Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság (PH) elnöke a Jasszer Arafat néhai palesztin vezető halálának 12. évfordulója alkalmából tartott emlékünnepségen elhangzott beszédében azt mondta, tudja, ki ölte meg Nobel-békedíjas elődjét. Bár a palesztin lakosság körében makacsul tartja magát a hit, hogy Arafat méreg által halt meg, ami mögött Izrael áll, a palesztin vezetés berkeiben a kérdés felszínre kerülése belső harcra utal.
Az AFP hírügynökség beszámolója szerint Abbász nevet nem említett. „Azt kérdezik tőlem, ki ölte meg. Én tudom, de az én vallomásom nem elég. Egy vizsgálóbizottság tisztázni fogja a dolgokat, az eredményt Önök is meg fogják ismerni mielőbb és igencsak meglepődnek majd, ha megismerik a tettes nevét” - fogalmazott Abbász. Hozzátette, már csak azért sem akar neveket sorolni, mert ezek nem méltók az említésre.
Közismert, hogy Arafat 2004-es halála után Abbász és legnagyobb riválisa, Mohammed Dahlan kölcsönösen vádolták egymást azzal, hogy a legendás vezető halálához a másiknak köze van, vagy egyenesen a merénylet mögött áll. Dahlant később Abbász félreállította. A vita felelevenedése azonban minden bizonnyal nem véletlen. November 29-én rendezik meg a PH főerejének számító Fatah párt kongresszusát (2009 óta először). A mérsékelt pártot egyre komolyabb belső harcok uralják. Elemezők szerint Abbász az emlékünnepségen is riválisai gyengítésére törekedett, hiszen a kongresszus központi témája épp az utódlás kérdése. Azt még nem tudni, kívánja-e folytatni a 81 éves politikus. Nemrég kimerültség miatt kórházba került és az sem tett jót, amúgy sem rózsás helyzetének, hogy nyilvánosság elé került vélt vagy valós kapcsolata a volt szovjet titkosszolgálattal, a KGB-vel.
Abbász joggal aggódik helyzete miatt, hiszen elnöksége sem nem népszerű, sem nem legitim. 2004 óta áll a PH élén, mandátuma 2009-ben lejárt. A négy évre megválasztott Abbász immár 12 éve a PH elnöke. 2009-ben a Hamász 2007-es gázai erőszakos hatalomátvétele miatt nem tűzték ki a demokratikus választások időpontját. Minden bizonnyal azóta is azért halogatják, mert a Hamász népszerűsége Ciszjordániában is magas, megnyerhetné a választásokat. Egy tavaly év végi felmérés szerint a ciszjordániai lakosság 65 százaléka Abbász lemondását szeretné, és véleményük szerint a választásokon Abbász vagy mérsékelt pártjának, a Fatahnak a jelöltje alulmaradna a Gázai övezetet kormányzó radikális iszlamista Hamásszal szemben. A Hamászt terrorszervezetként tarja számon nemcsak Izrael, hanem az Egyesült Államok és az Európai Unió is.