10,54 euró egy hagyományos korsó a híres müncheni sörfesztiválon, mely a hétvégén nyílt meg. Ez 3 százalékkal több, mint tavaly. Ugyanígy emelkedett a grillcsirke ára is. Vajon miért, hiszen Németországban az általános infláció 0,3 százalék? A múltban gyakori volt a jelentős áremelkedés, de akkor az infláció is galoppozott. Az idén 220-szor többért lehet kapni egy korsó sört az Oktoberfesten, mint 1985-ben.
A közönséget különösebben nem nyugtalanítja az áremelkedés. Persze az Oktoberfest egyedül aligha váltja meg a német gazdaságot, hiszen a sörfogyasztás mindössze egy százalékot jelent az átlagpolgár pénztárcájában. A bajor polgárok és a turisták ezrei mégis szépen növelik a forgalmat. A különben kissé takarékos németek ilyenkor nem nézik a kiadásokat. A 200 évesnél is régebbi rendezvényen bocsánatos bűn pénzt kiadni, akár úgy is, hogy egyetlen korsó sör már több mint 10 euróba kerül.
A 183. Oktoberfest legfontosabb biztonsági szabálya, hogy a sörfesztivál területére nem lehet bevinni 3 liternél nagyobb térfogatú táskát vagy hátizsákot. A bejáratoknál megőrzőket állítottak fel, átvizsgálás után ott lehet elhelyezni a túlméretes csomagokat.
A másik fontos újítás, hogy a fesztivál teljes területét elválasztották a környezetétől, az utolsó nyitott szakaszt mozgatható - szükség esetén perceken belül lebontható - kerítéssel zárták le. Így már egyáltalán nem lehet biztonsági ellenőrzés nélkül belépni a mintegy 35 hektáros Terézia-rétre, ahol az idén a szokásosnál egy nappal hosszabb ideig, október 3-ig várják a vendégeket a sörsátrakban.
Budapesten szeptember 29-től tartanak négynapos Oktoberfestet a Felvonulási téren. Az árak színvonala még nem éri el a münchenit, de programban és mulatságban nem lesz hiány itthon sem. A rendezvény fő támogatói között szerepel az idén 10 éves Magyar Afrika Társaság is. Ez nem meglepő, hiszen – ahogy Balog Sándor, a társaság elnöke elmondta - Afrika fontos tényező a sörgyártásban, így van helye egy sörfesztiválon.
„Rengeteg féle sör készül Dél-Afrikában, sok márka van a piacon, éppen ezért az ország nagykövete nyitja meg a budapesti Oktoberfestet.” Balogh Sándor emlékeztetett rá, hogy a budapesti Kőbányai Sörgyár is dél-afrikai kézben van, így aki Kőbányait iszik, az is afrikai sört fogyaszt.