Real Madrid;Európai Szuperkupa;Zinedine Zidane;Marco Asensio;

2016-08-11 07:52:00

Szenvedve nyert a Real

Zinédine Zidane második trófeáját is megnyerte, miután a norvégiai Trondheimben a Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid a hosszabbításban fektette két vállra az Európa-ligát sorozatban harmadszorra is megnyert Sevilla együttesét. A meccs hőse Sergio Ramos volt, aki reménytelen helyzetben mentette kétszer 15 percre a meccset.

Sok bírálatot kapott Zinédine Zidane a Sevilla elleni Európai Szuperkupa mérkőzés előtt, mondván: nem veszi elég komolyan a meccset. A védelem még csak rendben volt, hiszen a Carvajal, Varane, Sergio Ramos, Marcelo négyes alkotta, a középpálya (Kovacic, Casemiro, Isco) és a csatársor (Lucas Vázquez, Morata, Marco Asensio) azonban olyan összeállításban lépett pályára, amilyenben alighanem sosem fog. S ha ehhez még hozzávesszük azt, hogy Keylor Navas achilles gondjai miatt hiányzott a kapuból, megállapíthatjuk, hogy a csapat nagyobbik felét olyan játékosok alkották, akiknek időnként még a kispadon sem jut hely.

Zidane stratégiája azonban, jóllehet csak egy hajszálon múlott, de bejött. Egyértelműen kiderült számára, hogy a B-vonalból is többekre számíthat. Elsődlegesen Marco Asensiót említhetjük, aki a találkozó első 70 percében egyértelműen csapata legjobbja volt.

Asensio beállítása azért is volt meglepetés, mert még a meccs előtt másfél órával közölt összeállításokban sem bukkant fel a neve. Amikor pedig kifutott a pályára, a Real-szurkolók is egymástól kérdezgették: ő meg ki? Pedig egyszer már a spanyol válogatottban is bemutatkozott a 20 éves fiatalember. Papíron ugyan 2014 óta áll a királyi gárda alkalmazásában, de ez volt az első mérkőzése a madridiaknál, eddig ugyanis egy évig korábbi klubjánál, a Mallorcánál, majd az elmúlt szezonban az Espanyolnál szerepelt kölcsönben.

Már a mozgásán is látszik: a jövő nagy ígérete. Kiválóan lát a pályán, remekül cselez, gyors. A Real vezetését jelentő 21. percben szerzett találata pedig egyenesen élményszámba ment: egy védő takarásában csavart védhetetlenül a bal felsőbe 21 méterről. Vagyis a rúgótechnikájával sincsenek bajok.

Amennyire jó benyomást tehetett ő a szurkolókra, annyira hiányérzetük lehetett a nagy visszatérő, Álvaro Morata teljesítménye kapcsán. Két remek évet tudhatott maga mögött a Juventusnál, ahol 63 mérkőzésen 15 gólt szerzett. Kihagyhatatlannak számított Massimiliano Allegri együtteséből, s nyugodtan mondhatjuk: a nagy tehetség az olasz trénernek köszönhetően vált felnőtté. Most azonban megint azt a kissé kedvetlenül focizó Moratát láthatták viszont a Real hívei, aki 2014-ben elhagyta a klubot. Megint nehéz dolga lesz majd, hiszen ha felépül, Cristiano Ronaldót kellene kiszorítania a csapatból.

Zidane együttesének az első félidőben voltak kifejezetten jó szakaszai, azután azonban, hogy az első félidő 41. percében az argentínai születésű, de olasz válogatott Franco Vázquez egyenlített, túlnyomórészt az Európa-liga győztes dominált. A második játékrészben szenvedtek a madridiak, az andalúziaiaknak viszont szinte minden bejött, s még színesebb lett a játékuk, miután beállt az ukrán válogatott Konopljanka, akitől nem lehetett elvenni a labdát. Az ő büntetőjével szerezte meg a vezetést a Sevilla a 72. percben. Hogy jogos volt-e a büntető, vagy sem, ezen azért el lehet vitatkozni.

Ahogy fogyott az idő, úgy engedte át a kezdeményezést a Sevilla a madridiaknak, játékukban azonban nem volt igazi átütőerő, pedig ekkor már Benzema, Modric és James is a pályán volt. Ahogy közeledett a lefújás pillanata, úgy lett egyre több a szabálytalanság. A Sevilla drukkerei a lelátón már a győzelmet ünnepelték, amikor megtörtént a csoda: a ráadásban, a 92. percben Lucas Vázquez jobbról beadott, s a középen üresen hagyott, már csatárt játszó Sergio Ramos közvetlen közelről a kapuba fejelt. Óriási védelmi hiba volt, érthetetlen, miért nem figyeltek rá a Sevilla védői (2-2).

Ez a gól teljesen felszabadította a Realt, a hosszabbításban már teljesen megváltozott a játék képe. Úgy látszott, csak idő kérdése a vezető gól kivált azután, hogy a 93. percben az andalúziai védő, Kolodziejczak megkapta második sárga lapját is. Később azonban alábbhagytak a madridi rohamok, s mintha mindenki a 11-esekre várt volna. Dani Carvajal azonban egy perccel a hosszabbítás vége előtt gondolt egy merészet, végigiramodott a jobb oldalon, bemutatott pár cselt, majd már a 16-oson belülről külsővel megszerezte a győztes találatot (3-2). A Real történetének harmadik Európai Szuperkupáját szerezte meg 2002 és 2014 után. Veresége ellenére az argentin Jorge Sampaoli együttese is minden dicséretet megérdemel.

Zidane számára tehát a lehető legjobban indul az évad. A találkozó után nem győzte elismerő jelzők sorával illetni Sergio Ramost. „Ő jelentette a különbséget – mondta el csapatkapitányáról az egykori aranylabdás. – Nem csak a kapitányunk, hanem rendkívül fontos játékosunk is. Nem adtam neki semmilyen különleges utasítást. Mindig képes a többiek fölé nőni”. Hozzátette, „jó csapatunk van. Kivált, ha hozzávesszük azt, hogy többen most nem is lehettek itt velünk. Rendelkezünk tapasztalt és fiatalabb játékosokkal egyaránt, de az a legfontosabb, hogy a csapat együtt van”. Elmondta továbbá azt is, gratulálni kell a Sevillának is nagyszerű előadásáért. Zidane az ötödik olyan személyiség a labdarúgásban, akinek mind játékosként, mind pedig edzőként sikerült elhódítania a trófeát.

Marad az ifjú tehetség
A mérkőzés meglepetésembere Marco Asensio volt, aki első madridi mérkőzésén megmutatta, mire képes. A 20 éves játékos iránt ugyan több klub érdeklődik, Zidane azonban továbbra is számít rá.
Zidane a Marca című lapnak elmondta: „Asensio velünk marad. Ez a tervem. Láthattuk, milyen jó játékra képes”. Mint mondta, tökéletes volt, amit nyújtott a Sevilla ellen, s nem csak a találata miatt.