daganat;Országos Onkológiai Intézet;hospice;rákbetegek;

2016-09-10 07:11:00

Elfutnak a daganat elől

A rákbetegek kezelésében, gyógyításában már gyors tempóban követjük a világot, de rehabilitációjuk és a menthetetlen daganatosokat és családjukat segítő hospice rendszer kiépítésében még le vagyunk maradva. Szakmai konferencia és betegfórum volt tegnap az Országos Onkológiai Intézetben a legújabb kezelés, az immunterápia megismertetésére.

A rákgyógyítás minden új lehetőségéről tájékoztatnunk kell a betegeket, a Magyar Rákellenes Ligának ez az egyik legfontosabb feladata – indokolta a daganatok leküzdésének forradalmian új eszközét, az immunterápiát bemutató tegnapi rendezvényen a betegszervezet elnöke, hogy miért szerveztek a kérdésről szóló tudományos, orvosi konferenciával párhuzamosan ismeretterjesztő előadásokat is az Országos Onkológiai Intézetben. Bittner Nóra, aki május óta vezeti a Rákellenes Ligát és maga is onkológus, azt hangsúlyozta, nagyon fontos, hogy a betegek megismerjék a terápia kínálta gyógyulási esélyeket és a mellékhatásait is.

A liga országszerte 40 alapszervezetet működtet, sok beteg volt kíváncsi most is az új kezelési lehetőségre, hiszen az immunterápia nálunk alig több mint egy éve kínál esélyt a gyógyulásra vagy az élet meghosszabbítására. Ebben az esetben a szervezet saját immunrendszerét állítják hadrendbe a beteg sejtek osztódásának megállítására. Sok elterjedt ráktípusban alkalmazzák már sikeresen a módszert, de ritka daganatoknál még csak a klinikai vizsgálatoknál tartanak.

Előadásában az onkológus az idő fontosságára hívta fel a figyelmet. Ez azzal kezdődik, hogy a legkisebb gyanú esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, mert az immunterápia akkor hatékony, ha a tumor még kicsi, vagy alig van áttét. Bármelyik módszer válik be egy betegnél, legalább fél évig tart a kezelés – emlékeztetett rá az Országos Onkológiai Intézet osztályvezető főorvosa. Olyan ez, mint amikor a fűre lépünk – mondta. Ha egyszer tapossuk le, pár óra múlva ismét egyenes lesz a fűszál, de ha hosszabb ideig folyamatosan járunk rajta, egy idő után kipusztul, így működik a daganatos sejtek osztódásának megállítása is. Azt már kérdésekre válaszolva fejtette ki, hogy az internet vagy ismerősök tanácsára elkezdett alternatív terápiákat azért tartják veszélyesnek, mert időt vesznek el a valódi gyógyulási esélyt kínáló megoldásoktól.

A rendezvényekhez kapcsolódva a szervezet minél több érintettet és az egészségét megőrizni kívánó családtagot, barátot is invitál a vasárnap Budapesten megrendezendő amatőr félmaratonra, mert minden daganat megelőzésében, és ha kell, a kezelések utáni rehabilitációban is óriási szerepe van a mozgásnak, ami segíti a pszichés és szellemi felépülést is – emelte ki a Népszavának nyilatkozva a liga elnöke.

Egy plusz három maraton
Az Országos Onkológiai Intézetben tartott betegfórumon saját példájával igazolta a mozgás gyógyító és egészségmegőrző erejét Kovács Zoltán. A fiatalember olyan hosszú ideje tünetmentes, hogy gyógyultnak tekintik a nyirokdaganata után és ez szerinte összefügg azzal, hogy a kezelések után futni kezdett. Hosszútávfutóként három maratonon és megszámlálhatatlanul sok kisebb versenyen indult már, amikor pedig elbizonytalanodott, nem szégyellt segítséget kérni.
Akkor kapott tanácsait másnak is üzeni: akinek az a célja, hogy meggyógyuljon, az erősítse meg az akaratát, hiszen a sok gyötrelem, amin a betegek átmennek, sokszor épp ezt koptatja el. Ha pedig ez megvan, ossza fel szakaszokra az utat, amit be akar futni, ahogyan ő is tíz kilométeres részekre bontja a maratonokat. Mindig csak a következő szakaszra koncentrál, és amikor az megvan, akkor összpontosít a következő fejezetre. A rákbetegek is akkor jutnak messzire, ha a következő kezelésre vagy a rehabilitációra koncentrálnak és szakaszonként küzdik le az akadályokat.
Aki azt gondolja, hogy közösségben biztosabban végigcsinálja az edzéstervét, az csatlakozzon a rákellenes liga futóihoz, akik minden kedden közös edzést tartanak.
A beteg is legyen őszinte

A ráksejtek azért szaporodnak, mert a szervezet immunrendszerét valami gátolja, leblokkolja, ezért nem küzd az idegen daganatos sejtek ellen. Ennek a gátlásnak a feloldása hozhat eredményt az immunterápiában például a legelterjedtebb bőrrák, a melanóma esetében - tájékoztatta az érdeklődő betegeket Balatoni Tímea.

Az Onkológiai Intézet szakorvosa egy 23 éves fiatalember példáján mutatta be az immunterápia szokatlan hatását, hogy a kezelés elején többnyire nem csökken, hanem nő a daganat és csak a harmadik hónap végén lehet ellenőrizni annak méretét, mert akkor – akinél hat a szer – már láthatóan erőteljesen csökken a kóros sejtek száma. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a fiatalember mégis majdnem meghalt, mert a mája a kezelés ideje alatt olyan rossz értékeket mutatott, ami súlyos fertőzésre utalt. Az történt, hogy az orvosok tudta nélkül elkezdett egy táplálék kiegészítőt is szedni. Miután abbahagyta a fogyasztását pár nap alatt felépült, és azóta is jól érzi magát. A szakorvos szerint a páciensek őszintesége is fontos kérdés a kezelések ideje alatt.

A rákbetegek gyógyításában megjelenő új terápiás módszerek kombinálásával tovább növelhetők a páciensek túlélési esélyei, de az az idő biztosan, amit elfogadható állapotban töltenek. Nagyon komoly előrehaladás van tehát a rákkezelésekben, a találkozón viszont az is elhangzott, hogy jelentős lemaradásban vagyunk ezeknek a betegeknek a rehabilitációja és a menthetetlen rákbetegeknek nyújtott segítség, a hospice területén.