Hirdetések;Kína;személycserék;

- Személycserék a vezetésben

Pekingben megkezdte kongresszusát a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága. A négy napos plenáris ülést megelőzően a helyi média egységre szólított fel. „Az ország sikere a vezetéstől és a kommunista párttól függ” – írta kommentárjában a Hszinhua állami hírügynökség. A mintegy 370 küldött „a politikai élet normáiról, a párt belső szabályairól, illetve személyi kérdésekről lesz szó”.

Trey McArver, a Trusted Sources intézet Kína-szakértője a Daily Mailnek elmondta, hogy a Központi Bizottság idei, hatodik plénuma különösen fontos Hszi Csin-pint elnök számára, aki 2012 óta áll a párt élén. Szerinte tovább erősítheti hatalmát, s a párt felett gyakorolt ellenőrzését. Utalt arra, hogy az eltelt négy évben rendkívül erős központi hatalmat épített ki, amilyenhez hasonló csak Mao Ce-tung idején jellemezte az államot. Korrupcióellenes kampányt indított útjára, melynek során a párt több vezető személyiségével számolt le. Összesen egymillió személyt érintett ez a kampány. A kommunista pártnak országszerte mintegy 88 millió tagja van. A korrupcióellenes harc ugyan népszerű a lakosság körében, de komoly árnyoldalai is voltak. Több helyen megbénította a helyi vezetést, mert a regionális illetékesek nem mertek döntést hozni attól tartva, hogy velük szemben is eljárás indul majd.

A legfőbb vezetés, a héttagú Politikai Bizottság öt tagja jövőre betölti 78. életévét, így elvben távozniuk kell a grémiumból. A helyükre is új személyeket kell majd választani. A South China Morning Post szerint a Központi Bizottság négy tagját válthatják le a mostani plenáris ülésen a „pártfegyelem megsértése” miatt.

Amikor 2012-ben Hszit pártfőtitkárrá, majd 2013-ban elnökké választották, számos reformot ígért. A brit Economist azonban tételesen végigvette intézkedéseit. Az írás szerint ígéreteiből lényegében semmi sem valósult meg.

Ahogy több orgánum, köztük a Népszava is beszámolt az eseményekről, október 23-án, Orbán Viktor ünnepi beszéde közben komolyabb összetűzésekre is sor került a szimpatizánsok és az ellenvéleményt harsány sípolással kifejezők között, ezek az összetűzések pedig időnként olyan komolyra fordultak, hogy a szintén a sípolók táborát erősítő Ungváry Krisztián vérző fejjel került ki a csatából. A békés módon tiltakozó történészt valaki fejen ütötte, majd a rendkívül bátor ember elszaladt. Ungváry Krisztián a Facebook közösségi portálon üzent, értelmezve a történteket: