanakkor Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke megjegyezte: a sajtó tényként kezeli, hogy kötvényvásárlással büntetett előéletű külföldiek is szereztek letelepedési jogot. A Belügyminisztérium szerint alaptalanok, minden igazságot nélkülöznek a letelepedési kötvényekkel kapcsolatos vádak. Megírtuk: júliustól a kabinet eltörölte a letelepedési kötvények szabályozásából azt a kitételt, miszerint a kötvényt jegyző külföldiek először csak tartózkodási engedélyt kapnak, és fél év tartózkodás után kapják meg a letelepedési engedélyt.

Gulyás szerint nem igaz, hogy azért változtattak a szabályokon, hogy azokat a Fideszhez közeli üzletembereket segítsék, akik a letelepedési kötvényeket értékesítik. Nem állította, hogy egyes részletei a szabályozásnak ne lennének vitathatóak, de szerinte maga a konstrukció jó.

A kötvények ügyében csalás gyanúja miatt feljelentést tett Szigetvári Viktor miután a 444 megírta, hogy az eladott kötvények vásárlóinak darabszáma és az így letelepedési engedélyt kapók száma között eltérés van. Az Együtt elnöke kifejtette, bizonyos, hogy a Rogán-Habony érdekkörhöz köthető program nemcsak komoly nemzetbiztonsági kockázatokat jelent, de milliárdos pénzügyi visszaélésekre is lehetőséget ad. A letelepedési-biznisz jól fut, a 444 becslései szerint a kötvények 2013-as bevezetése óta legkevesebb 65 milliárd forintos hasznot hozott a Rogán és körei által kijelölt közvetítőcégeknek. Közöttük van olyan, amely valamilyen formában Habony Árpádhoz köthető. A tanácsadó Hong Kong-i helikopteres városnézését például a Kínában árusító Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) egyik tulajdonosa fizette. Emellett több mint 5 milliárdot kereshetett a letelepedési üzleten egy Habonyhoz és a kabinetminiszterhez köthető ügyvéd, Kosik Kristóf. A Kosik Ügyvédi Iroda 5 ezer eurót kap minden kötvényértékesítés után. A szabályozás pedig világosan előírja, hogy a külföldiek csak a Kosik Ügyvédi Irodát bízhatják meg az elkészült letelepedési engedélyeknek a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalnál való átvételével. Ezzel kapcsolatban Gulyás kifejtette, ő maga sem tudja, hogy miért egy ügyvédi irodán keresztül kell intézni a papírokat.