2016-09-29 00:00:00

Sárgaságban szenvedő királyi gárda

Emlékezetes mérkőzésen játszott 2-2-es döntetlent a Real Madrid a Borussia Dortmund otthonában a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkör második fordulójának keddi játéknapján. Bár a döntetlen nem rossz eredmény, Zinédine Zidane nagyon dühös volt a hajrában bekapott gól miatt.

Amolyan döntetlenspirálba került a Real Madrid: a királyi gárda kétszer remizett játszott a spanyol bajnokságban, a Villarreal majd a Las Palmas ellen, s a sorozat kedden, a Signak Iduna Parkban is folytatódott. Persze a spanyol bajnokságban, illetve a BL-ben elért döntetlen között a különbség óriási, hiszen a Dortmund mostanság elképesztő formában futballozik, így ez a döntetlen azért nem tragédia, mégis akad egy komoly tanulság a királyi gárda számára.

Lassacskán kiderül: nem is feltétlenül Modric, Kroos, vagy Ronaldo a legfontosabb láncszem, hanem az a Casemiro, akit Zinédine Zidane elődje, Rafa Benitez rendre a kispadon szerepeltetett. A brazil stabilitást adott a középpályának, s lehetővé tette mind Modric, mind Kroos számára, hogy minél többször merészkedjenek előre. Múlt szerdán a Real sorban 17. győzelmét szerezhette volna meg a bajnokságban, ám ekkor kezdődött el a döntetlenek sorozata – Casemiro nélkül. A brazillal Zidane együttese 20 meccsből 18-at nyert meg, ami 90 százalékos mérleg, nélküle viszont 12-ből hetet, négy döntetlen és egy vereség mellett.

Dybaláé a nap gólja
Több remek találat is született a keddi játéknapon, mégis a nap gólját Pablo Dybalának, a Juventus támadójának ítélnénk, aki együttese harmadik gólját szerezte a zágrábi Dinamo ellen, majdnem 30 méterről. Az apró termetű, 1993-ban született argentint többször hasonlították már honfitársához, Messihez, félő volt azonban, hogy örök ígéret marad. Idén azonban a torinóiak húzóembere lehet a szintén argentin Higuaín mellett.

Ez a Casemiro-adta biztonság hiányzott a Dortmund ellen is. Szó se róla, azért a Borussiával szembeni 2-2 aligha kerül fel a legutóbbi Bl-győztes szégyenfalára. Sőt, a Real nagyon is örülhetett annak, hogy az elképesztő tempót diktáló hazaiak nem szerezték meg már korán a vezetést. Aztán váratlanul a madridiak jutottak előnyhöz. Jött a híres-neves Real-kontra, melynek végén Bale zseniális sarkazását követően Ronaldo közelről talált a hálóba. A félidőt azonban nem tudta kihúzni gól nélkül a Real-védelem. Az egyenlítő találat egyértelműen Keylor Navas hibájából született, aki rosszul öklözött ki egy távoli lövést, s a labda Varane-ról pattant vissza a kapuba.

Felmerül a kérdés, nem döntött-e rosszul Zidane, amikor a hosszú sérüléséből visszatérő Navasnak épp e meccsen szavazott bizalmat? Hibázott, ez tény, de a válasz egyértelmű nem. A meccs nagy részében tavalyi formáját idézte, elképesztő védéseket mutatott be. Jóval megbízhatóbbnak látszott eddigi helyettesénél, Casillánál. A második félidő derekán a Realnak ismét sikerült megszereznie a vezetést Varane találatával. Bár a madridiak több ígéretes kontrát vezettek, a hajrában ismét egyenlíteni tudott a Borussia Schürrle révén.

D csoport
Atlético Madrid-Bayern München 1-0 (1-0)
Rosztov-PSV 2-2 (2-2)

Zidane dühös volt az egyenlítő találat miatt. „Nem rossz az eredmény, de nem érdemeltük meg a találatot” – fejtette ki. Pedig a Real történetének első győzelmét szerezhette volna meg a Dortmund otthonában. Az optimisták mindenesetre úgy vélik: most újra elkezd nyerni a Real, mert utóbbi három meccsét sárga mezben játszó együttesekkel szemben vívta, ám a Borussiával egy időre végre kigyógyulhatnak a sárgaságból.

A csoport másik meccsén a lisszaboni Sporting simán verte 2-0-ra Nikolics Nemanja csapatát, a varsói Legiát. A magyar válogatott támadóját a 60. percben lecserélték. Jorge Jesus csapatának legjobbja a Sporting Costa Rica-i válogatottja, Bryan Ruiz volt, aki együttese vezető találatát is megszerezte.

Továbbra is nagyon kiegyensúlyozottak az erőviszonyok az E csoportban, bár a Tottenham helyzeti előnybe került azzal, hogy a dél-koreai Szon Heung Min találatával 1-0-ra nyerni tudott a moszkvai éjszakában, a CSZKA ellen.

A másik meccsen a Leverkusen már biztos győztesnek látszott a Monaco otthonában, miután a Chicharito 73. percben, fejjel szerzett gólja utáni előnyt a hajráig őrizte. Aztán a hosszabbítás pillanataiban érkezett a lengyel Kamil Glik, aki óriási góllal egyenlített.

A Bayer-csapat nehezen tudta lenyelni a keserű pirulát. „Egyszerűen nem találok szavakat” – mondta hitetlenkedve a vendégcsapat trénere a találkozó után, aki láthatóan még mindig az egyenlítő gól hatása alatt volt. „Jól játszottunk, de hát ilyen a futball, a középső védő egy szerencsés találattal az utolsó pillanatban egyenlíteni tudott. Vélhetően nem lő még egy ilyen gólt pályafutása során” – dohogott az edző.

A G csoportban megerősítette első helyét a Leicester. Az angol bajnok 1-0-ra nyert Slimani 25. percben szerzett találatával az FC Porto ellen, de győzelme sosem forgott igazán veszélyben. „Az utolsó tíz percben kicsit visszaestünk, de ettől eltekintve szinte a találkozó egészében domináltunk. Bátrak voltunk, de gyakran az utolsó passzokba csúszott hiba. Mahrez fantasztikus labdát adott a gólunknál Slimaninak” – értékelt az angol csapat olasz trénere, Claudio Ranieri. Második helyre jött fel a csoportban az FC Köbenhavn, a dán együttes simán, 4-0-ra intézte el a belga FC Bruges-t. A négy találat közül kiemelkedik Delaneyé, aki távolról, remekül helyezve talált a kapuba.

A D csoportban a Juventus a horvát fővárosban 4-0-ra leiskolázta a Dinamo Zágrábot. A vendégektől Pjanic, Higuain, Dybala és Pjaca volt eredményes, utóbbi egykori csapata ellen. Massimiliano Allegri, a zebrák trénere így sem volt maradéktalanul elégedett. Mint mondta, több olyan hibát is vétettek, amilyeneket a jövőben nem követhetnek el. A másik meccsen az Európa-liga címvédője, a Sevilla 1-0-ra verte a Lyont egy olyan meccsen, amelyen az ellenfél támadott többet.

Ők mondták
Thomas Tuchel (a Dortmund edzője): „Remek dolog az, hogy kétszer is fel tudtunk állni hátrányból. Ennél azonban többre is képesek vagyunk.”
Zinedine Zidane (a Real Madrid trénere): „igen rossz érzés, hogy három perccel a vége előtt kapunk gólt. A Dortmund a mérkőzés kezdetén nagy nyomást gyakorolt ránk”.
Keylor Navas (a madridiak kapusa): „Sokat dolgozott a csapat. Egyértelmű, hogy az első gólnál én hibáztam. Kissé meglepett a lövés, de aztán rossz döntést hozam. A döntetlen azért nem tragikus eredmény.”