Orbán-kormány;MSZP;munkaerőpiac;

2016-08-14 16:09:00

MSZP: a kormány hülyíti az embereket

 Az MSZP szerint valótlanok a kormány munkaerőpiaci statisztikái.

Gúr Nándor, az MSZP alelnöke vasárnap, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján azt mondta, semmi nem lett az Orbán Viktor által 2010-ben megígért egymillió munkahelyből, viszont azóta már 600 ezren mentek külföldre dolgozni, pénzt keresni, hogy eltarthassák magukat és a családjukat.

Az idei első félévi adatok szerint a munkanélküliek 16 százaléka 25 év alatti, háromnegyedük reménytelen helyzetben van és az utcán kezdi a nagybetűs életet közfoglalkoztatottként - tette hozzá az ellenzéki politikus. "A kormány hamis statisztikákkal hülyíti az embereket" - fogalmazott Gúr Nándor. Elmondása szerint az állítólagos 4,2 millió munkahelyből 150-200 ezret diákok töltenek be, akik korábban nem is szerepeltek a statisztikákban, csakúgy, mint a 200 ezer közfoglalkoztatott és az a 150 ezer külföldön dolgozó, aki valamiért a magyar statisztikákba került be. Így a foglalkoztatottak valós száma összesen több mint félmillióval kevesebb a kormányzati propagandában hangoztatottnál, tehát alig 3,7 millió - fejtette ki a szocialista politikus.

Gúr Nándor arra is felhívta a figyelmet: a közfoglalkoztatottak havi nettó 52 ezer forintos jövedelme 8 ezer forinttal kevesebb, mint a 2010-es kormányváltás előtti. Azt hangoztatta: az MSZP olyan országot szeretne, ahonnan nem menekülnek a munkát kereső emberek. Ehhez szükség van a szakképzés megújítására, piaci igényekhez igazítására; támogatással ösztönözni kellene a hiányszakmákban képzést vállalókat, továbbá támogatást kellene adni az ország munkaerőhiányos területein elhelyezkedők szállás- és közlekedési költségeihez - sorolta Gúr Nándor, 100 ezer forintos nettó minimálbért szorgalmazva.

Az október 2-i népszavazással kapcsolatos újságírói kérdésre az ellenzéki politikus úgy reagált: badarság a népszavazásra feltett kérdés, hisz nincs is kötelező betelepítés. Valójában Orbán Viktor félelemkeltéssel próbálja stabilizálni a rendszerét, a népszavazás pedig az ország EU-ból való kivezetésnek előjátéka - értékelt, arra buzdítva az embereket, hogy maradjanak otthon, "hogy aztán Európában maradhassanak".